Huey Freeman

25. 8. 2023

Vědci a lékaři již po desetiletí uvádějí úžasná tvrzení o účinnosti niacinu, poměrně málo známého vitaminu B3, při prevenci a léčbě celé řady onemocnění.

V nedávno vyšlém druhém vydání knihy Niacin: The Real Story (Niacin: Skutečný příběh) napsal dr. Andrew Saul, že ortomolekulární lékaři zjistili, že tento vitamin skupiny B úspěšně předchází kardiovaskulárním onemocněním, léčí artritidu, pomáhá předcházet Alzheimerově chorobě a léčí řadu duševních onemocnění. Dr. Saul je jedním z hlavních autorů knihy. Jako hlavní autor je uveden zesnulý Dr. Abram Hoffer, psychiatr, který niacinem léčil tisíce pacientů.

Covid-19 a onemocnění ledvin

Ve studii publikované v odborném časopise Kidney360 koncem roku 2020 bylo zjištěno, že vitamin B3 snižuje úmrtnost pacientů trpících covidem-19 s akutním poškozením ledvin. Pacienti, kteří dostávali denní dávky jeden tisíc miligramů niacinamidu, což je forma niacinu, měli o 25 % nižší úmrtnost. Toto onemocnění spojené s covidem nemělo žádnou známou léčbu.

Lékaři v Indii pozorovali, že doplňky stravy s niacinamidem zkrátily dobu rekonvalescence pacientů s covidem-19 o téměř 30 procent ve srovnání s pacienty, kteří dostávali pouze standardní péči. Onkolog Mukul Gharote napsal v dubnu 2021, že je třeba posílit vrozenou imunitu, aby se zabránilo přenosu viru.

„Pokud se podíváme na epidemiologii druhé vlny covidu-19 v Indii, postihla hlavně stát Maháráštra, který se na aktivním nákazu celé Indie podílí téměř 50 procenty. Hlavní základní potravinou státu Maháráštra je jowar (čirok). Jowar obsahuje nadbytek leucinu13, který tlumí přeměnu tryptofanu na niacin, což vede k nedostatku niacinu, který je známý jako příčina pelagry (druh malomocenství, pozn. red.), uvádí dr. Gharote a doporučuje niacinamid jako podpůrnou léčbu covidu-19 a jako prevenci přenosu.

Dr. Todd Penberthy, autor kapitoly o covidu-19 v knize o niacinu, uvedl, že je niacinem a jeho léčivými vlastnostmi posedlý již 23 let. „Existují výzkumy, které ukazují, že niacin napravuje chronické onemocnění ledvin. To se u jiných současných přístupů obvykle nestává,“ řekl deníku The Epoch Times doktor Penberthy, který má doktorát z biochemie.

Niacin se v těle přeměňuje na nikotinamidadenindinukleotid (NAD). NAD je koenzym, který se nachází v každé živé buňce a který ve spolupráci s enzymy umožňuje chemické reakce, které pomáhají vyrábět energii. Virová infekční onemocnění, jako je covid-19, stimulují imunitní reakci, která vyčerpává NAD v infikovaných buňkách a je spojena s těžkými případy infekce.

„NAD můžete posílit vysokými dávkami niacinu. Bez NAD buňka do 30 sekund odumře. Existují odlišné cesty, které vám NAD vyčerpávají a buňky pak umírají,“ uvedl dr. Penberthy.

Cukrovka a srdeční onemocnění

Podle doktora Penberthyho je NAD potřebný pro více než 400 genových funkcí. Účinky tohoto vitaminu mohou změnit průběh některých dnes nejrozšířenějších onemocnění. Pro lidi, kteří se obávají cukrovky nebo srdečních onemocnění, by mohl být důležitým doplňkem, míní biochemik.

„Zvyšuje jejich citlivost na inzulín a snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, která jsou u diabetiků nejčastější příčinou úmrtí. Niacin má neuvěřitelnou bezpečnost. Nemám žádné obavy z nežádoucích účinků,“ vypráví dr. Penberthy. Podotýká, že niacin se studuje už přes 50 let a mnoho klinických studií se zaměřilo na kardiovaskulární onemocnění, která jsou nejčastější příčinou úmrtí.

„Niacin je bezkonkurenční ve své schopnosti bezpečně snižovat riziko kardiovaskulárních onemocnění,“ ujišťuje dr. Penberthy.

Hlavním vedlejším účinkem je delší život

Mary MacIsaacová, obyvatelka kanadského Saskatchewanu, zemřela v roce 2006 ve věku 112 let. V té době byla druhou nejstarší obyvatelkou Kanady. Do svých 110 let jezdila na běžkách a na koni a až do své smrti hrála na klavír.

Paní MacIsaacová, která měla až do své smrti jasnou mysl, přičítala zásluhy za svou dlouhověkost niacinu, který užívala posledních 40 let. Dr. Hoffer napsal, že všem svým pacientům, včetně paní MacIsaacové, říkal, že se budou cítit lépe a budou žít déle, pokud budou užívat niacin.

Většinou se má za to, že správná výživa a vitaminy podporují zdraví, ale role niacinu v podpoře dlouhověkosti není všeobecně známá ani uznávaná. „Bétrojka“ brání ukládání plaku v tepnách, čímž chrání srdce a mozek. Zastánci niacinu tvrdí, že tento vitamin má nejlepší výsledky ve snižování hladiny cholesterolu, triglyceridů a lipoproteinu (a) také při zvyšování hladiny cholesterolu s vysokou hustotou lipoproteinů (HDL), tzv. „dobrého“ cholesterolu. Podle dr. Saula významně zvyšuje HDL pouze niacin.

Ilustrační záběr na nápis Niacinu, vitamin B3. (aetb/envato)

Niacin obsahuje vlastnosti proti stárnutí, které působí na buněčné úrovni. Různé studie spojují buněčnou smrt s úbytkem NAD, který je produkován niacinem. Vzhledem k tomu, že mnoho úmrtí je důsledkem poškození neuronů a cév, prevence těchto dějů by mohla být klasifikována jako látka proti stárnutí.

Zčervenání kůže se vyskytuje, ale není škodlivé.

Užívání vitaminu B3 může způsobit dočasné zčervenání kůže neboli flush. Dr. Hoffer řekl, že čím více niacinu potřebujete, tím větší dávky budete moci užívat bez zčervenání. Čím více jste nemocní, tím více vaše tělo niacin vstřebává bez zčervenání. Ke zčervenání dochází v důsledku dočasného rozšíření cév.

Míra zrudnutí se pohybuje od mírného až po velmi silné. Začíná mravenčením, obvykle na čele, a stupňuje se. Vzhledem k velkému množství faktorů, které se na něm podílejí, včetně obsahu žaludku, není možné předpovědět jeho přesné projevy. Obvykle postihuje obličej, ale může také zarudnout hrudník a paže a dokonce zasáhnout až do prstů na nohou. Reakce není škodlivá a obvykle končí přibližně do 20 minut.

Alkoholismus

Je známo jen málo stavů, které zkracují délku života tak jako alkoholismus. Spoluzakladatel Anonymních alkoholiků (AA) Bill Wilson se setkal s Dr. Hofferem a byl jedním z prvních alkoholiků, kteří byli léčeni niacinem.

Wilson propagoval filozofii, že alkoholici se mohou uzdravit pomocí duchovní, duševní a medicínské léčby. Dr. Hoffer, který léčil psychiatrické pacienty niacinem, se s Wilsonem setkal, když trpěl depresemi a úzkostmi po posledním napití. Podle doktora Hoffera začal Wilson užívat niacin třikrát denně a „do dvou týdnů byl normální“.

Wilson pak přesvědčil 30 svých přátel z AA, aby niacin vyzkoušeli. 20 z nich se během několika měsíců uzdravilo. O tyto výsledky se podělil s lékaři z AA, kteří se shodli, že niacin je účinná léčba. Proti léčebnému užívání vitaminu se postavilo mezinárodní ústředí AA, ale Wilson přesto distribuoval lékařům AA literaturu, včetně brožury s názvem „Terapie vitaminem B3“, která vyšla v únoru 1968. Wilson zemřel o tři roky později ve věku 75 let.

Dr. Hoffer, všeobecně uznávaný jako největší autorita v oblasti účinnosti niacinu, napsal, že terapeutické využití niacinu by pokročilo mnohem dále, kdyby Wilson nezemřel tak brzy poté, co začal šířit informace o tomto vitaminu. Doktoři Hoffer a Saul napsali knihu vydanou v roce 2008 s názvem „Vitamínová léčba alkoholismu“.

V knize „Niacin: Skutečný příběh“ doktoři Saul a Hoffer poznamenali, že Wilson si uvědomil, že „niacin pomáhá závislým zotavit se z úzkosti, únavy, deprese a dalších potíží, kterými obvykle trpí. To je podle našeho názoru základem jejich užívání alkoholu nebo drog,“ napsali autoři.

Dr. Hoffer zemřel v roce 2009 ve věku 91 let.

Zvýšená propustnost střev

Dr. Hoffer byl znám jako zastánce konceptu 12-krokového programu pro závislé. Napsal, že jeho ortomolekulární program založený na výživě funguje nejlépe vedle kroků AA. Mnoho alkoholiků trpí gastrointestinální permeabilitou, obecně známou jako zvýšená propustnost střev. Dr. Hoffer předepisoval 100 miligramů niacinu denně spolu s abstinencí od alkoholu a zdravou stravou, aby se gastrointestinální systém uzdravil.

Vědci z univerzity v São Paulu v Brazílii se v roce 2000 rozhodli zjistit vliv užívání niacinu jako doplňku stravy na střevní propustnost a oxidační stres u pacientů s alkoholovou pelagrou, což je onemocnění pramenící z nedostatku niacinu ve stravě.

Deset pacientů s pelagrou bylo zkoumáno před a po léčbě niacinem. Po 27 dnech léčby pacienti vykazovali výrazné snížení propustnosti. Vědci dospěli k závěru, že pacienti s pelagrou se mohou léčbou niacinem, stejně jako abstinencí od alkoholu a vyváženou stravou, vrátit k normálním hodnotám trávicího traktu.

Duševní a fyzické zdraví

Epidemie pelagry, onemocnění charakterizovaného demencí, průjmy, dermatitidou a úmrtím – sužovala Spojené státy ve 30. a na počátku 40. let 20. století. Bylo zjištěno, že hlavní příčinou nemoci byl nedostatek vitaminu B3. Byly zaznamenány přibližně 3 miliony případů a 100 tisíc úmrtí. Tato nemoc postihla zejména chudé obyvatele jihu, kteří umírali častěji než obyvatelé jiných regionů. Poté, co federální vláda nařídila přidávat do mouky niacinamid, epidemie pelagry skončila.

Na počátku 50. let 20. století identifikoval Dr. Hoffer psychózu spojenou s duševními chorobami, např. schizofrenií, jako totožnou s psychózou diagnostikovanou u pacientů s pelagrou. Provedl řadu dvojitě zaslepených, placebem kontrolovaných studií na nechronických pacientech. Z jeho testů vyplynulo, že podávání niacinu zdvojnásobilo míru uzdravení pacientů ve srovnání s těmi, kterým bylo podáváno placebo. Napsal, že jakmile vidíte, že schizofrenní pacienti jsou opět normální, „je to nezapomenutelné“.

HIV a AIDS

Myšlenka, že duševně nemocné lze účinně léčit vitamíny, je pro mnohé pracovníky v oblasti duševního zdraví novinkou. Ty, kteří léčí pacienty nakažené virovými chorobami, by také mohlo překvapit, že vitaminy skupiny B účinně pomáhají při uzdravování pacientů s HIV a AIDS. Nedostatek niacinu je překážkou při zotavování ze závažné virové infekce.

Studie 281 HIV pozitivních mužů provedená v roce 1993 v oblasti Washingtonu ukazuje, že u těch, kteří užívali velké množství vícero vitaminů, bylo relativní riziko, že jejich HIV přejde v AIDS, 52 % ve srovnání s těmi, kteří doplňky neužívali.

Vědci z Univerzity Johnse Hopkinse uvedli, že niacin byl spojen s významně sníženou mírou progrese do AIDS. Dr. Penberthy ve svém komentáři ke studii uvedl, že této důležité sedmileté studii se dostalo jen malé publicity. Podle něj je to zvláštní, protože snížení počtu případů AIDS o 50 % jen díky vitamínům by mělo být zprávou na prvních stranách novin.

Dr. Penberthy, který je autorem kapitoly zahrnující AIDS, by rád viděl další výzkum věnovaný prospěšnosti niacinu. „Každá jednotlivá klinická studie, v níž byl niacin použit, přináší pozitivní výsledky pro jednu indikaci za druhou. Je škoda, že se netestuje u mnoha dalších onemocnění, zejména u těch, která se týkají mozku,“ uvedl.

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký.

Přečtěte si také

Německo se chystá radikálně změnit dotování obnovitelných zdrojů
Německo se chystá radikálně změnit dotování obnovitelných zdrojů

Německá koalice chce upustit od minimálních výkupních cen energie z obnovitelných zdrojů i od dotací za negativní tržní ceny. Tím, že stát podpoří pouze jednorázové investiční náklady, majitelé fotovoltaických elektráren přijdou o zaručený příjem.

Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují
Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují

Zatímco vědci usilují o zlepšení lidského zdraví a blahobytu, výzkum zisku funkce by mohl způsobit více škody než užitku. Mnoho virů v přírodě je vysoce smrtelných, nicméně člověka nakazit nemohou. Strach nastává, až když tyto viry prolomí druhovou bariéru.

Jak na nemoci denivek a růží
Jak na nemoci denivek a růží

Denivky trpící houbou listových pruhů jsou obvykle vysazeny ve stínu nebo v blízkosti vody. Otázka: Moje...

Šokující svědectví: promluvil dosud první člověk, který přežil násilné odebírání orgánů v Číně
Šokující svědectví: promluvil dosud první člověk, který přežil násilné odebírání orgánů v Číně

Pravděpodobně jediný známý člověk, který přežil násilné odebírání orgánů čínským režimem, vyprávěl svou zkušenost na tiskové konferenci 3. 7. ve Washingtonu.

Pět způsobů, jak podpořit plánování rodiny
Pět způsobů, jak podpořit plánování rodiny

S klesající světovou populací možná nastal čas přehodnotit naše plánování rodičovství. Zprávy z posledních několika desetiletí...