Danny Tang Summer Lawson

a 29. 5. 2023

Od zavedení tzv. BNO (British National Overseas), víz určených pro obyvatele Hongkongu, uplynuly již více než dva roky. Za tuto dobu se z Hongkongu do Velké Británie přestěhovalo přes 110 tisíc osob.

BNO vízum bylo zřízeno speciálně kvůli zavedení zákona o národní bezpečnosti, který v Hongkongu prosadila Komunistická strana Číny. Na základě tohoto víza mají občané Hongkongu, který byl do roku 1997 pod správou Velké Británie, nárok zůstat v zemi a požádat o britské občanství. Dnes Hongkong patří Číně.

Bývalý britský premiér Boris Johnson v červnu 2020 prohlásil, že hongkongský zákon o národní bezpečnosti vážně zničil čínsko-britské společné prohlášení. Tato legislativa výrazně přispěla k omezení svobody slova a projevu v asijské metropoli. Kritici tvrdí, že zákon má sloužit zejména k potlačení disentu vůči Pekingu.

Britská vláda okamžitě zahájila program imigračních víz speciálně pro obyvatele Hongkongu. Tento program odstartoval novou vlnu rozsáhlého přistěhovalectví z Hongkongu, bývalého třetího největšího finančního centra na světě.

Britské ministerstvo vnitra oznámilo, že k prvnímu čtvrtletí roku 2023 bylo v zahraničí schváleno celkem 139 144 BNO víz, z nichž 113 500 přicestovalo do Velké Británie.

Údaje Národního statistického úřadu (ONS) ukázaly, že počet čistých přistěhovalců ve Velké Británii dosáhl v roce 2022 rekordní výše, což vytváří tlak na britskou konzervativní vládu, která ve svém manifestu pro rok 2019 slibovala snížení imigrace.

Počet čistých přistěhovalců ve Velké Británii v roce 2022 činí 606 000, z toho asi 114 000 pochází z Ukrajiny a asi 52 000 z Hongkongu.

Kromě toho se po pandemii výrazně zvýšil i počet zahraničních studentů a prudce vzrostl také počet víz pro kvalifikované pracovníky mimo zemí EU, zejména v oblasti zdravotnictví.

V době referenda o brexitu se někteří jeho zastánci domnívali, že brexit povede ke snížení imigrace, ale v měnícím se mezinárodním prostředí je zřejmé, že přání vlády kontrolovat imigraci se nenaplnilo. Podle statistik tvoří naprostou většinu cizinců přicházejících do Velké Británie (925 000) občané zemí mimo EU a přibližně každý dvanáctý z nich je žadatel o azyl.

Jay Lindopová, ředitelka Centra pro mezinárodní migraci při ONS, uvedla: „Hlavním motorem nárůstu byli lidé přicházející do Velké Británie ze zemí mimo EU za prací, studiem a z humanitárních důvodů, včetně těch, kteří přicházejí z Ukrajiny a Hongkongu,“ řekla.

To vytváří tlak na britského premiéra Rishiho Sunaka. Přestože britské veřejné služby a zdravotnictví potřebují doplnit personál, zdědil sliby několika předchůdců a snížení imigrace si stanovil jako politický cíl.

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký.

Přečtěte si také

30 věcí, které je třeba vědět o Kamale Harrisové, nové demokratické favoritce
30 věcí, které je třeba vědět o Kamale Harrisové, nové demokratické favoritce

Pokud bude příští měsíc na národním sjezdu Demokratické strany formálně nominována, utká se v listopadu v boji o Bílý dům s bývalým prezidentem Donaldem Trumpem současná viceprezidentka Kamala Harrisová.

Maďarsko a Slovensko chtějí, aby Evropská komise urgentně zasáhla ve věci zastavené ropy z Ukrajiny
Maďarsko a Slovensko chtějí, aby Evropská komise urgentně zasáhla ve věci zastavené ropy z Ukrajiny

Jednání Ukrajiny podle nich porušuje asociační dohodu mezi EU a Ukrajinou a zásadně ohrožuje energetickou bezpečnost obou zemí.

Rozhovor o jádru a vyhlídkách české energetiky s „energetickým realistou“ Milanem Smutným
Rozhovor o jádru a vyhlídkách české energetiky s „energetickým realistou“ Milanem Smutným

S Milanem Smutným jsme probrali vládní rozhodnutí o dostavbě jaderných bloků, nelichotivé vyhlídky v energetice či přechod závislosti od Ruska ke komunistické Číně. „Namaloval“ i hypotetický scénář pro rok 2030.

Atentát na Trumpa byl největším selháním za desetiletí, vypověděla šéfka Tajné služby
Atentát na Trumpa byl největším selháním za desetiletí, vypověděla šéfka Tajné služby

Atentát na amerického exprezidenta Donalda Trumpa byl největším operačním selháním Tajné služby Spojených států za poslední desetiletí.

Mnohé potravinářské přísady jsou škodlivější, než se předpokládalo
Mnohé potravinářské přísady jsou škodlivější, než se předpokládalo

Více než 73 % potravin je ultrazpracovaných. Některé složky jsou „obecně uznávané jako bezpečné“, ale výzkum...