Americký prezident Joe Biden v neděli oznámil, že s předsedou Sněmovny reprezentantů Kevinem McCarthym dosáhl dohody, která má zabránit platební neschopnosti USA. Dohoda dle něj „zabrání nejhorší možné krizi“.

Administrativa dle McCartyho dlouho s jednáním otálela. Poté se představitelé Bílého domu s republikány pustili do několika týdnů intenzivních jednání, aby získali podporu pro předběžnou dohodu o zvýšení dluhového stropu země. Ten je doposud na hranici 31,4 bilionu dolarů a v prvním červnovém týdnu mělo dle ministryně financí Yellenové dojít k platební neschopnosti.

V sobotu McCarthy oznámil dosažení „principiální dohody“, a o den později prezident prohlásil, že dohoda shazuje „ze stolu hrozbu katastrofické platební neschopnosti“ a zároveň zabezpečuje hospodářskou obnovu země.

Dle návrhu, který byl zveřejněn v neděli večer, dojde ke škrtům u nedávno schválených 80 miliard daňovému úřadu, u odpuštění studentských půjček, ve vládním „covidovém balíčku“. Dohoda také mění pravidla hry v Bidenově přitvrzování vůči fosilním palivům. Na oplátku má být dluhový strop do roku 2025 dočasně zrušen.

Biden sdělil, že dohoda je kompromisem, což znamená, že „nikdo nedostane vše, co chce“.

Legislativní úprava dluhového stropu nyní zamíří do obou komor Kongresu a jako první o ní bude hlasovat Sněmovna reprezentantů 30. května. Prezident vyzval zákonodárce, aby dohodu schválili.

Zásadní otázkou ale je, zda tato dohoda bude mít dostatečnou podporu mezi republikány a také mezi demokraty. Někteří totiž dali najevo zklamání z dohodnutých podmínek.

Biden při dotazech novinářů připustil, že neví, zda McCarthy hlasy má. „Očekávám, že ano, jinak si myslím, že by dohodu neuzavřel,“ prohlásil Biden.

„Je to dobrý, silný návrh zákona, pro který bude hlasovat většina republikánů,“ řekl předseda Sněmovny reprezentantů novinářům v Kapitolu.

Co říkají republikáni

Kongresman Ken Buck sdělil na Twitteru, že podle něj jsou vítězi demokraté, kteří „tímto zákonem získali vše, co chtěli, a nemusí před volbami v roce 2024 obhajovat své bezohledné výdaje“.

V rozhovoru pro Fox News 28. května kongresman Ralph Norman tvrdil, že republikáni jsou jedinou stranou, která může v Kongresu obnovit fiskální zdravý rozum. Přesto dle něj dohoda s administrativou „v dosažení této odpovědnosti selhává“.

Kongresmanka Marjorie Taylor Greeneová je přesvědčena, že republikáni mají nyní ve Washingtonu navrch. Poznamenává, že „jde o hru o centimetry“ a chce si počkat na konečné znění legislativního návrhu.

Naopak, kongresman Dusty Johnson s některými svými kolegy nesouhlasil. V rozhovoru pro CNN označil předběžnou dohodu o dluhovém stropu za „velký zisk pro republikány“ a dodal, že „během příštích deseti let ušetří 1,5 bilionu dolarů“.

Co říkají demokraté

Zatímco se velká část pozornosti soustředí na republikány, obavy panují i u některých demokratů.

Kongresmanka Pramila Jayapalová, předsedkyně Progresivního kongresního klubu, řekla CNN, že Bílý dům a demokratičtí lídři by se měli obávat, že dohoda nemá dostatečnou podporu progresivců.

Lídr demokratické sněmovní menšiny Hakeem Jeffries očekává, že po kompletní informaci ze strany Bílého domu bude podpora demokratů zajištěna. „Ale nebudu předpovídat, jak ta čísla nakonec mohou vypadat,“ řekl v rozhovoru pro CBS News.

Překlad a redakční úprava původního článku: Juraj Skovajsa