Podle nově zveřejněné odtajněné zprávy (pdf) amerického Úřadu ředitele národních zpravodajských služeb (ODNI) pomáhá čínský komunistický režim Rusku vyhýbat se sankcím a pravděpodobně mu poskytuje vojenské technologie a technologie dvojího použití pro konflikt s Ukrajinou.

„[Čína] poskytuje některé technologie dvojího užití, které armáda Moskvy využívá k pokračování války na Ukrajině, a to navzdory mezinárodnímu kordonu sankcí a kontrol vývozu,“ uvádí se ve zprávě.

„Celní záznamy ukazují, že [čínské] státní obranné společnosti dodávají navigační zařízení, rušící technologie a součásti stíhaček ruským obranným společnostem vlastněným ruskou vládou, na které se vztahují sankce.“

Čínsko-ruská jednota proti USA a jejich spojencům

Komunistická strana Číny (KS Číny), která v Číně vládne jako jediná strana, popírá, že by do Ruska posílala jakékoli vojenské vybavení. Obě autoritářské mocnosti si však slíbily, že budou po celou dobu války udržovat „neomezené“ partnerství včetně strategické koordinace.

Od 4. února loňského roku, kdy generální tajemník KS Číny Si Ťin-pching a ruský prezident Vladimir Putin poprvé oznámili své partnerství, spojenectví mezi Pekingem a Kremlem vzbuzuje u západních představitelů stále větší obavy.

Čína se od té doby nepřipojila k mezinárodním sankcím vůči Rusku za invazi na Ukrajinu a KS Číny trvá na tom, že globální finanční opatření proti Rusku jsou neplatná, čímž poskytuje Rusku životně důležitou ekonomickou záchrannou síť na čínských trzích.

Četné zprávy naznačují, že komunistický režim Rusku poskytujevojenskou pomoc prostřednictvím svých zástupců na Blízkém východě.

Podle únorové zprávy německého deníku Der Spiegel čínský režim falšoval přepravní dokumenty, aby vojenské letecké vybavení směřující do Ruska vydával za civilní, a využíval prostředníky ve Spojených arabských emirátech k dodávkám dronů dvojího použití do Ruska.

Podobně i Bílý dům potvrdil, že čínské společnosti přímo podporovaly ruskou válku na Ukrajině, a uvalil sankce na čínské subjekty obviněné z podpory ruského obranného průmyslu.

Nová zpráva ODNI na to navazuje a uvádí, že KS Číny se v průběhu války na Ukrajině stala pro Rusko „ještě kritičtějším partnerem“.

Vládní zpráva rovněž uvádí, že Čína a Rusko zvyšují podíl vzájemného obchodu v jüanech, což posiluje kurz jüanu vůči dolaru, a že Čína navyšuje nákupy ruské ropy a plynu, které přesměrovává z Evropy.

Zpráva uvádí, že za většinu citovaných informací vděčí buď zprávám z médií, nebo jiným informacím z otevřených zdrojů.

„Zpravodajská komunita nemá dostatek informací, včetně výslechů a vyšetřování v [Číně], aby mohla posoudit, zda Peking záměrně brání americkým vládním kontrolám konečného určení,“ uvádí se dále ve zprávě.

Obavy z čínské pomoci Rusku

Bidenova administrativa v únoru varovala, že komunistická Čína může dodávat vojenskou pomoc pro ruskou válku proti Ukrajině, a dle zpráv zvažovala v této záležitosti odtajnění a zveřejnění zpravodajských informací.

Američtí představitelé již dříve vyjádřili obavy z transferů „vybavení dvojího užití“ z Číny do Ruska. Opakovaně však uváděli, že dosud neviděli důkazy o předávání „smrtící pomoci“ pro Rusko na bojišti.

Nová zpráva ODNI ale předkládá, že čínské státní společnosti se přímo podílejí na dodávkách dílů pro stíhačky a vojenských navigačních technologií do Ruska.

Zpráva konstatuje, že jak ruské údaje o vývozu, tak ukrajinské vojenské vedení potvrzují, že čínské technologie jsou do Ruska dodávány a následně používány na Ukrajině.

„[Čínské] státní obranné společnosti dodávají podle ruských celních údajů ruským obranným společnostem navigační zařízení, díly pro stíhačky a další technologie dvojího užití,“ stojí ve zprávě ODNI.

„Kyjev uvedl, že jeho ozbrojené síly stále častěji nacházejí [čínské] komponenty ve zbraních používaných Ruskem.“

Překlad a redakční úprava původní zprávy americké redakce: Juraj Skovajsa