Republikánský kongresman James Comer prohlásil, že FBI jeho výboru nepředala dokument, který údajně obsahuje důkazy o zapojení Joea Bidena do trestné úplatkářské činnosti, a že republikáni následně navrhnou zahájení řízení pro pohrdání Kongresem.

V dopise z 3. května Comer, předseda Výboru pro dohled a odpovědnost Sněmovny reprezentantů, spolu s republikánským senátorem Chuckem Grassleym sdělili, že obdrželi „vysoce důvěryhodná odhalení whistleblowera nepodléhající prověrce“ o tom, že FBI disponuje dokumentem nepodléhajícím utajení, který „popisuje údajné zločinné schéma zahrnující tehdejšího viceprezidenta Joea Bidena a cizího státního příslušníka týkající se výměny peněz za politická rozhodnutí“.

V mezičase ředitel FBI Christopher Wray potvrdil, že dokument existuje, ale výboru jej odmítl poskytnout.

Nejvýše postavený demokrat ve výboru pro dohled Jamie Raskin, a stejně tak Bílý dům, zpochybnili věrohodnost dokumentu.

Po schůzce s Wrayem 5. června, na které se s dokumentem seznámil, Comer tvrdil, že Wray uznal, že dokument je věrohodný, pochází od dlouhodobého důvěryhodného zdroje FBI a v současné době je předmětem aktivního vyšetřování FBI.

„Dnes představitelé FBI potvrdili, že záznam vytvořený FBI a nepodléhající prověrce nebyl vyvrácen a v současné době je použit pro probíhající vyšetřování,“ uvedl Comer. „Důvěrný lidský zdroj, který poskytl informace o zapojení tehdejšího viceprezidenta Bidena do zločinného úplatkářského systému, je důvěryhodný a vysoce věrohodný informátor, kterého FBI využívá již více než 10 let a bylo mu vyplaceno více než šestimístné číslo.“

„Toto jsou fakta a žádné překrucování a upřímně řečeno, lži Bílého domu nebo kongresních demokratů nemohou tuto informaci změnit.“

Comer také uvedl, že FBI „odmítla záznam nepodléhající prověrce předat“ výboru pro dohled a že republikáni ve čtvrtek zahájí proti Wrayovi řízení za pohrdání Kongresem.

„Právě jsem odešla ze schůzky výboru pro dohled. [FBI] se obává, že vzhledem k informacím, které přinesl o rodině Bidenových, bude jejich informátor zabit, pokud bude odhalen,“ napsala republikánská kongresmanka Lunaová na Twitteru.

Comer řekl Epoch Times, že k dokumentu by měl mít přístup nejen výbor: „Myslím, že by ho měl vidět každý.“

„Nepodléhá prověrce,“ dodal. „Takže to není skutečně složité. My ten dokument chceme.“

Předseda Sněmovny reprezentantů republikán Kevin McCarthy se při rozhovoru s novináři v pondělí večer vyjádřil obdobně: „Každý člen výboru má odpovědnost za vykonávání dohledu. [Wray] ho musí poskytnout všem členům výboru. Pokud se tak nestane, budeme pokračovat [v řízení o pohrdání Kongresem].“

Poté, co si dokument 5. června prohlédl s Comerem i Raskin, demokrat trval na svém postoji a naznačil, že v dokumentu nevidí nic, co by vyžadovalo zahájení trestního řízení.

Když však byl dotázán, zda ví, zda probíhalo aktivní vyšetřování FBI ohledně obsahu dokumentu, jak tvrdil Comer, Raskin se otázce vyhnul, a místo toho odpověděl: „Vím jen to, že tým FBI na ministerstvu spravedlnosti pod vedením [ministra spavedlnosti] Williama Barra … ukončil vyšetřování, řekl, že nejsou důvody pro další investigativní kroky.“

Pokud má Comer ohledně autenticity a důvěryhodnosti dokumentu pravdu, mohlo by to republikány přimět k dalším právním krokům proti prezidentu Bidenovi, který v dubnu oznámil kandidaturu pro své druhé funkční období.

Pokud republikáni ve výboru protlačí obvinění Wraye z pohrdání Kongresem, bude o něm následně hlasovat celá Sněmovna reprezentantů. Pokud Sněmovna doporučení obvinění odhlasuje, bude na ministru spravedlnosti Merricku Garlandovi, aby určil, zda se Wray dopustil trestného činu.

FBI v odpovědi na dotaz deníku The Epoch Times označila krok k zahájení řízení pro pohrdání soudem proti Wrayovi za „neoprávněný“.

„FBI neustále prokazovala své odhodlání vyhovět žádosti výboru, včetně předložení dokumentu v čítárně v americkém Kapitolu,“ uvedl mluvčí.

„Tato rozumná pojistka se často používá v reakci na žádosti Kongresu a v soudních řízeních, aby se ochránily důležité zájmy, jako je fyzická bezpečnost zdrojů a integrita vyšetřování. Eskalace k hlasování o pohrdání je za těchto okolností neoprávněná.“

Překlad a redakční úprava původní zprávy americké redakce: Juraj Skovajsa