Naveen Athrappully

23. 8. 2023

Šerif okresu Fulton prohlásil, že s Donaldem Trumpem se bude při předvedení na policii zacházet jako s místními vězni a že bývalému prezidentovi USA nebudou poskytnuty žádné zvláštní podmínky.

„Pokud budete obviněn, budeme s vámi zacházet, jako byste byl obviněn tady na místě, a tak budeme uvažovat o tom, že vám vezmeme otisky prstů, uděláme fotografie atd.,“ uvedl šerif Patrick Labatt pro CNN.

Charles Rambo, penzionovaný poručík šerifovy kanceláře, pro média uvedl, že jakmile se obvinění dostanou dovnitř, „budou prohledáni, odvedeni do rezervační kanceláře v zadní části. Tam jim pravděpodobně vezmou kravaty, šňůrky od bot a všechny podobné věci. Poté jim budou odebrány otisky prstů a bude pořízena fotografie.“

Očekává se, že se prezident Trump spolu s ostatními obviněnými nechá vyfotografovat. Není jasné, zda Trump nebo některý z vysoce postavených spoluobviněných podstoupí všechny kroky, které obvykle vězeň v zařízení podstupuje.

„Neočekávám, že by Trump strávil v tomto vězení hodiny, protože čím déle tam je, tím větší to bude nepříjemnost. Bude to nepříjemné pro celé oddělení šerifa nebo alespoň pro ty, kteří jsou ve vězení, když tam bude prezident. Bude to cirkus,“ řekl Chris Timmons, bývalý prokurátor z Georgie pro CNN. „Věznice na ,Rice Street‘ není příjemné místo. Je špinavé a děsivé.“

V červenci zahájilo ministerstvo spravedlnosti vyšetřování občanských práv vězňů v této věznici.

Obvinění proti Trumpovi a dalším

Velká porota v Georgii obvinila 14. srpna Trumpa a dalších 18 osob z údajných pokusů o zvrácení výsledků voleb v roce 2020.

Trumpova obžaloba v Georgii sestává ze 13 bodů, mimo jiné z porušení státního zákona o zločineckých organizacích páchajících vydírání a korupci (RICO), spiknutí za účelem spáchání padělání prvního stupně, vyplnění falešných dokumentů a navádění k porušení přísahy veřejného činitele.

V případě odsouzení a maximálního trestu ve všech 13 bodech obžaloby hrozí bývalému prezidentovi až 76,5 roku vězení.

Mezi spoluobviněnými, kteří se musí dobrovolně vydat úřadům do 25. srpna v poledne, jsou bývalý právník prezidenta Trumpa Rudy Giuliani, bývalý personální šéf Bílého domu Mark Meadows – který je kromě prezidenta Trumpa nejvýše postaveným úředníkem Bílého domu obviněným v obžalobě – , bývalý právník ministerstva spravedlnosti Jeffrey Clark, stratég Republikánské strany Michael Roman a právníci John Eastman, Kenneth Chesebro, Ray Smith III, Robert Cheeley, Jenna Ellisová a Sidney Powellová.

Sežrán zaživa“ hmyzem

Ministerstvo spravedlnosti zahájilo vyšetřování podmínek ve věznici Fulton County 13. července 2023.

Stalo se tak po smrti vězně, který zemřel „pokrytý hmyzem a špínou“, jak uvedlo ministerstvo. Kromě toho podle ministerstva existují „věrohodná tvrzení“, že „věznice Fulton County je strukturálně nebezpečná, že převládající násilí vedlo k vážným zraněním a vraždám a že policisté jsou stíháni kvůli použití nepřiměřené síly“.

Vyšetřování ministerstva spravedlnosti následovalo po úmrtí vězně v roce 2022, kterého ve věznici údajně „sežral zaživa“ hmyz.

Překlad a redakční úprava původního článku: jn

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Jak strávit 24 hodin v Barceloně
Jak strávit 24 hodin v Barceloně

Máte-li na návštěvu hlavního města Katalánska jen jeden den, poradíme vám, jak poznat jeho vynikající kuchyni, architektonické ikony a bujarý pouliční život.

Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte
Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte

Odborníci na růže vyvracejí běžné mýty a odhalují tajemství bujných a zdravých květů.

Bývalá agentka tajné služby radí: 6 způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí
Bývalá agentka tajné služby radí: 6 způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí

Získejte cenné rady od bývalé agentky tajné služby, jak chránit svou rodinu a připravit děti na životní výzvy.

Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích
Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích

Kurkuma je koření, které pochází z oddenku rostliny Curcuma longa. Jako potravina i lék se bezpečně používá již více než 5 000 let.

Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou
Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou

Vzhledem k vítězství Evropské lidové strany (EPP) by měla funkci předsedkyně Evropské komise obhájit Ursula von der Leyenová.