Zdenka Danková

31. 3. 2023

Ve čtvrtek 30. 3. 2023 v Praze se prezident Petr Pavel zúčastnil 9. schůze Senátu. Předseda horní parlamentní komory Miloš Vystrčil uvedl, že český prezident nebyl na půdě Senátu téměř 9 let. Oba se současně shodli na tom, že je třeba „napravit vzájemné vztahy mezi Hradem a Senátem“.

Zakládat by se podle nich měly na „vzájemném respektu k jejich ústavním rolím, otevřenosti a korektnosti“. Hlavními tématy prezidentova projevu před plénem byla sdílená odpovědnost prezidenta a Senátu za složení Ústavního soudu a „důležitost jednotné zahraniční politiky“.

„Tuto návštěvu beru za jakýsi návrat k normálnímu fungování spolupráce Senátu a prezidenta republiky, za návrat k ústavnosti. Protože všichni ústavní činitelé jsou voleni zejména pro to, aby spolupracovali, aby pracovali pro občany, a do toho také patří to, že se mezi sebou baví, že diskutují problémy a zejména, že se je snaží řešit. A my jsme se shodli na tom, že tak s panem prezidentem bude český Senát činit a že jsme k tomu připraveni,“ řekl předseda Senátu Miloš Vystrčil.

Na to Petr Pavel reagoval výčtem společných úkolů. „Prostřednictvím pravidelných schůzek vrcholných ústavních činitelů a ministra zahraničí chci pomoci koordinovat zahraniční politiku. Předseda Senátu bude mít na těchto schůzkách vždy důležitou roli. Obzvláště v dnešní napjaté mezinárodně politické a bezpečnostní situaci je naprosto nezbytné, aby ČR mluvila v zahraniční politice jedním hlasem,“ míní prezident.

Jak uvedla tisková tajemnice Lada Faldynová, prezident Pavel se nejprve setkal s předsedou Senátu a následně s vedením a předsedy senátorských klubů. S projevem vystoupil po zahájení 9. schůze Senátu.

„Ve volbách do poslanecké sněmovny lidé ve skutečnosti volí politiky, stranu, které by rádi viděli ve vládě. Vláda a sněmovna tvoří většinu politiky. K tomu jim Ústava dává také rozsáhlé pravomoci. Na druhé straně Senát a prezident republiky dostali pravomocí o něco méně. Senát je na poli zákonodárném u moci slabší než poslanecká sněmovna. Podobně je prezident na poli výkonu moci slabší než vláda. Ústavní rolí Senátu i prezidenta je spíše vyvažovat, korigovat, kontrolovat – a někdy také brzdit, nebo naopak motivovat,“ uvedl ve svém projevu Petr Pavel.

Jedním z hlavních témat jeho projevu bylo budoucí jmenování nových ústavních soudců. V letošním roce končí mandát 7 soudcům z celkových 15. Pavel zdůraznil, že chce ve výběru postupovat transparentně, procesu se bude aktivně účastnit a Senátu navrhne pouze takové kandidáty, o jejichž kvalitách bude přesvědčen.

Prezident uvedl také, že Senát považuje za „nezbytnou a důležitou součást politického systému“. Hrad a horní parlamentní komora mají podle něj „mnoho společných rolí“, mimo jiné jsou obě instituce považovány za „pojistku demokracie“.

„Asi vás nepřekvapí, že mému pojetí politiky je blízký právě konsensus, věcnost a snaha dosáhnout faktických výsledků. Zdá se mi, že pro Senát jsou tyto hodnoty stejně důležité,“ dodal Petr Pavel.

Související témata

Přečtěte si také

Trump byl zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli
Trump byl zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli

Trump byl lehce postřelen do ucha. Strážci zákona uvedli, že se Trump zřejmě stal terčem atentátu.

4 stoické principy, jak obstát ve světě
4 stoické principy, jak obstát ve světě

Senecovy dopisy inspirovaly miliony lidí, aby si vypěstovali vyrovnanost a žili skvělý život uprostřed trápení a nejistot.

Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují
Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují

Zatímco vědci usilují o zlepšení lidského zdraví a blahobytu, výzkum zisku funkce by mohl způsobit více škody než užitku. Mnoho virů v přírodě je vysoce smrtelných, nicméně člověka nakazit nemohou. Strach nastává, až když tyto viry prolomí druhovou bariéru.

Můžete se vitaminem B12 předávkovat?
Můžete se vitaminem B12 předávkovat?

Je nezbytný pro zdravou funkci mozku a nervů, a protože se v rostlinné stravě téměř nevyskytuje, na jeho dostatečný příjem by si měli dávat pozor zejména vegani a vegetariáni.

Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře
Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře

Navzdory cílům Xi Jinpinga modernizovat Lidovou osvobozeneckou armádu a vyzvat Spojené státy na souboj o pozici nejvyšší vojenské mocnosti na světě je čínský režim pravděpodobně jen „tygrem na papíře“.