Maďarský premiér Orbán pozval vybrané novináře na besedu do své oficiální rezidence. Tématem byla politická situace v Evropě.
Maďarský premiér Viktor Orbán pozval vybrané novináře na exkluzivní tiskovou konferenci do své oficiální rezidence na budapešťském hradě. Při této příležitosti se konal kongres Mathias Corvinus Collegium, interdisciplinárního think tanku založeného v roce 1996 v maďarském hlavním městě. Mezi hlavní témata diskuse patřila budoucnost Evropy a válka na Ukrajině.
Orbán: Pokud se systém EU zhroutí, konzervativci potřebují vůdčí osobnost
Mezi účastníky kongresu byl i šéfredaktor rakouského časopisu exxpress.at Richard Schmitt. Médium cituje Orbána:
„Současný politický systém v Evropě už dlouho nevydrží, zhroutí se.“
Předseda maďarské vlády na dotaz uvedl, že očekává, že se tak stane „během tohoto desetiletí“. Pak podle jeho slov dojde k „návratu k tradici“. V tomto případě by konzervativci potřebovali člověka, který by mohl sloužit jako vůdčí osobnost. To je další důvod, proč je podle něj pro Maďarsko důležité zůstat v EU, i když se ukáže, že je nefunkční.
Zvolení Meloniové je pro Orbána „změnou hry“
Orbán si podle svých slov nedělá iluze o schopnosti EU reformovat se. Propast mezi politickými funkcionáři a úředníky na jedné straně a širokými vrstvami obyvatelstva na straně druhé se podle něj spíše zvětšuje:
„Normální lidé s normálními názory nejsou pro setrvání v EU. Propast se prohlubuje, odcizení mezi Maďarskem a EU pokračuje.“
Odcizení je však z jeho pohledu patrné i na politické úrovni – mezi jednotlivými patry vlády. Zatímco Francie a Německo hovoří o další migraci nebo rovnosti pohlaví, Maďarsko hájí tradiční obraz rodiny. Maďarsko navíc na rozdíl od Paříže či Berlína nechce „Spojené státy evropské“.
Šéf maďarské vlády, který byl ve funkci potvrzen v dubnu 2022, vkládá velké naděje do italské premiérky Giorgie Meloniové. Její zvolení podle něj „mění pravidla hry“. Své přednosti však, jak podotkl Orbán, bude moci naplno využít až od března:
„Do března musí přežít pouze jednání s vedoucími představiteli EU o platbách z Fondu pro obnovu. Itálie potřebuje peníze.“
Ukrajina je „zemí nikoho jako Afghánistán“ – příměří je nezbytné
Pokud jde o válku na Ukrajině, Orbán vyzval k obezřetnosti a snaze o dosažení příměří. Přirovnal Ukrajinu k Afghánistánu. Je podle něj z velké části neovladatelná a představuje „zemi nikoho“.
Příměří by by podle maďarského premiéra v blízké budoucnosti nevedlo k uzavření mírové smlouvy, ale pokud by Rusko provedlo úspěšnou jarní ofenzívu, Evropa by byla ztracena:
„Ukrajině docházejí vojáci. To je fakt, tvrdí to zpravodajské služby. Pošle NATO také své vojáky? I kdyby tomu tak bylo, Rusové by pak zdvojnásobili počet svých vojáků, nemají žádné omezení počtu lidí.“
Čas podle Orbána hraje jednoznačně ve prospěch Ruska. Na Západě by se neměli mýlit, protože Rusové uvažují takto:
„Historie ukazuje, že čím více se zvyšuje tlak na Rusko, tím je lepší. A už teď je vidět: na frontě na Ukrajině jsou stále lepší a lepší.“
Premiér dále podotkl, že je třeba čelit realitě, že Evropané v tomto konfliktu „prostě nejsou na vítězné vlně“. Možná, jak dodal, není dobrý nápad usilovat o eskalaci vztahů s Ruskem v naději na vytvoření větší evropské jednoty.
Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.