Termínované obchody na pomerančový džus dosáhly rekordních výšin kvůli hurikánům a citrusové chorobě, která zničila úrodu na Floridě, což vedlo k vyšším cenám v obchodě s potravinami.

V posledních týdnech ceny na futures trhu s pomerančovým džusem dosáhly 3 USD za libru, což je skok z 1,81 USD za libru přibližně ve stejnou dobu v roce 2022. Rostoucí ceny citrusů byly také způsobeny především celosvětovým nedostatkem dodávek.

Florida jako jeden z předních světových producentů citrusů produkuje 59 procent pomerančů a většinu pomerančové šťávy spotřebované ve Spojených státech.

Série katastrof zasáhla floridskou úrodu citrusů

Škody způsobené hurikány Ian a Nicole na podzim roku 2022 plus pozdní zmrazení koncem roku zdevastovaly úrodu již tak prořídlou zelenáním citrusů, které omezuje klíčové živiny u pomerančovníků.

Stromy postižené touto chorobou produkovaly méně kvalitních pomerančů, které jsou vhodné ke spotřebě. Na celém poloostrově se od roku 2005 rychle rozšířil hmyz diaphorina citri z čeledi merovití, který zezelenání citrusů způsobuje.

Zelenání citrusů „se ukázalo jako největší problém pro pěstitele citrusů,“ uvedl v poznámce Mathew Joyner, generální ředitel oborového sdružení Florida Citrus Mutual. Dodává však, že „nové léčebné metody v boji proti zelenání citrusů se ukazují jako účinné“.

Americké ministerstvo zemědělství (USDA) loni v prosinci předpovědělo, že Florida během sezóny 2022–23 vyrobí pouze 20 milionů beden pomerančů. To by byl 51-procentní pokles oproti předchozímu roku a nejnižší úroveň vyprodukovaná od sezóny 1936-37.

Předpověď pomerančové úrody minulý měsíc ještě klesla, když USDA zveřejnilo zprávu, že očekává, že Florida v letech 2022–23 vyrobí 15,9 milionu beden, což je výrazně pod prosincovým odhadem.

Nižší úroda v Jižní Americe

Podle Billyho Robertse, senior analytika pro potraviny a nápoje v CoBank. jsou pochmurná očekávání odrazem toho, co zasáhlo toto odvětví. Jako kdyby to nestačilo, i latinskoamerický export byl ovlivněn špatným počasím. Brazílie a Mexiko, dva další velcí vývozci pomerančů, mají kvůli špatnému počasí problémy se svými plodinami.

„Očekává se, že samotná úroda brazilských pomerančů bude o něco nižší,“ řekl pan Roberts a dodal, „nadcházející brazilská úroda, myslím, vyvolala v tomto odvětví trochu obavy.“ Také Mexiko se potýká s nižší produkcí kvůli suchu.

„Rekordně vysoké ceny pomerančového džusu v roce 2023 jsou důsledkem velmi napjatého trhu s menší než očekávanou produkcí a nízkými zásobami,“ napsal Andrés Padilla, senior analytik Rabobank.

„Velmi nízké zásoby ze dvou po sobě jdoucích malých sklizní v letech 2020/21 a 2021/22 a zhoršující se zprávy pro současnou sezónu 2022/23 vytvořily ideální prostředí pro letošní růst cen pomerančového džusu,“ dodal Padilla.

Růst ceny pomerančového džusu je však tlumený nižší poptávkou. Jack Scoville, viceprezident Price Futures Group a analytik zemědělských produktů, upozorňuje, že rostoucí ceny pomerančových futures by se mohly odrazit na přemrštěných cenách citrusových produktů v obchodech.

„V maloobchodě by mohlo dojít k dalšímu zvýšení cen,“ řekl analytik a dodal, že mezi velkoobchodními a maloobchodními cenami je vždy zpoždění. V první polovině roku 2023 vzrostla cena nemražených, nesycených džusů a nealkoholických nápojů o 8,2 procenta, podle údajů zveřejněných v červenci Bureau of Labor Statistics.

Ceny však závisí také na poptávce spotřebitelů, nejen na nabídce, protože spotřeba pomerančové šťávy od krátkého nárůstu spotřeby během pandemie klesla. Spotřebitelské preference se také mnoho let od pomerančového džusu odklánějí kvůli vysokým kaloriím a obsahu cukru.

Pomerančový džus čelí konkurenci nápojů, které nabízejí jiné zdravotní přínosy nebo přinášejí energii.

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký.