Bývalý viceprezident Mike Pence zpochybnil tvrzení svého bývalého šéfa Donalda Trumpa, že by mohl ukončit válku na Ukrajině během jednoho dne. Prohlásil, že jediným způsobem, jak by mohla válka skončit tak rychle, je, kdyby Spojené státy ustoupily téměř ve všech podmínkách, o které usiluje ruský prezident Vladimir Putin.

Donald Trump několikrát prohlásil, že by jako prezident mohl válku na Ukrajině ukončit do 24 hodin tím, že by zahájil jednání mezi válčícími stranami.

V pondělním rozhovoru pro Fox News Mike Pence Trumpova tvrzení o míru zpochybnil. Pence uvedl, že podle něj probíhající rusko-ukrajinská válka skončí když „Ukrajinci dostanou to, co potřebují k vítězství“.

„Můj bývalý spolu-kandidát rád mluví o tom, že se to vyřeší za jeden den,“ řekl pan Pence, který nyní kandiduje proti panu Trumpovi v republikánských prezidentských primárkách pro rok 2024. „Jediný způsob, jak byste tuto válku vyřešili za den, je dát Vladimiru Putinovi to, co chce.“

Dle bývalého viceprezidenta potřebuje Ukrajina trvalou podporu, jinak budou ruské síly pokračovat ve svém tažení na západ do zemí, které jsou součástí Severoatlantické aliance (NATO). NATO, jejímž členem jsou i Spojené státy, obsahuje ustanovení o vzájemné obraně, podle něhož se útok na jakoukoliv členskou zemi rovná útoku na všechny členy aliance. Pence tvrdí, že po ovládnutí Ukrajiny by Rusko riskovalo rozsáhlou válku s aliancí NATO, která čítá 31 zemí a jejíž součástí jsou Spojené státy, Velká Británie a Francie, které disponují jadernými zbraněmi.

„Řeknu vám, že pokud Vladimir Putin ovládne Ukrajinu, pokud jednoduše umluví Spojené státy a Západ, nepochybuji o tom, že překročí nějakou hranici, možná samotnou Litvu nebo Estonsko nebo Lotyšsko nebo Pobaltí,“ řekl Pence v rozhovoru pro Fox News. „A to budou země, do kterých bychom museli poslat naše ozbrojené síly bojovat dle naší smlouvy v NATO.“

„Takže si myslím, že je v zájmu naší země poskytnout [Ukrajině] to, co potřebuje, aby tam [Rusko] zastavila, odrazila je tam,“ dodal pan Pence.

Postoj Pence k válce na Ukrajině je podobný postoji ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který minulý měsíc naznačil, že NATO bude nuceno vstoupit do přímého konfliktu s Ruskem, pokud Zelenského ukrajinská vláda padne.

„Pokud si některý z kandidátů myslí, že podpora Ukrajiny je příliš nákladná, je připraven jít do války? Jsou připraveni bojovat? Poslat své děti? Zemřít?“ řekl Zelenskyj v rozhovoru pro NBC, který byl odvysílán 16. června. „Budou to muset udělat tak jako tak, pokud NATO vstoupí do této války, a pokud Ukrajina neuspěje a Rusko nás obsadí, vyrazí na Pobaltí nebo Polsko nebo nějaké jiné země NATO. A pak si USA budou muset vybrat mezi udržením NATO a vstupem do války.“

Pence se setkal se Zelenským během nečekané návštěvy Ukrajiny 29. června.

Překlad a redakční zkrácení původní zprávy americké redakce: Juraj Skovajsa