Zachary Stieber

12. 4. 2023

Manhattanský okresní prokurátor zažaloval republikána Jima Jordana. Tvrdí, že předseda sněmovního justičního výboru proti němu zahájil zastrašovací kampaň.

Porota v New Yorku přesvědčená manhattanským okresním prokurátorem Alvinem Braggem nedávno vznesla obvinění proti exprezidentovi Donaldu Trumpovi, což vyvolalo ostrou kritiku ze strany Jordana a dalších republikánů. Jordan si předvolal ke slyšení jednoho z Braggových bývalých zástupců a také požádal o dokumenty a svědectví současného zástupce. Kromě toho Braggovo rozhodnutí veřejně pranýřoval.

Demokratický prokurátor Bragg v žalobě uvádí, že republikán Jordan zahájil „průhlednou kampaň s cílem zastrašit a napadnout okresního prokurátora Bragga, přičemž požaduje důvěrné dokumenty a svědectví od samotného okresního prokurátora i jeho současných a bývalých zaměstnanců a úředníků“.

V podání dále uvádí, že Kongres nemá dohledovou pravomoc nad státním trestním stíháním a že Jordanův postup zasahuje do státní suverenity.

„Jordan tvrdí, že se snaží provádět ,dohled‘. Podle ústavy však nemá žádnou pravomoc dohlížet na státní a lokální trestní záležitosti. Z definice tedy nemá žádný legitimní legislativní důvod pro vydání tohoto předvolání,“ uvádí se v žalobě. „Předvolání ohrožuje svrchované pravomoci států, důvěru v diskrétnost jednání velké poroty a integritu probíhajícího trestního stíhání. Tento soud by měl takové požadavky zakázat.“

„Za prvé, obviňují prezidenta z žádného trestného činu. Pak podají žalobu k zablokování dohledu Kongresem, když se ptáme na federální fondy, které k tomu podle nich použili,“ řekl Jordan v reakci na podání žaloby.

Kongresman uvedl, že stíhání Trumpa se dotýká federálních zájmů.

„Pokud se státní nebo místní prokurátoři budou moci zapojit do politicky motivovaného stíhání prezidentů Spojených států (bývalých nebo současných) za osobní činy, může to mít zásadní dopad na to, jak se prezidenti rozhodnou vykonávat své pravomoci během výkonu funkce. Prezident by se například mohl rozhodnout, že se vyhne akci, o níž se domnívá, že je v národním zájmu, kvůli tomu, že by měla negativní dopad na město New York, protože by se obával, že bude v New Yorku vystaven odvetnému trestnímu stíhání,“ napsal v jednom z nedávných dopisů Braggově kanceláři.

Členové Kongresu nyní kvůli tomuto stíhání musí zvážit přijetí legislativních opatření na ochranu bývalých a/nebo současných prezidentů před „politicky motivovaným stíháním ze strany státních a místních úředníků“, dodal.

Žalobu podal Bragg den poté, co justiční výbor Sněmovny reprezentantů oznámil, že na Manhattanu uspořádá slyšení o násilných trestných činech.

Slyšení „bude zkoumat, jak pro-zločinecky a proti obětem zaměřená politika manhattanského okresního prokurátora Alvina Bragga vedla k nárůstu násilné trestné činnosti a k většímu nebezpečí v komunitách New Yorku,“ sdělil panel výboru.

Překlad původní zprávy americké redakce: Juraj Skovajsa

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Čína je bezpochyby největším podporovatelem Ruska, řekl Pavel
Čína je bezpochyby největším podporovatelem Ruska, řekl Pavel

Čína je bezpochyby největším podporovatelem Ruska, především v technologiích, které se mu nedostávají.

Babiš odmítl zvýšení televizních a rozhlasových poplatků jako plošnou daň a korupci
Babiš odmítl zvýšení televizních a rozhlasových poplatků jako plošnou daň a korupci

Vládní návrh na zvýšení televizních a rozhlasových poplatků dnes ve Sněmovně opět kritizoval předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš.

Astma: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy
Astma: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy

Astmatem trpí na celém světě téměř 340 milionů lidí, z toho přibližně 800 tisíc v České republice. Počet nemocných stále roste.

Rozhovor s francouzským publicistou: „Zažíváme kolaps politického systému“
Rozhovor s francouzským publicistou: „Zažíváme kolaps politického systému“

Analýza výsledků parlamentních voleb ve Francii: Nová lidová fronta na čele, Macronova strana na druhém místě.

Rozhovor: Jak mít krásná a zdravá chodidla nejen v létě, radí odbornice z pedikérského salonu
Rozhovor: Jak mít krásná a zdravá chodidla nejen v létě, radí odbornice z pedikérského salonu

Začíná léto a s ním i doba nošení sandálů, pantoflí či „žabek“. Jak se starat o naše chodidla, aby vypadala krásně a zdravě, nám poradí spolumajitelka pedikérského salonu v Prešově Andrea Prokopčáková.