Před dvěma týdny Česká národní banka zveřejnila informace o svých devizových rezervách, podle nichž se ve druhém čtvrtletí zcela zbavila dluhopisů denominovaných v čínském jüanu o celkové hodnotě přes 50 miliard korun. Nákupy čínských dluhopisů přitom prosazoval jak exguvernér ČNB a blízký spojenec Miloše Zemana Jiří Rusnok, tak i jeho nástupce Aleš Michl.

O potenciálních rizicích vycházejících z těchto nákupů projekt Sinopsis informoval již dříve. A zdá se, že problémů si je konečně vědoma i sedmičlenná bankovní rada.

Podle informací Deníku N svou roli při prodeji sehrála jednak neefektivní správa tohoto portfolia, ale i otázka bezpečnosti v Tchajwanské úžině vzhledem k rostoucí agresivitě ze strany Pekingu.

Radní Jan Kubíček tyto kroky komentoval následovně: „Nepřijímáme žádné příkazy od vlády či ministerstev, ale pochopitelně vidíme, že tu nějaká geopolitická rizika vznikla”.

Je tak poměrně paradoxní, že první významnější aktivity v rámci probíhající vládní revize vztahů s ČLR přicházejí od instituce, která je de iure na vládě nezávislá, ale současně také de facto sloužila příklonu k Pekingu předchozí vládnoucí garnituře.

Zdroj: Sinopsis.cz

Názory a postoje vyjádřené v tomto článku jsou názory autora článku a nemusejí se shodovat s postoji deníku The Epoch Times.