Lily Zhou

18. 4. 2023

Agentura pro zdravotní bezpečnost Velké Británie (UKHSA) uvedla 13. dubna, že nenašla důkazy o tom, že by respirátory typu N95 nebo podobné zdravotnické roušky chránily klinicky zranitelné osoby před vážným průběhem onemocnění covid-19.

Na rozdíl od běžné, volně přiléhající chirurgické roušky je respirátor N95 navržen tak, aby těsně obepínal nos a ústa. Je také velmi účinný při filtraci částic přenášených vzduchem.

V předchozí publikaci o účinnosti obličejových roušek UKHSA uvedla, že nekvalitní důkazy naznačují, že respirátory N95 (nebo jejich ekvivalent) mohou být účinnější než chirurgické roušky, pokud jde o prevenci nákazy koronavirem ve zdravotnických zařízeních.

V rychlém zhodnocení (pdf) zveřejněném 13. dubna však UKHSA uvedla, že prověřila tisíce primárních studií o účinnosti obličejových roušek během pandemie covid-19 a nenašla nic o tom, zda nošení respirátorů N95 a ekvivalentních roušek v komunitě může ochránit osoby s vyšším rizikem před vážným průběhem covidu.

Výzkumníci vládní agentury prověřili přibližně 50 studií publikovaných do 14. září 2021, které byly předtím zkoumány v samostatném posouzení agentury o účinnosti všech ochran obličeje u všech kategorií lidí proti přenosu covidu-19.

Pátrali také mezi vědeckými články a preprinty studií publikovanými do 26. září 2022, kde identifikovali dalších 4 371 studií, nicméně žádný text se nezabýval účinností konkrétního typu roušek.

„Nebyly nalezeny žádné studie splňující kritéria pro zařazení, tudíž nebylo možné předložit žádné důkazy,“ uzavírá se v posouzení. Vědci zároveň upozorňují, že nezahrnovali důkazy z jiných infekčních onemocnění, jako je např. chřipka, a že neprováděli rozsáhlé vyhledávání v jiných zdrojích, než jsou databáze recenzovaných a preprintových vědeckých článků.

Carl Heneghan, profesor medicíny založené na důkazech z Oxfordské univerzity, v komentáři k recenzi pro deník The Telegraph uvedl, že vědci „tuto otázku zcela opomněli řešit“.

„Nechápu, proč v této oblasti chyběla vůle provést kvalitní studie,“ řekl novinám a dodal: „Pro lidi s nízkým rizikem tyto otázky nemusí mít příliš velký význam, ale pokud jste ve vysokém riziku, opravdu chcete, aby se tato otázka řešila, chcete znát odpověď,“ řekl profesor Heneghan.

Spor o zahalenou tvář

Nošení roušek, zejména povinné nošení respirátorů pro všechny, bylo jedním z kontroverzních omezení, která byla během covidové pandemie aplikována v řadě světových zemí. Některé studie ukazovaly, že masky jsou při prevenci přenosu nového koronaviru účinné, zatímco jiné zpochybňovaly jejich přínos.

Dr. Ashish Jha, covidový koordinátor Bílého domu, v prosinci 2022 uvedl, že „na světě nebyla provedena žádná studie, která by prokázala, že roušky tak dobře fungují“.

Kromě debat o prospěšnost a škodlivost nošení roušek se otázka jejich povinného nošení stala během pandemie také politickým tématem. Nechuť k nošení roušek v západním světě se často přičítá individualističtějším sklonům obyvatelstva, ale odpor k rouškám podpořily i změny v pokynech vlád a Světové zdravotnické organizace (WHO).

V březnu 2020 Jenny Harriesová, tehdejší zástupkyně vrchního hygienika pro Anglii, uvedla, že je „dobré“, aby pacienti s covidem nosili roušky a chránili tak ostatní ve svém okolí. Pro ostatní však podle Harriesové platí, že mají tendenci „roušku kontaminovat a pak ji o něco otírat“, a proto „to opravdu není dobrý nápad a nepomáhá to“.

Bývalý hlavní lékařský poradce Bílého domu Dr. Anthony Fauci při návštěvě Národního zdravotního ústavu (NIH) v Bethesdě, 11. února 2021. (Saul Loeb/AFP via Getty Images)

Toto doporučení bylo v souladu s pokyny (pdf), které v průběhu téhož měsíce zveřejnila Světová zdravotnická organizace (WHO), podle níž „neexistují žádné důkazy“, že by zdravotnická rouška chránila lidi před onemocněním. V pokynech se uvádí, že správně použitá zdravotnická rouška může omezit šíření některých respiračních onemocnění, včetně covidu-19, nicméně samotná metoda je nedostatečná a může „vyvolat falešný pocit bezpečí, který může vést k zanedbávání dalších zásadních opatření, jako je například dodržování hygieny rukou“.

Pokyn přišel v době, kdy čínské firmy houfně nakupovaly roušky a další osobní ochranné prostředky (OOP) po celém světě, což vedlo k jejich akutnímu globálnímu nedostatku.

Dr. Anthony Fauci, tehdejší ředitel amerického Národního institutu pro alergie a infekční nemoci, na začátku pandemie rovněž nedoporučoval obyvatelstvu roušky nosit. Později své doporučení obhajoval a moderátorce televize CBS Noře O’Donnellové řekl, že tato rada byla v kontextu doby, kdy ji vyslovil, správná, protože mu bylo řečeno, že Spojené státy mají „vážný problém s nedostatkem osobních ochranných prostředků“.

Britská vláda nařídila mít zakrytý obličej ve veřejné dopravě od 15. června 2020 a později i na dalších veřejných místech, jako jsou kina a obchody, přičemž tato povinnost se skončila 27. ledna 2022. Povinné nošení roušek platilo v Británii i pro školy.

Z odpovědi na žádost o svobodný přístup k informacím zveřejněné v prosinci loňského roku vyplynulo, že poprvé bylo vyhodnocení zásad nošení masek ve třídách poskytnuto ministrovi školství až 17 měsíců poté, co ministerstvo školství poprvé doporučilo školám, aby ve svých prostorách zavedly povinné nošení roušek.

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Čína je bezpochyby největším podporovatelem Ruska, řekl Pavel
Čína je bezpochyby největším podporovatelem Ruska, řekl Pavel

Čína je bezpochyby největším podporovatelem Ruska, především v technologiích, které se mu nedostávají.

Babiš odmítl zvýšení televizních a rozhlasových poplatků jako plošnou daň a korupci
Babiš odmítl zvýšení televizních a rozhlasových poplatků jako plošnou daň a korupci

Vládní návrh na zvýšení televizních a rozhlasových poplatků dnes ve Sněmovně opět kritizoval předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš.

Astma: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy
Astma: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy

Astmatem trpí na celém světě téměř 340 milionů lidí, z toho přibližně 800 tisíc v České republice. Počet nemocných stále roste.

Rozhovor s francouzským publicistou: „Zažíváme kolaps politického systému“
Rozhovor s francouzským publicistou: „Zažíváme kolaps politického systému“

Analýza výsledků parlamentních voleb ve Francii: Nová lidová fronta na čele, Macronova strana na druhém místě.

Rozhovor: Jak mít krásná a zdravá chodidla nejen v létě, radí odbornice z pedikérského salonu
Rozhovor: Jak mít krásná a zdravá chodidla nejen v létě, radí odbornice z pedikérského salonu

Začíná léto a s ním i doba nošení sandálů, pantoflí či „žabek“. Jak se starat o naše chodidla, aby vypadala krásně a zdravě, nám poradí spolumajitelka pedikérského salonu v Prešově Andrea Prokopčáková.