Senát měl dnes na programu sáhodlouhý seznam návrhů zákonů či vládních návrhů, z nichž asi „nejatraktivnějším“ byla novela zákona o důchodovém pojištění, která má mimo jiné zpřísnit pravidla předčasného důchodu či zpomalit valorizaci důchodů – tedy jejich navyšování kvůli inflaci.

Vládou iniciovaná změna v důchodech je jedním z opatření, která má pomoci brzdit prudké zadlužování země, ke kterému dochází od „doby covidové“. Cílem vlády je zavést změnu důchodů už v září.

Se změnou ostře nesouhlasí opozice, která červencové projednávání návrhu v Poslanecké sněmovně obstruovala, a všichni přítomní členové ANO a SPD hlasovali proti novele. Po jejím odhlasování se ujali slova Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD), kteří pohrozili vládě, že se společně obrátí na Ústavní soud.

Při včerejším projednávání novely senátní Výbor pro sociální politiku doporučil senátnímu plénu návrh schválit ve znění postoupeném Poslaneckou Sněmovnou.

Na dnešních tiskových brífincích senátních klubů komentoval senátor Josef Klement (KDU-ČSL), že novela je nutná již řadu let a „přichází v hodině a minutě dvanácté“. Ocenil zkrácení možnosti odchodu do předčasného důchodu z pěti na tři roky. Dodal, že dosavadní zvyšování důchodů bylo vyšší než inflace, a toto novela řeší také. Za senátorský klub Starostů a nezávislých se kladně k novele vyjádřil Jan Sobotka a stejně tak Zdeněk Nytra za klub ODS a TOP09.

Předseda senátorského klubu ANO a SOCDEM Miroslav Adámek sdělil na projednávání v předcházejícím briefingu nesouhlas s novelou a vyčetl vládní koalici, že nereflektovala na žádný pozměňovací návrh opozice v Poslanecké sněmovně.

Po odpolední rozpravě pak došlo ve tři odpoledne k hlasování, kde novela hladce prošla v poměru 51 pro a 6 proti.

Nyní zamíří k podpisu prezidentovi.