Rodiče miminka, které překonalo desetiprocentní šanci na přežití poté, co se narodilo o 16 týdnů předčasně a vážilo jen něco málo přes půl kila, se podělili o svůj neuvěřitelný příběh.

Troy a Jasmine Tobiasovi z Norwiche ve východní Anglii jsou rodiči dvouapůlleté Isly. Troy sestavuje sportovní vozy Lotus a Jasmine je na mateřské dovolené.

Jasmine otěhotněla v dubnu 2020 a Islu porodila ve 24. týdnu, 25. září 2020. Novorozená Isla vážila 558 gramů, což je jen o málo víc, než kolik váží plechovka s rajčaty.

Jasmine Tobias 2
Malá Isla drží tátu Troye za ruku. (Se svolením Jasmine Tobiasové)
Troy a Jasmin
Troy a Jasmine se svou novorozenou dcerou. (Se svolením Jasmine Tobiasové)

Isla potřebovala terapii UV světlem kvůli žloutence a ve třech týdnech jí byla provedena ileostomie a reverzní zákrok na tenkém střevě. Rodiče seděli v čekárně nemocniční jednotky intenzivní péče a byli vyděšení. „Čekali jsme na malou několik let a snažili se otěhotnět,“ řekla Jasmine deníku The Epoch Times.

„Teď se to konečně stalo, a my jsme byli tak blízko tomu, abychom o ni přišli, a říkali jsme si: ,Proč se nám to děje?‘ Vzpomínám si, jak jsem si říkala: ,No, ona už se nevrátí. Tohle je naposledy, co vidím naši dceru živou, a to jsem ji ještě ani nedržela v náručí‘.“

Bojovnice Isla se ale z operace dostala, i když lékaři odhadovali, že má jen desetiprocentní šanci na přežití. Isla strávila prvních pět měsíců života v inkubátoru a Jasmine a Troyovi bylo doporučeno, aby to brali den po dni.

Jasmine Tobias 4
(Se svolením Jasmine Tobiasové)
Jasmine Tobias 5
(Se svolením Jasmine Tobiasové)

Kvůli covidovým omezením nesměli na oddělení žádní další rodinní příslušníci, jen rodiče. „Pro mě bylo těžké, že jsem nemohla mít na oddělení rodinu, která by nás podpořila, když jsme to v těžkých dnech potřebovali,“ vypráví Jasmine. Troy dodává: „Já se snažil na všechno dohlížet, aby maminka a dcera byly co nejklidnější a bez stresu.“

Aby se s tím manželé lépe vyrovnali, založili si na Instagramu stránku „Isla of Adventure“ (Isla Dobrodružka), kde sdílejí dceřin pokrok a ventilují své obavy a frustrace. Ukázalo se, že jejich dcera je bojovnice. Po 140 dnech na jednotce intenzivní péče byla holčička konečně propuštěna domů.

Isla Na NICU
Isla na jednotce intenzivní péče se svým plyšovým králíčkem. Později dostala stejného králíčka k narozeninám. (Se svolením Jasmine Tobiasové)
Isla Se Vrací Domů
Isla odchází domů po 140 dnech na jednotce intenzivní péče. (Se svolením Jasmine Tobiasové)
Isla Se Svým Otcem
Isla se setkává se svým otcem o polední pauze v práci. (Se svolením Jasmine Tobiasové)

Vděčný otec Troy našel další způsob, jak Isle něco vrátit. Přestože nikdy předtím neboxoval, zavázal se, že v létě 2022 bude trénovat na boxerský zápas s bílými límečky, aby získal finanční prostředky pro jednotku intenzivní péče, kde jeho dcera bojovala o život. Chtěl nakoupit hračky, deky a oblečení pro miminka a diáře pro rodiče.

„Spoléhají na dary, protože jejich finanční prostředky jdou na lékařské vybavení a léky. Strávil jsem 12 týdnů intenzivním tréninkem na zápas sestávající ze tří dvouminutových kol. Řekl jsem si: „Isla svůj zápas vyhrála, teď je řada na mně!“

Hrdý táta si přišel na 2 500 liber (asi 68 tisíc Kč), které věnoval JIP, a tvrdí, že vyhrát svůj zápas ze solidárnosti ke své dceři byl „jeden z nejlepších pocitů na světě“.

Troy A Jasmin Na Box Zápase
Troy a Jasmine po boxerském zápase v létě 2022. (Se svolením Jasmine Tobiasové)
Isla A Její Narozeniny
Isla v den svých narozenin. (Se svolením Jasmine Tobiasové)

Jasmine radí ostatním rodičům s předčasně narozenými dětmi, aby drželi pevně při sobě. „Jste tým. Jste v tom společně a musíte tu být jeden pro druhého. Situaci bohužel nemůžete změnit, je taková, jaká je, a vy se musíte nechávat unášet vlnami,“ míní žena.

Troy dodává: „Nikdy se nevzdávejte. Bez ohledu na to, jak zoufale to může vypadat, prostě to nikdy nevzdávejte. Za každou cenu se navzájem podporujte, je to stresující prostředí a budete potřebovat veškerou podporu, jaká se dá.“

Manželé nyní píší knihu, aby se podělili o svůj příběh i s ostatními rodiči. V září oslavili společné druhé narozeniny a křtiny zdravé a šťastné Isly. Pak přišly Vánoce a dnes už čiperná holčička sama chodí.

Jasmine Tobias 6
Malá Isla s dárkem. (Se svolením Jasmine Tobiasové)

Oba rodiče popisují svou dceru jako úžasnou a říkají: „Je to ta nejlaskavější, rošťácká květinka a vůbec nic ji nerozhází. Je naprosto neuvěřitelná.“

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký.