Tom Ozimek

15. 5. 2023

Podle pravděpodobnostního modelu newyorské pobočky Fedu jsou šance, že Spojené státy upadnou do recese někdy v průběhu příštích 12 měsíců, nejvyšší za posledních 40 let.

Pravděpodobnost, že USA vstoupí do recese v příštím roce, vzrostla na 68,2 procenta, což je nejvyšší úroveň od roku 1982. Indikátor rizika recese Fedu je dokonce větší než v listopadu 2007, tedy krátce před krizí, kdy činil 40 procent. Model recese je založen na rozdílu mezi výnosem tříměsíčních a desetiletých výnosů na amerických dluhopisech.

Mnozí odborníci předpovídali již měsíce, že americké HDP bude zpomalovat a spolu s tím se bude zhoršovat i situace na pracovním trhu.

V důsledku chaosu v bankovním sektoru, který byl vyvolán pádem Silicon Valley Bank, odhadovali ekonomové Fedu příchod mělké recese.

„S ohledem na posouzení potenciálních hospodářských dopadů nedávných událostí v bankovním sektoru obsahovaly projekce pracovníků na zasedání v březnu mírnou recesi, která začne později letos, a dostaneme se z ní v průběhu následujících dvou let,“ uvádějí zápisy z březnového zasedání Výboru pro otevřený trh Federálního rezervního systému (FOMC).

Stále více odborníků věří, že šance na recesi jsou vysoké.

Bývalý ministr financí Larry Summers řekl pro Foreign Policy, že si myslí, že pravděpodobnost recese je v následujících 12 měsících „pravděpodobně kolem 70 procent“.

„Když dám dohromady zpoždění spojené s měnovou politikou, rizika úvěrové krize, potřebu pokračovat v opatřeních týkajících se inflace, riziko geopolitických nebo jiných otřesů ovlivňujících komodity, 70 procent by bylo rozmezí, ve kterém bych se pohyboval.“

Ekonomové z Capital Economics zveřejnili svou nejnovější čtvrtletní zprávu o výhledu americké ekonomiky, v níž varují, že „akutní bankovní stres“ povede k „dalšímu zpřísnění“ úvěrových podmínek, takže jsou „ještě více přesvědčeni, že ekonomika letos upadne do recese“.

Ekonomové ING jsou se svou předpovědí recese také „přesvědčeni více než kdy jindy“ a ve své výzkumné zprávě se odvolávají na finanční turbulence a zpřísnění měnové politiky Fedu.

Nedávný průzkum veřejného mínění CNBC ukázal, že většina Američanů se domnívá, že země směřuje k recesi nebo se již do hospodářského poklesu dostala. A také, že 69 procent dospělých Američanů má negativní názor na současnou ekonomickou situaci, což je nejvyšší hodnota od začátku provádění průzkumu před 17 lety.

Zvýšené riziko recese přichází v době, kdy ve Washingtonu dochází k patové situaci ohledně dluhového stropu.

Ministerstvo financí varovalo, že pokud nedojde k dohodě mezi republikány a demokraty, mohou Spojené státy vyhlásit platební neschopnost již 1. června.

Bílý dům zveřejnil analýzu, podle níž by i „krátká“ platební neschopnost mohla zlikvidovat půl milionu pracovních míst a „vleklá“ by mohla potopit až 8,3 milionu pracovních míst.

Když Spojené státy v lednu dosáhly horní hranice dluhu 31,4 bilionu dolarů, začalo ministerstvo financí přistupovat k mimořádným opatřením.

Během té doby předseda Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy navrhl zvýšení dluhového stropu, ale s podmínkou výdajových škrtů administrativy. O těch však prezident Joe Biden původně nechtěl vůbec diskutovat a slíbil, že pokud se dostane na jeho stůl, bude návrh vetovat.

Překlad a redakční úprava původní zprávy americké redakce: Juraj Skovajsa

Související témata

Přečtěte si také

K extrémním srážkám se přidá i silný vítr, na východě ČR už hladiny stoupají
K extrémním srážkám se přidá i silný vítr, na východě ČR už hladiny stoupají

Česko se chystá na extrémní srážky. Meteorologové dnes rozšířili výstrahu o další oblasti Vysočiny či jižní část Šumavy. Situaci bude komplikovat i silný vítr.

Putin: Útoky dalekonosnými zbraněmi v ruském týlu zapojí NATO do války
Putin: Útoky dalekonosnými zbraněmi v ruském týlu zapojí NATO do války

Pokud Západ povolí Ukrajině útočit dalekonosnými zbraněmi na cíle hluboko na ruském území, bude to znamenat, že země Severoatlantické aliance jsou ve válce s Ruskem.

Nacher navrhuje zákaz sponzorování akcí s účastí propalestinských aktivistů, jak tomu bylo na Prague Pride
Nacher navrhuje zákaz sponzorování akcí s účastí propalestinských aktivistů, jak tomu bylo na Prague Pride

Poslanec a zároveň zastupitel hlavního města Patrik Nacher navrhuje na zastupitelství Prahy, aby město finančně nepodporovalo akce, do nichž jsou zapojeni aktivisté propagující nenávist vůči jiným skupinám.

IBM pochopila situaci a omezuje své působení v Číně
IBM pochopila situaci a omezuje své působení v Číně

IBM se přidává k rostoucímu počtu amerických firem opouštějících Čínu kvůli rostoucím nákladům, konkurenci a politickým tlakům. Společnost přesouvá své výzkumné a vývojové aktivity do jiných zemí, včetně Indie.

Studie: Používání tabletů vyvolává u malých dětí vztek a záchvaty
Studie: Používání tabletů vyvolává u malých dětí vztek a záchvaty

Nová studie ukazuje, že časté používání tabletů narušuje emocionální vývoj dětí, což vede k častějším záchvatům vzteku. Jak mohou rodiče podpořit zdravější vztah dětí k technologiím?