Nový, neobvykle animovaný film přichází do našich kin z polské produkce. Tvůrci animovaného unikátu S láskou Vincent představí svůj další film nazvaný JAGNA. Snímek (v originálním názvu Chlopi) vychází z předlohy románu Sedláci od polského autora Władysława Stanisława Reymonta, za který významný prozaik a představitel uměleckého hnutí Mladé Polsko získal v roce 1924 Nobelovu cenu za literaturu. 

To samo o sobě už je lákavé, avšak pozoruhodné je rovněž to, že animace je provedena olejovou malbou. Malované obrazy se střídají s hranou formou. Skupina více než 100 malířů se pustila do malířské animace jednotlivých scén. Výtvarníci namalovali klíčové záběry olejovými barvami Cobra (Royal Talens) na plátno a skupina animátorů vytvářela mezisnímky, aby vyhladila přechod z jednoho záběru do druhého. Tento druh postprodukce trval celé dva roky. Film vznikl v režii Doroty Kobiely.

Oficiální teaser k filmu zde.

Děj filmu odhalí obraz venkova 19. století očima uměleckého hnutí Mladé Polsko. 

„Na pozadí obrazu doby na přelomu 19. století, s jejími ostrými sociálními rozpory mezi velkostatkáři a rolníky, se odehrává romantický příběh protkaný zvraty, láskou, ale i nenávistí. Děj plný emocí rozkrývá odvrácenou tvář těžkého života i tehdejších poměrů na vsi. Ústřední postavou je Jagna, krásná mladá dívka, která je mnohým trnem v oku. Půvabná žena je zdrojem romantické náklonnosti a přirozeným katalyzátorem dramatických událostí,“ uvádí agentura medialist.cz. 

Plakát k filmu. (medialist.cz)

„Nejen samotný román, ale i interpretace děl umělců, jako je Józef Chełmoński, Ferdynand Ruszczyc a Leon Wyczółkowski, jsou odrazem uměleckého hnutí Mladé Polsko. To se na přelomu 19. a 20. století naplno projevovalo nejen v literatuře, ale také v hudbě nebo ve výtvarném umění,“ dodává agentura.

„…Snímek JAGNA byl pro nás další objevitelskou cestou, která nám umožnila hlouběji proniknout do emocionálních možností a estetické krásy, kterou může animace v podobě speciální olejomalby přinést do filmového vyprávění. Díky ní divákům lépe přiblížíme Reymontův silný příběh o životě rolníků, který je navzdory Nobelově ceně současné společnosti do značné míry neznámý,“ komentuje Hugh Welchman, spolurežisér a producent filmu JAGNA ze studia BreakThru Films.

Film JAGNA, vytvořený jedinečnou technikou animované malby, bude poprvé prezentován začátkem září v rámci Mezinárodního filmového festivalu v Torontu, avízuje medialist.cz. 

Čeští diváci ho pak mohou spatřit 6. listopadu na filmovém festivalu 3KinoFest. Do kin vstoupí o tři dny později. Do české distribuce jej uvádí Bohemia Motion Pictures.