Maďarský premiér Viktor Orbán řekl bývalému moderátorovi Fox News Tuckeru Carlsonovi, že Ukrajina nemá šanci vyhrát boj proti Rusku a že prezident Donald Trump je poslední nadějí západního světa.

Orbán v rozhovoru z 29. srpna uveřejněném na X (bývalý Twitter), poznamenal, že vítězství Kyjeva nad Moskvou není možné.

„[To] není jen nedorozumění, je to lež, je nemožné… [Ukrajincům] dojdou… vojáci dříve než Rusům. Co se nakonec bude počítat, jsou pěšáci v terénu a Rusové jsou mnohem silnější.“

30-minutový videorozhovor, který Carlson natočil s Orbánem 21. srpna na terase jeho kanceláře s výhledem na Budapešť, byl jeho druhý za poslední dva roky. Televizní moderátor tehdy vyzdvihoval Orbánovu „neliberální demokracii“ jako příklad, který by měly Spojené státy napodobit. Systém odmítá liberální ideály a upřednostňuje konzervativní křesťanskou vládu.

Ve svém nedávném rozhovoru maďarský vůdce řekl, že rusko-ukrajinský konflikt mohou zastavit pouze Spojené státy. „Propásli jsme historickou příležitost“ přijmout Ukrajinu do NATO [a] Rusko je stále „silnější a silnější“, řekl Orbán. Přijetí Ukrajiny do NATO „není v tuto chvíli realistickým návrhem, takže na to zapomeňte“.

Podle názoru Orbána je malá naděje, že Rusové Ukrajině vrátí Krym. Nemyslí si ani, že by Rusy omrzel prezident Vladimir Putin. Na otázku, co by dělal, kdyby byl prezidentem Joe Bidenem a velitelem amerických sil, Orbán odpověděl: „Zavolejte zpátky Trumpa! Ono, víte, můžete ho kritizovat z mnoha důvodů… [ale] nejlepší zahraniční politika posledních několika desetiletí patří jemu.“

„Nezahájil žádnou novou válku, choval se hezky k Severokorejcům, Rusku a dokonce i k Číňanům… a kdyby byl prezidentem v okamžiku ruské invaze [na Ukrajinu], Rusové by to nemohli udělat.“

Orbán dále uvedl, že podle jeho názoru je „Trump muž, který může zachránit západní svět“ a celé lidstvo.

Během svého rozhovoru s Carlsonem kritizoval Orbán trestní stíhání prezidenta Trumpa, včetně údajného nesprávného zacházení s tajnými materiály, a označil to za zneužití vládní moci USA, které by bylo v Maďarsku nepředstavitelné.

„Použít soudní systém proti politickým oponentům… v Maďarsku si myslím, že je nemožné si to představit,“ řekl politik a dodal: „To dělali komunisté. Tohle udělat je velmi komunistická metodologie.“

Od svého nástupu do úřadu v roce 2010 je Orbán ostatními evropskými vůdci obviňován z implementace rasistické legislativy a byl obviňován z rozdělujících a represivních politických názorů. Maďarský lídr však také ne vždy souhlasil s kroky Evropské unie.

V červenci 2022, několik měsíců po ruském vpádu na Ukrajinu, Orbán prohlásil, že si Evropská unie se svými ekonomickými sankcemi vůči Rusku „střílí do plic“ a tvrdil, že riskuje zničení evropské ekonomiky.

„Zpočátku jsem si myslel, že jsme se střelili jen do nohy, ale nyní je jasné, že se evropská ekonomika střelila do plic a lapá po dechu,“ prohlásil Orbán během rozhlasového rozhovoru v červenci 2022.

Maďarský premiér souhlasí, že Ukrajina potřebuje pomoc, ale řekl, že evropští lídři by měli přehodnotit svůj strategický přístup. Bílý dům okamžitě nereagoval na žádost The Epoch Times o komentář k prohlášení maďarského předsedy vlády.

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký.