Letecká společnost Air Canada se omluvila dvěma cestujícím, které byly vyhozeny z letadla poté, co si stěžovaly, že jejich sedadla byla mokrá a znečištěná zvratky od předchozího cestujícího.

Susan Bensonová, svědkyně incidentu, ke kterému došlo 26. srpna, uvedla, že letěla se společností Air Canada na lince z Las Vegas do Montrealu. Dvě dámy a jeden muž se přetahovali o sedadla před ní, z nichž podle ní vycházel „odporný zápach“.

Podle slečny Bensonové se jednomu z cestujících udělalo během předchozího letu špatně, a tak se palubní personál snažil provést rychlý úklid. „Do kapsy na sedadle dali mletou kávu a nastříkali parfém, aby zápach zamaskovali“.

„Když se zjevně rozrušení cestující snažili letušce vysvětlit, že sedadlo a bezpečnostní pásy jsou mokré a v jejich prostoru jsou stále viditelné zbytky zvratků, letuška se velmi omlouvala, ale vysvětlila, že let je plný a nemůže nic dělat,“ uvedla Bensonová.

Cestující se podle ní vyjádřily, že nechtějí strávit pětihodinový let v zapáchajících zvratcích. Letušky a nadřízený prohlásili, že neexistuje možnost přesednout si na jiné sedadlo, a žádné další možnosti cestujícím nabídnuty nebyly, napsala Bensonová.

„Cestující žádaly, zda by mohly dostat alespoň deky na sezení a ubrousky, aby si prostor mohly lépe očistit. Neochotně jim byly poskytnuty deky s ubrousky a další sáčky na zvracení. To nejlepší, co mohla společnost Air Canada udělat,“ řekla Bensonová.

Podle ní pak pilot přišel k uličce a řekl oběma ženám, aby opustily letadlo a zaplatily si nové lety, nebo „budou vyvedeny z letadla bezpečnostní službou a zařazeny na seznam osob, které nesmí létat“.

Podle Bensonové pilot tvrdil, že cestující byly na letušku hrubé. Ta ženy hájila slovy: „To rozhodně nebyly! Byly naštvané a rozhodné, ale ne hrubé!“

Bensonová to později upřesnila a novinářům řekla, že cestující „nezpůsobily scénu“ a „nebyly agresivní“. Cestující, která mluvila s letuškou, ani nezvýšila hlas, řekla Bensonová.

Dodala, že cestující sedící vedle žen se představil jako policista a pokusil se zasáhnout ve prospěch žen, jejichž cílovou destinací byla Vídeň. S pilotem hovořil plynně francouzsky a snažil se mu vysvětlit, že takto by se s ženami zacházet nemělo. „Vysvětlil jim, že nejsou hrubé, jen rozrušené.“

„A pak, když pilot vstal a odešel a [policista] řekl dámám, což jsem slyšela velmi zřetelně, říká: ‚Právě jsem mu vysvětlil, že jsem policista v Montrealu a že bychom se takhle k lidem neměli chovat, že jste nebyly hrubé, že vaše sedadlo je určitě pozvracené a je mokré, ale už jste se usadily‘,“ vyprávěla Bensonová.

Poté dorazila ochranka a vyvedla ženy z letadla. Na let se již nevrátily a Bensonová uvedla, že lituje, že si setkání nenahrála na video nebo nezískala kontaktní informace, aby zjistila, proč byly ženy z letadla vyhozeny.

„Za co?“ ptá se Bensonová. „Za to, že odmítly pět hodin sedět ve zvratcích!“

Letecká společnost na žádost o komentář do tisku neodpověděla, ale uvedla, že „tuto závažnou záležitost interně přezkoumává a že se zákaznicemi přímo navázala kontakt, protože naše provozní postupy nebyly v tomto případě dodrženy správně,“ uvedla letecká společnost.

„To zahrnuje omluvu těmto zákazníkům, protože se jim zjevně nedostalo standardní péče, na kterou měli nárok, a řešení jejich obav. V této záležitosti s nimi zůstáváme v kontaktu,“ uvedla letecká společnost.

původního článku americké redakce deníku The Epoch Times přeložila Kateřina Kudláčková ml.