Bývalý moderátor Fox News Tucker Carlson v úterý večer zveřejnil na Twitteru první desetiminutový díl svého nového pořadu, v němž se zabývá záhadným zničením přehrady na Ukrajině.

„Od dnešního dne začínáme na Twitteru, který, jak doufáme, bude krátkovlnným rádiem pod dekou,“ sdělil Carlson ve videu. „Bylo nám řečeno, že zde nejsou žádní „strážci obsahu“. Pokud se to ukáže jako nepravdivé, odejdeme. Ale zatím jsme vděční, že tu můžeme být.“

Carlson, který nazval svůj pořad „Tucker on Twitter“ (Tucker na Twitteru), vzkázal, že na platformě se opět ukáže „velmi brzy“ a přinese toho „mnohem více“.

Bývalý moderátor Fox News se ve videu zabýval zničením přehrady Kachovka na Ukrajině, k němuž došlo tento týden.

„Přehrada Kachovka byla ve skutečnosti ruská,“ řekl Carlson po spuštění klipu. „Postavila ji ruská vláda. V současné době se nachází na území kontrolovaném Ruskem. Nádrž přehrady zásobuje vodou Krym, který byl posledních 240 let domovem ruské černomořské flotily.“

Dodal: „Vyhození přehrady do povětří je sice pro Ukrajinu špatné, ale Rusku ubližuje víc, a právě proto ukrajinská vláda zvažovala její zničení.“

„Takže skutečně, jakmile začnou přicházet fakta, stane se mnohem menší záhadou, co se mohlo s přehradou stát, a rozumný člověk by mohl dospět k závěru, že ji Ukrajinci pravděpodobně vyhodili do vzduchu, stejně jako byste mohli předpokládat, že minulý rok vyhodili do vzduchu Nord Stream, ruský plynovod,“ prohlásil Carlson. „A ve skutečnosti to Ukrajinci udělali, jak nyní víme.“

Později se vyjádřil k ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému, který je oslavován téměř všemi západními vládami a chválen korporátními médii. „Ukrajinu, jak jste možná slyšeli, vede muž jménem Zelenskyj. Můžeme s jistotou říci, že se na tom nepodílel. Nemohl. Zelenskyj je na terorismus příliš slušný,“ řekl sarkasticky a pokračoval: „Náš prohnaný, nevýrazně vzhlížející ukrajinský přítel v teplákové soupravě je unikátně neschopný vyhodit do povětří přehradu. Je to doslova živý světec, člověk, v němž není hříchu.“

Dodal také, že americká média „dnes ráno neztrácela čas obviňováním Rusů ze sabotáže vlastní infrastruktury“ tím, že vyhodili přehradu do povětří.

Velkou část svého vysílání na Twitteru pak věnoval kritice zpravodajských organizací za to, že vždy předpokládají, že ruský prezident Vladimir Putin je „ďáblem“. Carlson přisoudil útoky Zelenskému, kterého označil za „upoceného a krysám podobného oligarchu“, který je „pronásledovatelem křesťanů“ a „přítelem Blackrocku“.

Moderátor pak hovořil o veřejných prohlášeních bývalého pracovníka americké vojenské rozvědky Davida Grusche z tohoto týdne, když sdělil, že americká vláda získala těla mimozemšťanů a části kosmické lodi, která nebyla zkonstruována lidským druhem.

V prvním měsíci bez Carlsona se podle údajů společnosti Nielsen snížila sledovanost kabelové Fox News v primetime časech od 20:00 do 23:00 hodin o 37 % na 1,42 milionu diváků, zatímco levicový konkurent MSNBC zaznamenal v primetime čase nárůst sledovanosti na 1,16 milionu diváků, což představuje nárůst o 14 %.

„Bylo by skvělé mít na této platformě pořady ze všech částí politického spektra!“ napsal Musk v reakci na první Carlsonův díl.

Premiéra na Twitteru měla v prvních dvou hodinách po publikování přes 10 milionů zobrazení a ve středu 8:30 středoevropského času již přes 42 milionů zobrazení.

Překlad a redakční úprava původní zprávy americké redakce: Juraj Skovajsa