Ondřej Horecký

29. 9. 2023

Maďarský premiér Viktor Orbán uvedl, že než se začne s Ukrajinou jednat o členství v Evropské unii, je třeba zodpovědět si „velmi složité otázky“.

Politik o tom pohovořil ve státním rozhlase v souvislosti s chystanou debatou evropských států o tom, zda povolit Ukrajině zahájit přístupová jednání. Rozhodnutí má přijít letos v prosinci a musí s ním jednomyslně souhlasit všech 27 států bloku.

V této souvislosti se často hovoří o Maďarsku jako o státu, který by se mohl postavit proti přijetí Ukrajiny do EU.

„Nemůžeme se vyhnout otázce – až během podzimu budeme mít v Bruselu jednání o budoucnosti Ukrajiny – zda skutečně můžeme vážně uvažovat o členství země… která je ve válce,“ řekl Orbán státnímu rozhlasu, informoval server AlJazeera.

„Nevíme, jak velké je území této země, protože válka stále pokračuje. Nevíme, jak velká je jeho populace, když utíkají… Přijmout zemi do EU bez znalosti jejích parametrů by bylo bezprecedentní.“

Budapešť tento týden v pondělí oznámila, že zastavuje veškerou podporu pro Ukrajinu v mezinárodních otázkách, dokud Kyjev nenavrátí etnickým Maďarům žijícím na Ukrajině právo používat svůj jazyk na školách. Podle maďarské vlády žije na Ukrajině 150 tisíc příslušníků maďarské národnostní menšiny.

Související témata