Gary Bai

23. 3. 2023

Bývalý americký prezident Donald Trump ve středu zveřejnil dopis, který jej podle něj „naprosto zprošťuje viny“ v kauze ohledně mlčení pornoherečky Stormy Daniels.

Jde o případ, který v posledních dnech dominuje titulkům novin, v němž manhattanský okresní prokurátor Alvin Bragg údajně usiluje o obžalobu Trumpa ohledně jeho úplatku z roku 2016 v hodnotě 130 000 dolarů z firemních peněz za mlčení Stormy Daniels, aby nezveřejnila poměr, který podle svých slov měla s Trumpem. Trump aféru popírá a tvrdí, že je obětí vydírání.

V rámci vyšetřování vyslechla velká porota na Manhattanu výpovědi bývalých Trumpových spolupracovníků, mezi nimiž byl i bývalý Trumpův právník Michael Cohen, korunní svědek, který se v srpnu 2018 přiznal k porušení federálních zákonů o financování volební kampaně v souvislosti se zprostředkováním této platby Danielsové a další ženě, která tvrdí, že měla s Trumpem poměr.

Cohen původně v únoru 2018 sdělil tisku, že tyto peníze zaplatil z vlastní kapsy, ale ve svém přiznání viny svou výpověď obrátil a tvrdil, že tak učinil na Trumpův pokyn, a že mu je Trump Organization uhradila prostřednictvím běžných právních výdajů.

Trump již dříve označil platbu za součást měsíčního honoráře poskytnutého Cohenovi a jakékoli pochybení v této věci popřel.

Exprezident ve středu – v reakci na stížnost podanou vládním watchdogem Common Cause – zveřejnil v postu na sociální síti Truth Social dopis, který zaslal Cohenův právník Stephen Ryan Federální volební komisi 8. února 2018.

„Při soukromé transakci v roce 2016, před prezidentskými volbami v USA, použil pan Cohen své osobní prostředky k uhrazení platby ve výši 130 000 dolarů paní Stephanii Cliffordové,“ uvedl Ryan v dopise.

„Trump Organization ani Trumpova kampaň nebyly zúčastněnou stranou transakce s paní Cliffordovou a ani jedna z nich panu Cohenovi platbu přímo či nepřímo neuhradila,“ pokračoval Ryan. Skutečné jméno Stormy Daniles je Stephanie Cliffordová.

Prohlášení v dopise je v souladu s Cohenovým prohlášením pro média z února 2018.

Joseph Tacopina, Trumpův právník v této kauze, potvrdil deníku The Epoch Times, že dopis je pravý.

Trump uvedl, že dopis představuje důkaz „zprošťující viny“, a vyzval k okamžitému ukončení Braggova případu.

„Páni, podívejte, co se právě našlo – dopis Cohenova právníka Federální volební komisi. Je to naprosto viny zprošťující a musí to okamžitě ukončit hon na čarodějnice, který pořádá manhattanský okresní prokurátor,“ napsal Trump v příspěvku.

„Cohen přiznává, že to udělal sám. Státní zástupce by se měl věnovat stíhání násilných zločinců, aby lidé mohli chodit po newyorských chodnících, aniž by byli vražděni!“ dodal.

Ačkoli přesná obvinění, která Braggův úřad sleduje, nejsou jasná, všeobecně se spekuluje, že Bragg se zaměřil na obvinění z trestného činu falšování obchodních záznamů, což vyžaduje, aby falšování obchodních záznamů bylo provedeno v souvislosti s jiným trestným činem – v tomto případě s porušením federálních zákonů o financování volební kampaně. Tuto komplikovanou právní strategii, která kombinuje státní a federální zákony, však někteří právní experti považují za vysoce rizikovou.

Deník Epoch Times se obrátil na úřad manhattanského okresního prokurátora se žádostí o komentář.

Překlad původní zprávy americké redakce: Juraj Skovajsa

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Jak strávit 24 hodin v Barceloně
Jak strávit 24 hodin v Barceloně

Máte-li na návštěvu hlavního města Katalánska jen jeden den, poradíme vám, jak poznat jeho vynikající kuchyni, architektonické ikony a bujarý pouliční život.

Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte
Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte

Odborníci na růže vyvracejí běžné mýty a odhalují tajemství bujných a zdravých květů.

Bývalá agentka tajné služby radí: 6 způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí
Bývalá agentka tajné služby radí: 6 způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí

Získejte cenné rady od bývalé agentky tajné služby, jak chránit svou rodinu a připravit děti na životní výzvy.

Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích
Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích

Kurkuma je koření, které pochází z oddenku rostliny Curcuma longa. Jako potravina i lék se bezpečně používá již více než 5 000 let.

Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou
Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou

Vzhledem k vítězství Evropské lidové strany (EPP) by měla funkci předsedkyně Evropské komise obhájit Ursula von der Leyenová.