Juraj Skovajsa

6. 4. 2023

Od druhého týdne v březnu, kdy se začaly objevovat problémy v bankovním sektoru, vzrostla cena zlata za necelý měsíc o nejméně 10 % a překonala psychologickou hranici 2 000 dolarů za trojskou unci. Stojí ale za růstem ceny zlata jen tento faktor?

Když 8. března informovala Silicon Valley Bank klienty o svých problémech s hotovostí, do dvou dnů se stala druhou největší zkrachovalou bankou v USA. Souběžně s ní spadla Signature Bank – třetí největší zkrachovalá banka v historii Spojených států.

Obavy z pádů bank vyvolaly pokles akcií dalších bank a málem spadla i banka First Republic, kterou podpořily tamní největší banky. Nejvyšší „americké šarže“ jako prezident Joe Biden, ministryně financí Janet Yellenová či šéf Fedu ujišťovali veřejnost, že bankovní sektor je i přesto zdravý.

Ujišťování ale nezabránilo tomu, že důvěra Američanů v tamní bankovnictví klesá, a banky zaznamenaly v březnu meziměsíční odliv vkladů, který nebyl zaznamenán ani během krize v roce 2008. Jamie Dimon, ředitel největší americké banky JPMorgan, ve své zprávě akcionářům ze 4. dubna varoval, že bankovní krize neskončila a dopady budeme cítit ještě mnoho let.

Velké problémy měla i švýcarská banka Credit Suisse, kterou „sraženou na kolena“ odkoupilo 19. března UBS. V březnu zakolísaly i akcie německých Deutche Bank, Commerzbank a dalších.

Během nestability bankovního sektoru začala postupně růst cena zlata. Z 1 825 dolarů za unci z 8. března vyšplhala tento týden za 2 030 dolarů za unci, tedy o více než 11 %.

„Cena zlata je už přes 2 000, což je takový psychologický bod,“ sdělil pro Epoch Times Daniel Nedvídek ze společnosti Myš a Medvěd, který se prodejem investičních kovů zabývá 13 let.

Dle Nedvídka „je na trzích napětí a čeká se, co bude“. Konkrétně zmínil i Credit Suisse: „Krach tak velké švýcarské banky nemůže nechat trhy bez povšimnutí.“ Dodal, že „těžko předpokládat, že tato krize je u konce“.

Byť je zlato obecně považováno za „uchovatele hodnoty“, ne vždy jeho vývoj okamžitě reflektuje významné události a růst jeho hodnoty může být opožděný.

„Zlato je obecně považováno za bezpečný přístav pro případ nervozity na kapitálových trzích. Nicméně jeho hlavním motorem růstu jsou nákupy centrálních bank a spotřeba zlata v Indii a Číně. Zlato také roste, když jsou obavy se systémového rizika kolapsu ekonomiky jako celku, tak jako v roce 2020 při začátku epidemie. Například ale v loňském roce se zlato jako bezpečný přístav nechovalo. Pokles kapitálových trhů byl sice značný, ale systémové riziko zde nebylo. Systémové riziko se projevilo až nyní s pádem několika bank, kdy cena zlata krátce vyskočila,“ komentoval situaci pro Epoch Times Lukáš Kudláček, zakladatel akciového fondu Aristoteles Fund.

Delší horizont a faktory ovlivňující cenu zlata

Protože se zlato na světových trzích obchoduje hlavně v amerických dolarech, má na jeho cenu významný vliv i síla dolaru, resp. kurz. Je mezi nimi nepřímá úměra – tedy když dolar sílí, cena zlata klesá (a naopak). Tento faktor byl velmi patrný během posledního roku.

Dalším rozhodujícím faktorem je samozřejmě vztah nabídky a poptávky. I když během počátků krize v roce 2008 cena zlata krátkodobě vystřelila, během krátké doby začala klesat. Vytrvalý růst zaznamenala až v následujících letech.

„Hlavním důvodem růstu jsou centrální banky. Centrální banky začaly opět nakupovat zlato po dlouhých letech prodeje v roce 2010, po začátku celosvětové hospodářské krize. Na ceně zlata to bylo okamžitě znát, vzrostlo z 1 000 USD za unci na cenu blížící se 2 000 USD za unci. Poté ovšem zlato začalo klesat i přes pokračující nákupy ze strany centrálních bank. Důvodem je slábnoucí poptávka po zlatě v Indii a Číně. V Indii měli dlouhá staletí pompézní svatby s nevěstami ověšenými zlatými šperky, nicméně poslední generace, a zejména to je patrné od začátku hospodářské krize, jde moderní cestou a zlata potřebuje mnohonásobně méně,“ komentuje dlouhodobé faktory Kudláček.

Zakladatel fondu Aristoteles upozornil, že dalším faktorem ceny je těžba. „Ta je z velké části v Rusku, které je v dnešní době z pohledu dodávek problematické, nicméně alespoň uspokojuje poptávku v Číně a Indii. Pak [se těží] v samotné Číně, která ovšem většinu spotřebovává sama, v Austrálii a Kanadě, kde zlato míří na světové trhy, a pak v hlubinných dolech v JAR, které jsou na samé hranici udržitelnosti z důvodu dosažené hloubky.“

Zlaté rekordy a zvláštnosti

„Zlatým“ obdobím pro zlato byly roky 2005 až první čtvrtletí 2008, kdy během tří let vzrostla jeho cena o více než dvojnásobek. Dalším takovým obdobím byl listopad 2008 až říjen 2011, kdy cena vzrostla ze 732 dolarů za unci na 1 905 dolarů za unci.

Psychologickou hranici 2 000 dolarů poprvé překonalo zlato na několik dní počátkem srpna 2020, poté počátkem března 2022 – tedy krátce po vypuknutí rusko-ukrajinského konfliktu a nově od konce letošního března.

Pokud se na zlato díváme z pohledu uchovatele hodnoty, je zvláštností, že v roce 2022, kdy vysokou inflaci zakusil celý svět, byla cena zlata na počátku a konci roku téměř stejná, tj. kolem 1 800 dolarů za unci, byť v průběhu roku zaznamenávala značné výkyvy.

Související články

Přečtěte si také

Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty
Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty

Studentské volby do Evropského parlamentu letos vyhrála koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s 15,2 procenta hlasů.

Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje
Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje

Palestinu nemá smysl uznat jako stát, když není jasné, kdo a na jakém území ji představuje, řekl dnes premiér Petr Fiala.

Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci
Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci

Podle průzkumu se mnoho Francouzů obává dopadu sociálních sítí a chce přísnější regulaci. Šéf vlády Macron je také pro celoevropské stanovení věkové hranice pro dosažení plnoletosti v oblasti digitálních technologií na 15 let.

Čínská armáda uvedla, že zahájila manévry kolem Tchaj-wanu
Čínská armáda uvedla, že zahájila manévry kolem Tchaj-wanu

Čínská armáda dnes v okolí Tchaj-wanu zahájila cvičení, do kterého zapojila různé druhy vojsk.

Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit
Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit

Nikki Haleyová, která se do března ucházela o republikánskou nominaci do listopadových prezidentských voleb, dnes řekla, že svůj hlas dá Donaldu Trumpovi.