Floridský guvernér Ron DeSantis kritizoval tvrzení, že za hurikán Idalia, který minulý měsíc způsobil rozsáhlé škody na severozápadě Floridy, může změna klimatu.

Republikánský politik a kandidát na prezidenta během nedělního předvolebního turné reagoval na otázku týkající se prohlášení prezidenta Joea Bidena, že za řadu přírodních katastrof včetně Idalie jsou údajně zodpovědné klimatické změny.

„No, myslím, že když se podíváte, tak v roce 1896 proběhla bouře téměř přesně po této trase. A měla vítr o rychlosti 125 mil za hodinu, stejně jako tahle,“ uvedl v reakci DeSantis. Měl na mysli bouři, která udeřila několik desetiletí poté, co Spojené státy zahájily proces industrializace – a několik let předtím, než se rozšířilo používání aut se spalovacím motorem.

Dodal, že „když se podíváte na stát Florida, nejsilnější hurikán, který jsme kdy měli, má vlastně výročí právě teď – je to hurikán na Den práce v roce 1935. Měl vítr o rychlosti 185 mil za hodinu.“

Guvernér se poté zaměřil na lidi, kteří stále častěji tvrdí, že za katastrofy spojené s počasím mohou klimatické změny. DeSantis označil takový názor za „lež“ a řekl, že „představa, že hurikány jsou nějakým způsobem něco nového, je prostě falešná“. Dodal, že „musíme přestat politizovat počasí a přestat politizovat přírodní katastrofy“.

„Myslím, že někdy se lidé potřebují nadechnout a získat trochu nadhledu. Představa, že když prostě přijmeme ultralevicovou politiku na federální úrovni, nebudeme mít hurikány, to je lež,“ řekl politik.

„To jsou lidé, co se snaží vzít to, co se stalo s různými typy bouří, a použít to jako záminku k prosazení své agendy na bedrech lidí, kteří trpí. A to je špatně a my to ve státě Florida dělat nebudeme,“ vyslovil se DeSantis.

V posledních letech někteří vědci a některá média často okamžitě reagovali na události spojené s hurikány tvrzením, že jde o důsledek klimatických změn, přičemž někteří naznačovali, že Američané musí změnit své chování. Nejinak tomu bylo i v případě Idalie, o níž deníky Washington Post, Associated Press, CNNReuters uvedly, že souvisí s klimatem.

Předtím, než hurikán Idalia zasáhl Floridu jako bouře třetí kategorie, zrušil DeSantis akce své prezidentské kampaně, aby se mohl věnovat přípravám na hurikán a jeho následky. Podle jeho manželky Casey DeSantisové, která byla v té době doma, způsobila bouře pád velkého dubu na pozemek guvernérského sídla v Tallahassee. Strom se zřítil na vilu, kde se DeSantisová nacházela i se svými dětmi, ale k žádným zraněním nedošlo.

Překlad původní zprávy americké redakce: Kateřina Kudláčková ml. Článek byl redakčně zkrácen.