Americký prezident Joe Biden na Fóru velkých ekonomik o energetice a změně klimatu (MEF), které se konalo 20. dubna, navrhl, aby nové normy americké Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) stanovily celosvětový standard pro emise výfukových plynů.

Cílem má být „zajistit, že do roku 2030 se bude po celém světě prodávat více než 50 % lehkých užitkových vozidel a nejméně 30 % středně těžkých a těžkých nákladních vozidel s nulovými emisemi (např. elektrická vozidla na baterie, elektrická vozidla s palivovými články a hybridní vozidla)“.

Nejnovější návrhy EPA týkající se emisí automobilů v některých ohledech dokonce překračují normy navržené 20. dubna na MEF.

Novým cílem EPA je, že do roku 2032 budou dvě třetiny nových lehkých užitkových vozidel prodávaných ve Spojených státech poháněny elektřinou.

Pracovník v továrně společnosti Xinwangda Electric Vehicle Battery Co. Ltd, která vyrábí lithiové baterie pro elektromobily a další použití, v Nan-ťingu ve východočínské provincii Ťiang-su, 12. března 2021. (STR / AFP via Getty Images)

Dalším cílem pro onen rok je, že v USA se bude v tu dobu prodávat alespoň 46 % nových středně těžkých vozidel na elektrický pohon.

Podle americké administrativy by si měly všechny zúčastněné země MEF stanovit vlastní národní cíl pro rok 2030 do budoucí konference COP 28. Konference OSN o klimatu COP28 se bude konat v Dubaji od 30. listopadu do 12. prosince.

Biden rovněž prosazuje cíle pro nulové emise i pro mezinárodní dopravu – do roku 2050. Mezinárodní doprava je dle fact-sheetu Bílého domu jedním z hlavních zdrojů emisí skleníkových plynů.

USA, Čína a klima

MEF, jež se poprvé konalo v březnu 2009, sdružuje mnohé země z celého světa. Mezi účastníky patří Brazílie, Čína, Indie, Francie a Spojené království.

Americký vyslanec pro klima John Kerry uspořádal minulý měsíc přípravné setkání k dubnovému summitu. Kerry často zdůrazňuje potřebu koordinace mezi USA a Čínou coby zeměmi, které patří k největším světovým producentům emisí skleníkových plynů.

Sie Čen-chua, zvláštní vyslanec Číny pro klima, hovoří během společného prohlášení Číny a USA na konferenci OSN o změně klimatu ve skotském Glasgow, 10. listopadu 2021. (Jeff J. Mitchell / Getty Images)

„Nové a kreativní orgány“ pro mezinárodní financování v oblasti klimatu

Spojené státy rovněž oznámily, že věnují miliardu dolarů do Zeleného klimatického fondu, který vznikl na základě série klimatických konferencí OSN.

Američtí úředníci byli novináři den před summitem MEF dotázáni, co Biden řekne ostatním zemím o svém slibu z roku 2021, že do roku 2024 poskytne za Spojené státy 11,4 miliardy dolarů na mezinárodní pomoc v oblasti klimatu.

Jeden z úředníků odpověděl, že administrativa v rámci svého úsilí o získání těchto finančních prostředků zvažuje „nové a kreativní orgány“.

Překlad a redakční úprava původní zprávy americké redakce: Juraj Skovajsa