Gary Bai

13. 4. 2023

Donald Trump podal občanskoprávní žalobu na svého bývalého právníka Michaela Cohena o náhradu škody ve výši více než 500 milionů dolarů. Obviňuje jej z porušení advokátního tajemství, bezdůvodného obohacení a z dalších zavinění.

„Žaloba a četná pochybení Michaela Cohena – odsouzeného zločince – mluví sama za sebe, a Cohen se k nim doznává ve svých knihách plných lží, podcastech a četných vystoupeních v médiích,“ napsal Trumpův mluvčí v prohlášení pro The Epoch Times. Žaloba byla podána v úterý u federálního soudu v New Yorku.

V žalobě stojí, že Cohen se po ukončení dvanáctiletého právního vztahu s Trumpem, na který se vázalo advokátní tajemství, dopustil „několikanásobného porušení fiduciárních povinností, bezdůvodného obohacení, zpronevěry a porušení smlouvy“ a také „šíření nepravd“ o Trumpovi.

Trumpova žaloba také vyčísluje odškodnění, které by mělo „výrazně přesáhnout“ 500 milionů dolarů, a požaduje soudní proces s porotou.

Občanskoprávní žaloba právně nesouvisí s případem manhattanského okresního prokurátora Alvina Bragga vedeným proti exprezidentovi, ale Cohenova veřejná prohlášení o případu, která vedla k Braggovu obvinění Trumpa, jsou v žalobě uvedena jako podpůrné skutečnosti. Braggovo obvinění se soustředí na platby, které měl Trump údajně prostřednictvím Cohena zaplatil pornoherečce Stormy Danielsové za mlčení o údajném poskytnutí „služeb“.

Cohen byl v letech 2006 až 2018 Trumpovým právním zástupcem a viceprezidentem Trump Organization. V roce 2018 byl odsouzen federálním soudem za porušení pravidel financování volební kampaně v souvislosti se zprostředkováním plateb Danielsové a další ženě, které tvrdí, že měly s Trumpem poměr. Za tato obvinění si Cohen odpykával trest odnětí svobody od května 2019 do července 2020. Trump popřel, že by měl poměr s některou z žen nebo že by platby nařídil.

V žalobě se zmiňuje konkrétně Cohenova kniha z roku 2020 s názvem „Disloyal: A Memoir: The True Story of the Formal Personal Attorney to President Donald J. Trump“ (Neloajální: Memoár: Skutečný příběh bývalého osobního právníka prezidenta Donalda J. Trumpa), která má být dalším příkladem tohoto porušení povinností, protože kniha odhalila důvěrné informace o žalobci, a tím porušila dohodu o mlčenlivosti mezi Trumpem a Cohenem.

„Přestože je kniha Disloyal inzerována jako faktografické memoáry, je plná zavádějících popisů, nepravd a vyloženě zkreslených informací o [Trumpovi],“ tvrdí žaloba.

Další kniha, kterou Cohen vydal v roce 2022, „Revenge: How Donald Trump Weaponized the US Department of Justice Against His Critics“ (Msta: Jak Donald Trump zneužil americké ministerstvo spravedlnosti proti svým kritikům), rovněž dle žaloby obsahovala důvěrné informace porušující dohodu o mlčenlivosti.

Vydání těchto knih bylo součástí Cohenova „protiprávního jednání, které bylo úmyslné, promyšlené, zlovolné a motivované jeho touhou získat slávu, pozornost, proslulost a bohatství“, uvádí se v podání.

Dále žaloba tvrdí, že v období před dubnovým obviněním Trumpa Cohen „zvýšil četnost a nepřátelskost nezákonných činů“ a že „se zdá, že se osmělil a opakovaně pokračuje v nepravdivých a lživých prohlášeních“.

Do čtyř svých podcastů v únoru 2021, září 2021, lednu 2022 a dubnu 2022 Cohen pozval Danielsovou a diskutoval s ní o jejích údajných stycích s Trumpem.

Cohen znovu odvysílal epizodu z února 2021 s Danielsovou v březnu 2023, kdy Cohen vypovídal před velkou porotou, která nakonec odhlasovala obvinění Trumpa ze 34 trestných činů falšování obchodních záznamů v souvislosti s údajnou Trumpovou platbou Danielsové.

Cohenův advokát Lanny Davis v reakci na žádost o komentář ohledně žaloby sdělil televizi Fox News Digital, že „pan Trump opět využívá a zneužívá soudní systém jako formu obtěžování a zastrašování Michaela Cohena“.

„Zdá se, že je vyděšen hrozícím právním nebezpečím a snaží se vyslat vzkaz dalším potenciálním svědkům, kteří proti němu spolupracují s prokurátory,“ řekl Davis pro Fox. „Pan Cohen se nenechá odradit a je přesvědčen, že na základě faktů a zákona žaloba neuspěje.“

Překlad a redakční zkrácení původní zprávy americké redakce: Juraj Skovajsa

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Dlouhé nošení, potlačování hluku a bezdrátové připojení: Jak sluchátka poškozují náš sluch
Dlouhé nošení, potlačování hluku a bezdrátové připojení: Jak sluchátka poškozují náš sluch

Sluchátka mohou být pohodlná, ale pohodlí má svou cenu. „Cokoli, co blokuje slyšení přirozených zvuků zvenčí, může vyvolat toto vnímání hlasitějšího tinnitu,“ řekla audioložka Prutsmanová.

VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce
VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce

Přijít s opravdu dobrým migračním paktem je dle europoslance Tomáše Zdechovského jako vytvořit dobré hudební dílo. Diskutovali jsme i o řadě dalších témat, která občany „pálí“.

Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje
Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje

Evropská unie svými klimatickými politikami a Green Dealem uměle snižuje vlastní ekonomický výkon a přivádí nás do chudoby, sdělil bývalý premiér Mirek Topolánek.

„Průvod planet“: 6 planet se v červnu srovná do řady s Měsícem
„Průvod planet“: 6 planet se v červnu srovná do řady s Měsícem

3. června, pouhých 20 minut před východem Slunce vašeho místního času, se na obloze srovná 6 planet do jedné řady s Měsícem...

Neplodnost trápí čím dál více českých párů. Dětí „ze zkumavky“ přibývá
Neplodnost trápí čím dál více českých párů. Dětí „ze zkumavky“ přibývá

Špatný životní styl, kouření, nadváha, ale i současný trend zakládat rodinu v pozdním věků jsou určitými aspekty, které mohou vést k neplodnosti...