Ondřej Horecký

28. 9. 2023

Je středa, krátce po 21. hodině, v předvečer státního svátku 28. září. Svítící baterky na malém hraničním přechodu směrem ze slovenských Kútů do moravského Lanžhotu mě upozorní, že se něco děje. Dva uniformovaní příslušníci policie však žádné problémy nedělají, jen zkontrolují, jestli někoho vezu, a když zjistí, že jsem prázdný, mávnou, ať jedu dál.

Takto dnes vypadá situace na hranicích v Jihomoravském kraji. Policie zde musela zavést intenzivnější namátkové kontroly kvůli zvyšujícím se počtům nelegálních migrantů. V porovnání s lednem 2023, kdy policie odhalila 35 běženců, jich v září zadrželi již 292, což je takřka desetinásobek, uvádí v tiskovém prohlášení policejní mluvčí David Chaloupka.

Oproti minulému roku se policistům podařilo zadržet také větší množství převaděčů, letos už jich bylo 87, zatímco vloni 73.

Jak uvádí ČTK, policie například 21. září „zastavila při namátkové kontrole poblíž Hodonína u slovenských hranic dodávku, ve které bylo 33 uprchlíků ze Sýrie. Mezi nimi bylo deset dětí. Převaděče policie na místě zadržela,“ píše agentura.

Dalšího převaděče zadržela policie 4. září v Prostějově, když strážníci městské policie nahlásili 8 osob bez dokladů, uvádí tisková zpráva policie. Ukázalo, že jde o mladé muže ze Sýrie, kteří měli pouze potvrzení ze Slovenské republiky o setrvání příslušníka třetí země na jejich území.

Běženci čekali na převaděče, který musel s autem odjet do servisu kvůli defektu kola. 33-letého cizince policie následně zadržela, načež vyšlo najevo, že migranty, kteří měli u převaděčů zaplacenou cestu z Turecka do Německa, nabral do svého pětimístného BMW předchozí den na Slovensku. Převaděč byl vzat do vazby a čeká na soud, zatímco všichni migranti byli vráceni na Slovensko.

Podle ČTK jsou počty migrantů letos nižší ve srovnání s loňským podzimem, kdy vláda kvůli rostoucímu počtu běženců zavedla dočasné kontroly na hranicích. Policisté v prvních dnech zachytávali i přes 100 migrantů denně. „Počty se postupně snižovaly, kontroly skončily začátkem února,“ podotýká ČTK.

Související témata