Od zavedení tzv. BNO (British National Overseas), víz určených pro obyvatele Hongkongu, uplynuly již více než dva roky. Za tuto dobu se z Hongkongu do Velké Británie přestěhovalo přes 110 tisíc osob.

BNO vízum bylo zřízeno speciálně kvůli zavedení zákona o národní bezpečnosti, který v Hongkongu prosadila Komunistická strana Číny. Na základě tohoto víza mají občané Hongkongu, který byl do roku 1997 pod správou Velké Británie, nárok zůstat v zemi a požádat o britské občanství. Dnes Hongkong patří Číně.

Bývalý britský premiér Boris Johnson v červnu 2020 prohlásil, že hongkongský zákon o národní bezpečnosti vážně zničil čínsko-britské společné prohlášení. Tato legislativa výrazně přispěla k omezení svobody slova a projevu v asijské metropoli. Kritici tvrdí, že zákon má sloužit zejména k potlačení disentu vůči Pekingu.

Britská vláda okamžitě zahájila program imigračních víz speciálně pro obyvatele Hongkongu. Tento program odstartoval novou vlnu rozsáhlého přistěhovalectví z Hongkongu, bývalého třetího největšího finančního centra na světě.

Britské ministerstvo vnitra oznámilo, že k prvnímu čtvrtletí roku 2023 bylo v zahraničí schváleno celkem 139 144 BNO víz, z nichž 113 500 přicestovalo do Velké Británie.

Údaje Národního statistického úřadu (ONS) ukázaly, že počet čistých přistěhovalců ve Velké Británii dosáhl v roce 2022 rekordní výše, což vytváří tlak na britskou konzervativní vládu, která ve svém manifestu pro rok 2019 slibovala snížení imigrace.

Počet čistých přistěhovalců ve Velké Británii v roce 2022 činí 606 000, z toho asi 114 000 pochází z Ukrajiny a asi 52 000 z Hongkongu.

Kromě toho se po pandemii výrazně zvýšil i počet zahraničních studentů a prudce vzrostl také počet víz pro kvalifikované pracovníky mimo zemí EU, zejména v oblasti zdravotnictví.

V době referenda o brexitu se někteří jeho zastánci domnívali, že brexit povede ke snížení imigrace, ale v měnícím se mezinárodním prostředí je zřejmé, že přání vlády kontrolovat imigraci se nenaplnilo. Podle statistik tvoří naprostou většinu cizinců přicházejících do Velké Británie (925 000) občané zemí mimo EU a přibližně každý dvanáctý z nich je žadatel o azyl.

Jay Lindopová, ředitelka Centra pro mezinárodní migraci při ONS, uvedla: „Hlavním motorem nárůstu byli lidé přicházející do Velké Británie ze zemí mimo EU za prací, studiem a z humanitárních důvodů, včetně těch, kteří přicházejí z Ukrajiny a Hongkongu,” řekla.

To vytváří tlak na britského premiéra Rishiho Sunaka. Přestože britské veřejné služby a zdravotnictví potřebují doplnit personál, zdědil sliby několika předchůdců a snížení imigrace si stanovil jako politický cíl.

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký.