Bývalý americký prezident Donald Trump se v rozhovoru s Tuckerem Carlsonem 23. srpna vyjádřil k řadě kontroverzních témat. Pořad na platformě X se začal vysílat těsně před debatou dalších osmi republikánských kandidátů na Fox News.

Carlson se exprezidenta Trumpa ptal na vyhlídku občanské války, na to, zda se ho jeho odpůrci mohou pokusit zavraždit, a na další témata.

Jen během prvních deseti minut získal rozhovor na platformě X 10 milionů zobrazení. O zhruba 12 hodin později už měl přes 120 milionů zobrazení.

„Co se stalo s Mikem Pencem?“

„Je tam venku a útočí na vás. Co se děje?“ zeptal se Carlson.

Pence působil jako viceprezident prezidenta Trumpa. Bylo známo, že oba mají dobré pracovní vztahy až do 6. ledna 2021, kdy prezident Trump vyzval Pence, aby při certifikaci prezidentských voleb 2020 napadl výsledky. Pence požadavek Trumpa odmítl a potvrdil vítězství ve volbách pro Joea Bidena.

Pence opakovaně uvedl, že dle něj neměl právo volební výsledky napadnout. Na začátku tohoto června Pence zahájil svou prezidentskou kampaň. Sdělil, že srpnové obvinění Trumpa v okrese Fulton v Georgii z údajného pokusu o zvrácení výsledků voleb 2020 ve státě „slouží jako důležitá připomínka: každý, kdo se staví nad ústavu, by nikdy neměl být prezidentem Spojených států“.

Pence řekl: „Naše země je důležitější než jeden člověk. Naše ústava je důležitější než kariéra jednoho muže. Bývalý prezident Trump 6. ledna požadoval, abych si vybral mezi ním a ústavou. Vybral jsem si ústavu a vždycky si ji vyberu.“

Trump Carlsonovi na jeho dotaz odpověděl: „Podle mého názoru měl Mike Pence naprosté právo vrátit hlasy zpět zákonodárcům.“

„Myslím, že dostal velmi špatnou radu,“ dodal.

„Spáchal Jeffrey Epstein sebevraždu?“

Epstein, odsouzený sexuální delikvent, který čelil obvinění z obchodování se sexem, včetně nezletilých, zemřel ve své vězeňské cele za pochybných okolností. Úřady mezitím dospěly k závěru, že spáchal sebevraždu, ale mnoho Američanů se v názoru na skutečnou příčinu jeho smrti rozcházelo. Dlouho před nástupem do Bílého domu se Trump s Epsteinem příležitostně setkal, a naposled to bylo více než deset let před Trumpovou první prezidentskou kandidaturou.

Donald Trump odpověděl: „Nevím. Řeknu vám, že víte, že byl stálým hostem v Palm Beach.“

„Myslíte si, že se blížíme k občanské válce?“

Není žádným tajemstvím, že Američané jsou ideologicky a politicky rozděleni. O další občanské válce se mluví již dlouho. Trump se nedomnívá, že konflikt bezprostředně hrozí. „Je tu obrovské zanícení a je tu obrovská láska,“ odpověděl.

Demokraté již dlouho obviňují prezidenta Trumpa, že 6. ledna 2021 podnítil povstání. Tato obvinění byla součástí prezidentova druhého procesu impeachmentu, který skončil osvobozujícím rozsudkem.

„Bojíte se, že vás zabijí?“

„Začalo to protesty proti vám, pak se to pohnulo dvakrát k impeachmentu a nyní k obžalobě,“ řekl Carlson. „Bojíte se, že se vás pokusí zabít? Proč by se vás nepokusili zabít, upřímně?“ zeptal se.

„Jsou to divoká zvířata,“ odpověděl Trump. „Jsou to lidé, kteří jsou nemocní.“

„V Demokratické straně jsou skvělí lidé, jsou skvělí lidé mezi demokraty. Většina lidí v naší zemi je skvělá a já zastupuji všechny, ne jen republikány. Ale vidím, co dělají, a kam až zašli…

„Myslíte si, že je možné, že dojde k otevřenému konfliktu?“

Carlson položil navazující otázku k dotazu, zda Spojené státy směřují k občanské válce.

Prezident Trump odpovídá: „Nevím. Je tu taková míra vášní, jakou jsem nikdy neviděl. Je tu taková míra nenávisti, jakou jsem nikdy neviděl. A pravděpodobně jde o špatnou kombinaci.“

Mezi dalšími otázkami Carlsona bylo, proč se bývalý prezident rozhodl vynechat debatu republikánských kandidátů, či zda očekává podvody ve volbách 2024.

Překlad a redakční úprava původní zprávy americké redakce: Kateřina Kudláčková