Ondřej Horecký

13. 4. 2023

Asociace hotelů a restaurací České republiky (AHR ČR) se ohradila proti plánům ministerstva financí přesunout v rámci reformy DPH ubytovací služby do nejvyšší sazební kategorie. Zdražení by mohlo podle asociace ohrozit existenci řady podniků v oboru.

Asociace tak reagovala na informace z úst ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS), který v úterý oznámil v České televizi plány na zrušení současných tří sazeb daně z přidané hodnoty (10, 15 a 21 procent) a ponechání pouze dvou (14 a 21 procent).

„Expertní návrh ministerstva financí jsme poslali všem vládním stranám a v nejbližších dnech nás čeká debata,“ řekl ČT Stanjura.

V rámci reformy chce Stanjura přesunout některé zboží a služby z nejnižší sazby do té nejvyšší, což se má podle návrhu ministerstva dotknout mimo jiné i ubytovacích služeb. Cílem reformy je zvýšit příjmy do státní pokladny a ztlumit stále se prohlubující státní dluh.

„AHR ČR nemůže souhlasit s úvahami o přesunutí ubytovacích služeb do základní sazby. Byli bychom jedinou zemí v EU, která na ubytovací služby tuto sazbu aplikuje (s výjimkou Dánska, které má pouze jednu sazbu),“ uvedl prezident asociace Václav Stárek v tiskovém prohlášení.

Zároveň zkritizoval způsob, jakým vláda komunikuje. „Podnikatelé dostávají pouze útržkovité a zprostředkované informace, aniž by se k nim mohli vyjádřit. Jakékoliv změny by měly být řádně prodiskutovány se zástupci podnikatelů, měly by být systémové a podložené analýzou dopadů do jednotlivých oblastí podnikání.“

Hoteliéři a restauratéři také upozorňují, že v případě nuceného zdražování hrozí řadě podniků krach, přičemž cestovní ruch je významným zdrojem zaměstnanosti.

„V době, kdy tento obor čelil dvěma letům omezování podnikání v souvislosti s pandemií, následně bezprecedentnímu růstu všech nákladů a dodnes se nedostal ani na výkony roku 2019. Za této situace by řada podniků již čelila vážnému (až o 40 procent) ohrožení své existence a v závěru může být snaha o zvýšení příjmů do státního rozpočtu zcela kontraproduktivní. Tato změna by také měla přímý dopad na ceny ubytování a snížení konkurenceschopnosti na evropském trhu,“ poznamenal prezident AHR ČR.

Konkurenceschopností to ovšem nekončí. Jak uvádí Stárek, zvýšené DPH o 11 procent by zdražilo i ceny dovolených pro české občany.

„Současná vládní koalice svým voličům před volbami jasně slibovala, že nebude navyšovat daňovou zátěž podnikatelů a občanů. Tento předvolební slib by tímto krokem zásadně porušila,“ poukázal Stárek.

Vlna nevole, která se strhla po oznámení ministra financí a následném mediálním propírání detailů návrhy daňové reformy, donutila předsedu vlády Petra Fialu, aby se k věci vyjádřil. Zdůraznil, že uniklé pracovní podklady jsou pouze návrhy, které musí projít politickým i expertním připomínkováním, a rozhodně se nejedná o finální verzi, a tudíž z nich nelze činit seriózní závěry.

Pokud nenastane odpor vůči návrhu reformy ze strany koaličních partnerů, Stanjura by jej rád předložil sněmovně v červnu, přičemž poslanci by o něm definitivně hlasovali na podzim, uvedla ČT.

Související témata

Přečtěte si také

Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven
Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven

Nová evropská legislativa si v rámci boje s emisemi hodlá tentokrát posvítit na nákladní vozy a autobusy. Evropský parlament schválil ve středu předběžný návrh zákona, který drasticky sníží počet nových těžkých vozidel jezdících na naftu.

Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix
Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix

Jedinou novou tváří v nejužším vedení strany tak je místopředsedkyně poslaneckého klubu Eva Decroix.

Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD
Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD

Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová si neumí přestavit, že by hnutí po příštích sněmovních volbách vytvořilo vládu s SPD.

Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi
Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi

S ohlédnutím se na preference voličů v prezidentských volbách 2020 současné průzkumy ukazují, že Joeu Bidenovi klesají u černošského etnika preference a Trumpovi naopak rostou.

Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu
Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu

Izraelský válečný kabinet dnes několik hodin jednal o reakci na noční íránský dronový a raketový útok na Izrael, na postupu se však zatím neshodl.