Zdenka Danková

31. 3. 2023

Prezident republiky jmenoval také člena Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí.

Na Pražském hradě prezident republiky Petr Pavel jmenoval dne 30. března 2023 na návrh Senátu daný usnesením o volbě kandidáta z 8. schůze konané dne 8. března 2023, s účinností od 1. dubna 2023, PhDr. Jana Outlého, Ph.D. – členem Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Funkční období je šestileté a končí dnem 31. března 2029.

Dalším jmenovaným kandidátem se stal brigádní generál Radek Hasala, jehož podle očekávání jmenoval náčelníkem své vojenské kanceláře.

Své nové funkce se ujme od 1. dubna, jak sdělila ČTK prezidentova mluvčí Markéta Řeháková. Podle mluvčí Hasala ve vojenské kanceláři ani u Hradní stráže neplánuje žádné zásadní změny, jak sdělil ČTK a dodává: „Na Hradě bude spolupracovat i se svým předchůdcem generálporučíkem Janem Kašem, který odešel do civilu a ve vojenské kanceláři zůstane jako občanský zaměstnanec.“

Generál Hasala
Generál Hasala se stává novým velitelem Velitelství výcviku-Vojenské akademie, kasárny Dědice, snímek z 18. července 2018. (Hana Jurčová / VeV-VA)

Hasala již v minulosti spolupracoval s Petrem Pavlem ve vojenských funkcích, když mu v Bruselu mezi lety 2015 a 2018 jako předsedovi Vojenského výboru NATO vedl kabinet.

Pro Hasalu, jak sdělila ČTK, bude prioritou řízení Hradní stráže a zajištění protokolárních akcí konaných na Pražském hradě, dalším bodem bude podpora prezidenta jako vrchního velitele českých ozbrojených sil. S náčelníkem generálního štábu gmj. Karlem Řehkou i jeho zástupci se již domluvil na pravidelných i akutních schůzkách. Jde mu o „zabezpečení toku informací z armády na vojenskou kancelář, aby podle potřeby mohla  připravit podklady pro pana prezidenta“.

Před cestami do regionů bude ve spolupráci s armádou připravovat případné návštěvy posádek.

Kromě náčelníka má Hradní vojenská kancelář dalších osm zaměstnanců. Nedávno byl mezi ně zařazen plukovník Otakar Foltýn, který rezignoval na post náčelníka Vojenské policie, dodala ČTK.

Související témata

Přečtěte si také

Polsko zvažuje zkrácení pracovního týdne, ministryně zvažuje i volné pátky
Polsko zvažuje zkrácení pracovního týdne, ministryně zvažuje i volné pátky

První možností je zkrátit pracovní týden na 35 hodin, druhou zavést volné pátky.

Přírodní krása: Vytvoření úchvatné zahrady s divokými květinami
Přírodní krása: Vytvoření úchvatné zahrady s divokými květinami

Divoké květiny jsou úžasným doplňkem každé zahrady, protože propojí i tu nejformálnější zahradu s přírodním prostředím.

Ateistický onkolog se při léčbě pacientů s rakovinou vrací k víře: Věda dokazuje existenci vyšší moci
Ateistický onkolog se při léčbě pacientů s rakovinou vrací k víře: Věda dokazuje existenci vyšší moci

Brzy zjistil, že věda, v niž pevně věřil, je chybná a chybí jí klíčové důkazy pro její teorie, přestože tyto teorie byly vydávány za fakta.

Účast ve volbách do EP letos v EU zřejmě neklesne, říká politolog
Účast ve volbách do EP letos v EU zřejmě neklesne, říká politolog

Účast ve volbách do Evropského parlamentu je obvykle v České republice i dalších unijních státech nižší než v případě hlasování do národních parlamentů.

Tajemství a kouzlo cremonských houslí
Tajemství a kouzlo cremonských houslí

Housle, nejcennější a nejprestižnější z rukodělných nástrojů, dominovaly hudbě po staletí. Mají dlouhou historii a jejich počátky zůstávají zahaleny tajemstvím.