Poté, co ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj naznačil, že pokračující válka mezi RuskemUkrajinou by mohla jeho zemi přinutit odložit své pravidelně volby, řekl, že by se hlasování nakonec mohlo uskutečnit podle plánu, ovšem pokud se mu podaří získat dostatečnou finanční pomoc od Spojených států a jejich spojenců.

Ukrajina je v současné době ve stavu stanného práva, přičemž toto období stanného práva se prodlužuje vždy o 90 dnů. Podle ukrajinského práva se volby a jiné formy politické činnosti nemohou konat během období stanného práva. Ukrajinský parlament vyhlásil stanné právo poté, co ruské síly vpadly do země v únoru 2022, a řídící orgán nadále obnovuje toto stanné právo každých několik měsíců, jak válka zuří.

V červnu Zelenskyj a další ukrajinští představitelé naznačili, že stanné právo by mohlo být prodlouženo do roku 2024 a potenciálně by tak mohlo dojít k odvrácení normálního ukrajinského prezidentského a parlamentního volebního cyklu. Řeči o odložených volbách vyvolaly určitou kritiku a výzvy, aby se Ukrajina zavázala uspořádat volby i přes pokračující válku.

V nedělním rozhovoru s ukrajinskými médii Zelenskyj řekl, že se nedávno setkal s americkým senátorem Lindsey Grahamem, aby s ním probral, jak zorganizovat ukrajinské volby podle plánu. Zelenskyj řekl, že takové válečné volby budou pravděpodobně vyžadovat změnu zákona a také dodatečnou finanční podporu ze Spojených států a dalších západních zemí.

„Nemohu si jen tak vzít 5 miliard [hřiven] z rozpočtu, protože mám dojem, že to je částka potřebná k pořádání voleb v normální době a v době války, nevím, jaká by to byla částka,“ prohlásil Zelenskyj. 5 miliard hřiven je asi 3 miliardy korun českých.

Zelenskyj řekl, že upřednostní volby, „pokud nám Spojené státy americké spolu s Evropou poskytnou finanční podporu“. Zatímco Spojené státy a další západní země přispěly Ukrajině od začátku války miliardami dolarů finanční pomoci, Zelenskyj si stojí za tím, že bude potřeba nových financí, protože peníze, které Ukrajina dosud obdržela, jdou většinou na zbraně.

„Nebudu pořádat volby na úvěr. Nebudu brát peníze ze zbraní a přidělovat je na volby,“ řekl ukrajinský prezident. „To je stanoveno zákonem. Ale pokud mi dáte tuto finanční podporu a pokud poslanci pochopí, že to musíme udělat, pak rychle změníme legislativu.“

Kromě větší finanční podpory by Zelenskyj chtěl, aby byli na Ukrajině v době voleb mezinárodní volební pozorovatelé, a to i v blízkosti frontových linií, aby monitorovali volební místnosti a podmínky hlasování.

Uspořádání voleb se může ukázat jako náročné z mnoha důvodů. Boje přiměly miliony lidí opustit zemi. Ruské síly také kontrolují velké území na východě Ukrajiny, což vyvolává otázky, zda a jak budou volební úředníci počítat hlasy v těchto okupovaných oblastech.

Ve svém nedělním rozhovoru Zelenskyj řekl, že se zaměří na hledání způsobů, jak zaznamenat hlasy vojáků bojujících v první linii a uprchlíků žijících v zahraničí.

Tiny Kox, předseda Parlamentního shromáždění Rady Evropy, prohlásil, že pro Ukrajinu je důležité pořádat volby, i kdyby nemohly být zorganizovány dokonale. „Nikdo nebude vinit Ukrajinu, že všechno není dokonalé. Každý bude vinit Ukrajinu, pokud volby nezorganizujete,“ uvedl Kox v rozhovoru pro European Pravda ze 16. května.

Politik rovněž prohlásil, že Ukrajina jako členská země Rady Evropy „musí uspořádat svobodné a spravedlivé volby, protože to je jedna z povinností na základě statutu a podle našich konvencí“.

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký.