Ondřej Horecký

27. 9. 2023

Jen pár dnů před volbami se na Facebooku začala šířit falešná zvuková nahrávka o prvních krocích strany Progresivní Slovensko, ve které má domnělý předseda Michal Šimečka obhajovat zvýšení cen piva až o 100 procent.

„Drastické zvýšení ceny piva je jedním z klíčových bodů Progresívního Slovenska a jedna z prvních věcí, které vláda na čele s PS zavede,“ říká hlas věrně imitující Šimečku, který byl zřejmě vygenerován pomocí umělé inteligence.

Citelné zdražení piva má podle nahrávky zmírnit alkoholismus na Slovensku a PS se ho pokusí zavést hned poté, co se dostane k moci. Video mezitím na sociální síti Facebook a WhatsApp sdílely tisíce lidí.

Šimečka jako reakci na nahrávku zveřejnil dnes ráno na Facebooku video, kde uvádí, aby lidé nevěřili všemu, co se říká na internetu a kde pózuje se sklenicí piva. „Aby bylo jasné, nijakým způsobem nechceme hýbat s cenou piva. Já si občas také dám pivo a chci říct všem, nevěřte lžím,“ prohlašuje předseda PS.

Kdo konkrétně stojí za virální nahrávkou není jasné, ale nejde o první případ nečestné kampaně, polopravd a lživých obviňování mezi jednotlivými stranami, kterých je předvolební kampaň na Slovensku plná. Šimečka na svém facebookovém profilu uvedl, že na internetu se šíří lživá tvrzení o úmrtí jeho kolegy, Tomáše Hellebrandta, který měl údajně zemřít kvůli tomu, že byl čtyřikrát naočkován. Dokonce někdo vyrobil parte s jeho jménem.

Podle posledních průzkumů dotahuje PS doposud vedoucí Smer-SD bývalého premiéra Roberta Fica a je tak teoreticky možné, že Progresivní Slovensko bude schopné sestavit vládu s některou z dalších stran, které překročí potřebný počet hlasů.

Související témata