YouTube oznámil obrat v cenzurování obsahu o amerických volbách a uvedl, že již nebude mazat příspěvky zpochybňující výsledky prezidentských voleb 2020, včetně tvrzení o rozsáhlých volebních podvodech.

Platforma to oznámila v článku na blogu v pátek, tedy zhruba dva měsíce poté, co na YouTube obnovila účet bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Trumpův účet na YouTube byl pozastaven po událostech v Kapitolu 6. ledna 2021, které iniciovaly zprávy a tvrzení (včetně Trumpových), že americké volby 2020 byly ukradeny.

YouTube zavedl zásady o „volebních dezinformacích“ v prosinci 2020. V pátečním oznámení platforma uvedla, že za dobu od zavedení zásad společnost odstranila desítky tisíc videí.

„Tuto změnu jsme pečlivě zvážili,“ uvedl YouTube s odvoláním se na „změněné prostředí“, na to, že volební kampaň 2024 je v plném proudu, a na to, že odstraňování obsahu souvisejícího s volbami by mohlo bránit politickým projevům.

„V současném prostředí jsme zjistili, že odstranění tohoto obsahu sice omezuje některé dezinformace, ale mohlo by mít také nezamýšlený účinek omezení politického projevu, aniž by se významně snížilo riziko násilí nebo jiných reálných škod,“ uvedla společnost.

YouTube se zavázal, že počínaje pátkem přestane odstraňovat obsah, který podporuje obvinění, že „v roce 2020 a dalších minulých prezidentských volbách v USA došlo k rozsáhlým podvodům, chybám nebo problémům“.

Odstraňování obsahu v rámci zásad o volebních dezinformacích bylo ale jen jedním ze způsobů, jak se YouTube snažil ovlivňovat politické diskuse, přičemž další části jeho mechanismu moderování obsahu zůstaly nedotčeny.

„Zajišťujeme, aby lidé, kteří na YouTube hledají zprávy a informace o volbách, viděli ve vyhledávání a v doporučeních obsah z důvěryhodných zdrojů,“ uvedla společnost s tím, že toto je jeden z aspektů jejich obsahových zásad, který se nemění.

Beze změny zůstává také širší rámec zásad YouTube týkající se dezinformací o volbách, kdy společnost uvedla, že bude i nadále odstraňovat obsah, který voliče zavádí ohledně času, místa, prostředků nebo požadavků na oprávněnost hlasovat.

YouTube a další platformy sociálních médií byly konzervativci obviněny z politické zaujatosti a čelily kritice za omezování svobody projevu.

Překlad a redakční zkrácení původní zprávy americké redakce: Juraj Skovajsa