Miliardář, finančník a politický aktivista George Soros řekl pro deník Wall Street Journal, že předal kontrolu nad svým impériem v hodnotě 25 miliard dolarů svému synovi Alexi Sorosovi. Ten naznačil, že se bude politicky angažovat ještě více než jeho otec.

Dvaadevadesátiletý George Soros řekl deníku, že „předal otěže“ své nadace Open Society Foundations (OSF) svému 37letému synovi.

Demokratický megadárce listu řekl, že původně nechtěl předat kontrolu nad nadací žádnému členu své rodiny „z principu“.

Uvedl však, že on a jeho syn „smýšlejí podobně“ a že přebírá vedení nadace, protože „si to zaslouží“.

Alex Soros o sobě sdělil, že je „političtější“ než jeho otec a že ho znepokojuje vyhlídka, že by v roce 2024 mohl v boji o Bílý dům zvítězit bývalý prezident Donald Trump.

„I když bych rád peníze z politiky přesměroval, dokud to bude dělat druhá strana, budeme to muset dělat také,“ řekl deníku a naznačil, že hluboké kapsy Sorosovy organizace budou nasazeny na podporu prezidentských kampaní, které budou proti Trumpovi.

Alex Soros byl podle agentury Reuters v prosinci 2022 v tichosti zvolen do správní rady OSF jako její předseda.

Nyní řídí politické aktivity jako prezident Sorosova politického akčního výboru.

„Hodláme více podpořit obranu volebních práv a osobní svobody doma a podpořit demokracii v zahraničí,“ uvedl mluvčí Alexe Sorose pro Financial Times ohledně jeho priorit v politické činnosti.

„Sorosovi prokurátoři“

Miliardář maďarského původu je ve Spojených státech kontroverzní postavou. Na něj napojené skupiny sypaly peníze do kampaní levicových kandidátů na okresní prokurátory po celých USA.

Trump slíbil, že se zaměří na to, co on a další republikáni označují za „Sorosovy prokurátory“. Jeho slib přišel poté, co byl obviněn manhattanským okresním prokurátorem Alvinem Braggem, který dle zpráv dostal peníze na svou kampaň od organizací napojených na Sorose.

I když George Soros přímou vazbu s Braggem dementoval, již dříve dal jasně najevo, že některé prokurátory podporuje. V jednom z jeho názorových článků na WSJ vysvětlil, proč přispívá „reformně smýšlejícím prokurátorům“ a „nehodlá s tím přestat“.

Alex Soros, syn George Sorose, na akci v New Yorku, 4. června 2013. (Ben Gabbe / Getty Images)

Dle loňského reportu organizace Law Enforcement Legal Defense Fund „má“ Soros nejméně 75 prokurátorů a ve většině jejich jurisdikcí došlo ke zvýšení kriminality.

Z vyjádření Alexe Sorose pro deníky WSJ a Financial Times vyplývá, že OSF a přidružené skupiny budou i nadále pokračovat v agendě vytyčené Georgem Sorosem.

Prezident OSF Mark Malloch-Brown se nedávno vyslovil pro přijetí „nového ekonomického řádu“, který by se zaměřil na „spravedlnost a stabilitu“.

Kladl si řečnickou otázku nad výzvou tohoto nového světa. Zda kolektivní práva převáží nad právy jednotlivce či zda zájem státu pro vybudování zeleného přechodu a zajištění inkluzivního růstu bude na úkor lidských práv.

„Není vůbec jasné, kde se tato bitva odehraje, stejně jako není vůbec jasné, kde se odehraje bitva o demokracii,“ řekl Malloch-Brown.

Někteří kritici OSF namítají, že se její politická agenda přiklání příliš doleva.

„Magneto“

Generální ředitel Twitteru Elon Musk nedávno přirovnal George Sorose k padouchovi Magnetovi z X-Menů.

„Soros mi připomíná Magneta,“ napsal majitel Twitteru s odkazem na komiksového padoucha od Marvelu, který je Židem, jenž přežil holocaust.

Musk uvedl, že Soros „chce podkopat samotnou strukturu civilizace“ a „nenávidí lidstvo“.

Majitel Twitteru se na Sorosovu adresu takto vyjádřil poté, co Sorosova společnost pro správu investic Soros Fund Management v podání pro americkou Komisi pro cenné papíry potvrdila, že v prvním čtvrtletí letošního roku odprodala všechny své akcie Muskovy společnosti Tesla.

Překlad a redakční úprava původní zprávy americké redakce (vč. doplnění odstavce o LELDF): Juraj Skovajsa