Na jednání Ústavně-právního výboru Poslanecké sněmovny (ÚPV) z 30. srpna 2023 se ostře ohradila vůči rozsáhlým legislativním změnám opoziční poslankyně Zuzana Ožanová. Vadí jí „vsouvání“ nesouvisejících částí do zákonů a rozsah, který je nemožné v krátkém čase vůbec přečíst.

Ve snaze brzdit vysokou míru zadlužování republiky vypracovala česká vláda tzv. konsolidační balíček, který má v následujících dvou letech snížit původně plánovanou výdajovou stránku veřejných financí o několik desítek miliard Kč a na straně druhé posílit veřejné příjmy.

Ruka v ruce s balíčkem dochází dle ministra financí Zbyňka Stajnury k úpravě 63 zákonů a obě komory Parlamentu se jimi již před „legislativními prázdninami začaly zabývat.

Na jednání ÚPV se vůči přístupu ke změnám zákonů ohradila poslankyně Zuzana Ožanová (ANO), která vyčetla koalici rozsáhlé změny a s veřejným rozpočtem nesouvisejícími úpravami. Jako příklad uvedla změnu zákona o hazardu.

„Na 127 stranách není opravdu jen konsolidace veřejného rozpočtu,“ sdělila opoziční poslankyně a uvedla výčet některých částí zákona, které s rozpočtem nesouvisejí, jako jsou ověření totožnosti a věku, bezúhonnost, vyplácení výhry, výkaznictví či podmínky provozování.

„Já jsem předpokládala, že konsolidační balíček se bude týkat pouze konsolidace financí, a že se budeme bavit o konsolidaci veřejných financí, a ne o komplexních změnách zákonů.“

Následně zdůraznila: „Tohle je komplexní změna zákona a domnívám se, že když takto vsouváte – pokud je to jenom jedna oblast – co všechno je tam vsunuto? Buď se bavíme jenom o konsolidaci veřejných financí anebo jsou tam další věci navíc. A pro mě to je příklad toho, že to není jenom o konsolidaci veřejných financí, že v rámci toho množství tam můžou být věci, které prostě nikdo nestihne – s prominutím ani přečíst – natož v tom množství rozebrat.“

„Vy tímhle tím způsobem znemožňujete důkladnou přípravu a projednávání právních předpisů,“ dodala Ožanová.

Na poslankyni reagoval místopředseda ÚPV Jakub Michálek (Piráti): „My jsme to taky velmi důkladně zvažovali, protože je pravda, že je tam načtený ten cca 100-stránkový návrh novely zákona o hazardu, který by tam nemusel být. Řešila to Legislativní rada vlády… Výsledkem byl závěr, že je to částečně opodstatněné tím, že se tam konstruují ty nové daňové základy.“

Dodal, že dle něj se „zrovna v oblasti toho hazardu podařilo dosáhnout koalici velmi dobrého a úspěšného návrhu“.

Další koaliční poslanec Karel Haas (ODS) argumentoval tím, že změny v zákoně o hazardu s konsolidací veřejných rozpočtů přímo souvisí, a odvolal se na četná vyjádření Ústavního soudu k tzv. „přílepkům“, dle kterých návrh „nepřekračuje ústavně-konformní prvek souvislosti, jestliže současně s těmi ekonomickými tvrdými kritérii sáhnu i do dalších technických parametrů, které nějakým způsobem v ČR v zásadě zpřísňují regulaci hazardu“.

Deník Epoch Times se obrátil na poslankyni Ožanovou s dotazem na další příklady legislativních změn, které dle ní s konsolidací veřejných financí nesouvisí. Do doby publikování jsme odpověď nedostali.