Asociace hotelů a restaurací České republiky (AHR ČR) se ohradila proti plánům ministerstva financí přesunout v rámci reformy DPH ubytovací služby do nejvyšší sazební kategorie. Zdražení by mohlo podle asociace ohrozit existenci řady podniků v oboru.

Asociace tak reagovala na informace z úst ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS), který v úterý oznámil v České televizi plány na zrušení současných tří sazeb daně z přidané hodnoty (10, 15 a 21 procent) a ponechání pouze dvou (14 a 21 procent).

„Expertní návrh ministerstva financí jsme poslali všem vládním stranám a v nejbližších dnech nás čeká debata,“ řekl ČT Stanjura.

V rámci reformy chce Stanjura přesunout některé zboží a služby z nejnižší sazby do té nejvyšší, což se má podle návrhu ministerstva dotknout mimo jiné i ubytovacích služeb. Cílem reformy je zvýšit příjmy do státní pokladny a ztlumit stále se prohlubující státní dluh.

„AHR ČR nemůže souhlasit s úvahami o přesunutí ubytovacích služeb do základní sazby. Byli bychom jedinou zemí v EU, která na ubytovací služby tuto sazbu aplikuje (s výjimkou Dánska, které má pouze jednu sazbu),“ uvedl prezident asociace Václav Stárek v tiskovém prohlášení.

Zároveň zkritizoval způsob, jakým vláda komunikuje. „Podnikatelé dostávají pouze útržkovité a zprostředkované informace, aniž by se k nim mohli vyjádřit. Jakékoliv změny by měly být řádně prodiskutovány se zástupci podnikatelů, měly by být systémové a podložené analýzou dopadů do jednotlivých oblastí podnikání.“

Hoteliéři a restauratéři také upozorňují, že v případě nuceného zdražování hrozí řadě podniků krach, přičemž cestovní ruch je významným zdrojem zaměstnanosti.

„V době, kdy tento obor čelil dvěma letům omezování podnikání v souvislosti s pandemií, následně bezprecedentnímu růstu všech nákladů a dodnes se nedostal ani na výkony roku 2019. Za této situace by řada podniků již čelila vážnému (až o 40 procent) ohrožení své existence a v závěru může být snaha o zvýšení příjmů do státního rozpočtu zcela kontraproduktivní. Tato změna by také měla přímý dopad na ceny ubytování a snížení konkurenceschopnosti na evropském trhu,“ poznamenal prezident AHR ČR.

Konkurenceschopností to ovšem nekončí. Jak uvádí Stárek, zvýšené DPH o 11 procent by zdražilo i ceny dovolených pro české občany.

„Současná vládní koalice svým voličům před volbami jasně slibovala, že nebude navyšovat daňovou zátěž podnikatelů a občanů. Tento předvolební slib by tímto krokem zásadně porušila,“ poukázal Stárek.

Vlna nevole, která se strhla po oznámení ministra financí a následném mediálním propírání detailů návrhy daňové reformy, donutila předsedu vlády Petra Fialu, aby se k věci vyjádřil. Zdůraznil, že uniklé pracovní podklady jsou pouze návrhy, které musí projít politickým i expertním připomínkováním, a rozhodně se nejedná o finální verzi, a tudíž z nich nelze činit seriózní závěry.

Pokud nenastane odpor vůči návrhu reformy ze strany koaličních partnerů, Stanjura by jej rád předložil sněmovně v červnu, přičemž poslanci by o něm definitivně hlasovali na podzim, uvedla ČT.