„Mělo to pro mě až nevídanou hloubku. Hodně mě oslovila hudba ve spojení s tím tancem,“ říká bývalý místostarosta města Chrudim a podnikatel Pavel Štěpánek po představení souboru Shen Yun v pražském Kongresovém centru.

Posláním uměleckého souboru Shen Yun je obnova tradiční čínské kultury a podle pana Štěpánka nabízel letošní program „hluboké příběhy“.

Mezi devatenácti vystoupeními jej zaujalo zejména představení nazvané „Neslýchaný zločin“, které pomocí klasického čínského tance vyprávělo o skutečných událostech v současné Číně. „To byl tanec, který mne hodně zaujal a který mi ukázal, že tento soubor ukazuje čínskou lidovou tvorbu umění, ukazuje ho celému světu, a ve své vlastní zemi nemůže,“ říká pan Štěpánek, který zároveň působí jako celostátní volební koordinátor pro Piráty.

Název letošního turné nese motto „Čína před komunismem“, které odráží odhodlání umělců ukazovat tradiční čínskou kulturu divákům po celém světě. Soubor založili čínští umělci v New Yorku, kde svobodně tvoří a vychovávají novou generaci umělců.

Paní Štěpánková dostala vstupenku na představení od manžela jako dárek k narozeninám. „Velmi jsem si to užila, byla jsem mile překvapena, jakou mělo představení hloubku. Zaujalo mne to prolnutí, tradice versus moderní svět a hodnoty, které se tam prolínaly všemi představeními.“

Podle paní Štěpánkové je to „zarážející“, že soubor nemůže vystupovat v Číně. „Tohle pro mě
bylo překvapením, byla to pro mne nová informace, že vlastně trénují v New Yorku, a že v Číně vystupovat nemohou. Tak jsem ráda, že alespoň mohou cestovat po světě a ukazovat, jak vlastně fungují a co dokáží,
a přenášet to poselství dál.“

„Je to opravdu zajímavé představení. Něco, co člověk jen tak nevidí,“ říká paní Iva po odpoledním vystoupení souboru Shen Yun v Praze. „Odnáším si veliké emoce.“

„Mám mrazivý pocit z toho, že se čínská kultura musí ukazovat mimo Čínu,“ říká paní Iva po představení a pochvaluje si také přítomnost živého orchestru. Podle ní už lidé v Číně dnes skoro nemají možnost si tradiční kulturu „užít“ tak jako diváci na představení Shen Yun.

Paní Iva také obdivovala umělecký patent souboru, který umožňuje tanečníkům vstupovat do multimediálního pozadí a nebo z něho vyskakovat na pódium. „Je to zajímavé. Je to moc hezky udělané, opravdu pěkný efekt. Čekala jsem, že z plátna vyběhne i ten kůň.“

Dnešní program ji oslovil „nádhernými“ kostýmy a mezi devatenácti různými vystoupeními jí zůstanou v mysli „Plovoucí rukávy“, císařský tanec dam, jenž připomíná pohyb vody a přináší krásu dávné civilizace.

„Bylo to naprosto fantastický zážitek, perfektní,“ říká specialista na víno pan Václav Kadlec. „Byla to nádherně barevná, prvotřídní show.“

„Popravdě, nebyl jsem ještě na něčem podobném, ale zážitek si ponesu ještě na hodně dlouho,“ říká pan Kadlec a dodává, že musí „zajistit na příští rok nějaké lístky“, protože si to ohromně užil.

„Všechno bylo dokonalé – barvy, muzika, tance – bylo to lehké a kouzelné, takhle bych to řekl,“ říká specialista na oblast vína. 

Jako člověk. který má rád čínskou kulturu, ocenil například vystoupení nazvané „Posvátná pouť Rumělkovým královstvím“, které zobrazuje putování mnicha Tripitaky a opičího krále.

Podle Václava Kadlece je škoda, že soubor nemůže vystupovat v Číně, ale „na druhou stranu, my se můžeme těšit z toho, že navštívili nás v České republice a že nás velmi krásně obohatili.“

„Mě to změnilo na chviličku určitě krásně život a příští rok se stoprocentně budu těšit znovu,“ dodává someliér, specialista na víno.