Iris Lindenmaierová

22. 5. 2023

Fronty mezi nizozemskou vládou a zemědělci se nadále přitvrzují. Poté, co se mnozí zemědělci již několik měsíců vehementně staví proti postupující „dusíkové politice“, obchází je nová „špatná zpráva“.

Aby bylo dosaženo cíleného snížení emisí dusíku, navrhla vláda pod vedením premiéra Marka Rutteho stanovit horní hranici 2,5 až tři krávy na hektar travních porostů.

Podle serveru Euractiv byl návrh předložen na pozadí nové zemědělské dohody, o níž se již několik měsíců jedná. Nizozemské ministerstvo zemědělství se proto minulou středu sešlo se zástupci zemědělských zájmových skupin, aby vypracovalo první koncept.

Konzultace mezi kabinetem a zemědělskými stranami, kterých se zúčastnil i premiér Mark Rutte, však nepřinesly žádný výsledek, jak včera večer informovala nizozemská zpravodajská stanice.

Podle zasvěcených zdrojů se za velkého napětí diskutovalo o tom, zda je dohoda vůbec možná. Sám ministr se po jednání nevyjádřil. V některých citlivých otázkách bylo k dohodě mezi vládou a zemědělskými organizacemi daleko, pokračoval zpravodajský kanál.

Ministr zemědělství zklamaný z úniku informací

Ministr zemědělství Piet Adema ve Sněmovně reprezentantů uvedl, že jednání budou pokračovat na začátku června. V té době se mají všechny strany znovu sejít u jednoho stolu. V dopise adresovaném parlamentu ministr zemědělství píše:

„Nadále mám v tento proces důvěru. Ale ještě nejsme u konce.“

Adema nedávno rozzlobeně reagoval poté, co z anonymního zdroje uniklo, že vláda uvažuje také o stájích s nižšími emisemi, omezení pesticidů a zlepšení zpracování hnoje. To se objevilo ve zprávě britského deníku The Telegraph.

Poslancům Adema prohlásil: „Jsem neuvěřitelně zklamán, že došlo k tomuto úniku informací.“ Řekl, že neví, jak k tomu došlo, ale podle jeho názoru to „procesu neprospělo“. Jednání jsou podle něj stále v plném proudu, ačkoli ministr by si přál, aby k závěru došlo ještě tento měsíc. Rozhovory byly zahájeny v prosinci loňského roku.

Zasvěcený zdroj: 6,7 miliardy eur (160,8 miliardy Kč) na zemědělskou dohodu

Podle deníku The Telegraph navíc interní zdroj prozradil, že zemědělská dohoda bude vládu podle odhadů ministra zemědělství stát 5,8 miliardy liber (asi 160,8 miliardy Kč). Kromě toho by dalších 521 milionů liber (v přepočtu 14,4 miliardy Kč) bylo vynaloženo na „ekosystémové služby“.

Tyto peníze by byly vypláceny zemědělcům za obnovu vegetace na jejich pozemcích, správu příkopů a rybníků a vytváření biotopů pro hmyz a ptáky, ale vláda je zatím neschválila.

Podle nizozemského zpravodajského kanálu RTL Nieuws dohoda o zemědělství kromě navrhovaného limitu pro krávy počítá také s vytvořením nového jednotného standardu udržitelnosti, který budou muset dodržovat všichni zemědělci.

Z vládních kruhů navíc prosáklo, že omezení počtu krav na hektar bylo od počátku součástí jednání a že na prosazení tohoto opatření trvají. Zdroj z vlády uvedl: „Standard pro pastviny je součástí jednání, ale poslední slovo ještě nepadlo.“

Ostrá opozice ze strany zástupců zemědělců

Rutteho plány na boj proti emisím v zemědělském sektoru pomocí omezení chovu hospodářských zvířat narážejí na ostrý odpor nizozemských zemědělců.

Bart Kemp, předseda zemědělské lobbistické skupiny Agractie, již před středečním zasedáním řekl deníku AD: „Jsme rozhodně proti [opatření]“. Řekl také, že si nedovede představit, že by s ním ostatní zemědělské zájmové skupiny souhlasily.

Jednání byl přítomen Henk Bleker, předseda zájmové skupiny mlékařů Nederlandse Melkveehouders Vakbond (NMV). Ani on nesouhlasí s horní hranicí 2,5 až tři krávy na hektar pastviny: „Spočítali jsme to, a pak bude mít problémy nejméně každý pátý chovatel dojnic,“ vysvětlil Bleker podle listu AD.


Přečtěte si také (německy): Boj zemědělců o přežití (1. část): WEF, hlad a falešné maso


Nizozemský poslanec: „Chtějí vás zničit“

Reakce se objevily i na sociálních sítích. Podporu nizozemským zemědělcům vyjádřil mimo jiné Elon Musk. Ve svém příspěvku na Twitteru napsal: „Nizozemští zemědělci jsou neuvěřitelně šikovní – mají nejvyšší produktivitu a nejefektivnější zemědělství na světě!“

Reagoval tak na příspěvek níže:

A nizozemský poslanec Geert Wilders (Strana pro svobodu) se ve svém příspěvku na Twitteru obrací přímo na zemědělce: „Nevěřte [premiérovi] Ruttemu a [ministru zemědělství] Ademovi, milí nizozemští zemědělci. Chtějí vás zničit…“

Další zprávy uvádějí, že stále více nizozemských zemědělců páchá sebevraždu, protože už nemohou vydržet tlak. Například nizozemská aktivistka Eva Vlaardingerbroeková ve svém příspěvku na Twitteru poukazuje na 25letého zemědělce, který si vzal život. K tomu dodává: „A není jediný: každý rok spáchá sebevraždu asi 20 až 30 našich zemědělců.“

To potvrzuje i europoslanec Robert Roos v rozhovoru pro Remix News. Sdílí v něm: „Nizozemské farmářské rodiny denně pláčou u kuchyňského stolu a některé z nich spáchaly sebevraždu.“

V současné době nizozemská vláda nabízí odkup 3 000 zemědělských podniků v Nizozemsku. Pokud nabídku nepřijmou, může jim být půda zabavena. Vláda jim nabízí 120 procent hodnoty jejich půdy. EU za to nizozemské vládě na začátku dubna schválila přibližně 1,5 miliardy eur.


Přečtěte si také (v němčině):


Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Jak strávit 24 hodin v Barceloně
Jak strávit 24 hodin v Barceloně

Máte-li na návštěvu hlavního města Katalánska jen jeden den, poradíme vám, jak poznat jeho vynikající kuchyni, architektonické ikony a bujarý pouliční život.

Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte
Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte

Odborníci na růže vyvracejí běžné mýty a odhalují tajemství bujných a zdravých květů.

Bývalá agentka tajné služby radí: šest způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí
Bývalá agentka tajné služby radí: šest způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí

Získejte cenné rady od bývalé agentky tajné služby, jak chránit svou rodinu a připravit děti na životní výzvy.

Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích
Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích

Kurkuma je koření, které pochází z oddenku rostliny Curcuma longa. Jako potravina i lék se bezpečně používá již více než 5 000 let.

Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou
Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou

Vzhledem k vítězství Evropské lidové strany (EPP) by měla funkci předsedkyně Evropské komise obhájit Ursula von der Leyenová.