Sarah Kaßner

26. 9. 2022

V Maďarsku budou muset ženy v budoucnu poslouchat tlukot srdce svého dítěte, pokud budou chtít jít na potrat. Změna zákona má podle zákonodárců pomoci posílit rodiny a snížit počet potratů.

Od 15. září platí v Maďarsku novela interrupčního zákona, kterou podepsal ministr vnitra Sándor Pintér. Ženy musí před potratem slyšet tlukot srdce dítěte při ultrazvukovém vyšetření.

Formulář potřebný k ukončení těhotenství se také mění. Od nynějška musí žadatelka o potrat předložit lékařské potvrzení od gynekologa a porodníka, které potvrzuje, že pacient a lékař mohli „jasně identifikovat“ životní funkce dítěte. „Životní funkce plodu“ se projevuje tlukotem srdce.

Díky politice vstřícné k rodině prostřednictvím podpory manželství a dětí za maďarské vlády Viktora Orbána se počet potratů během deseti let snížil téměř o padesát procent ze 40 000 na 23 000 ročně.

„Žiji a cítím“

V Maďarsku může být těhotenství ukončeno až do 12. týdne těhotenství, pokud je k tomu podán konkrétní závažný důvod. Ve zvláštních případech je to možné až do 24. týdne těhotenství, v některých případech i po celé těhotenství.

Znásilnění, zdravotní rizika těhotenství pro těhotnou ženu, předpokládané vážné postižení dítěte nebo poškození plodu či vážná krizová situace matky jsou v Maďarsku možnými zákonnými důvody k interrupci.

V roce 2016 předložila poslankyně strany Mi Hazánk Dóra Dúróvá návrh, aby před ukončením těhotenství bylo pro ženu povinností poslechnout si tlukot srdce jejího dítěte. V roce 2018 návrh jménem své strany předložila znovu. V květnu letošního roku se Dúróvá v parlamentu odvolala na ústavu, která stanovuje právo plodu na ochranu života až od chvíle jeho početí. Podle jejího názoru je to v praxi jen „prázdná věta“.

Poslankyně vysvětluje svůj postoj tím, že „život začíná v okamžiku početí“. To by se podle ní mělo matkám dát najevo novým zákonem. „Jedním z nejlepších způsobů je, když plod sám řekne matce tlukotem svého srdce: ,Jsem naživu a cítím‘.“

Novopečená maminka právě porodila své miminko. (Jonathan Borba | Pexels)

Ve svém příspěvku na Facebooku poslankyně Dúróvá uvítala změnu zákona, ke které nyní došlo, a napsala: „Vláda učinila krok k ochraně všech plodů od početí, protože plod může komunikovat s matkou alespoň několik vteřin tlukotem svého srdce před tím, než bude proveden potrat.“

Zrušit právo na potrat

Opozice obviňuje vládu, že postupně ruší právo na potrat a útočí na něj proti vůli žen. Podobně kriticky se ke změně zákona vyjádřila i nevládní organizace Amnesty International, která obvinila vládu z „traumatizace“ žen, které se již tak ocitly v tísni a v nestabilní situaci.

Mluvčí Amnesty International Maďarsko Aron Demeter uvedl, že nařízení „ztíží přístup k legálním a bezpečným interrupcím“.

Evropská unie v současné době diskutuje o tom, zda zakotvit právo na potrat do evropské ústavy. Někteří chtějí, aby se stala lidským právem.

Německá europoslankyně za Stranu zelených / Evropskou svobodnou alianci Ska Kellerová k novele uvedla: „Považuji za nelidské, že si vláda myslí, že může vlastnit tělo nezávislé osoby, ženy. Bohužel to vidíme všude.“

Maďarský ministr vnitra je však přesvědčen, že rozhodnutí je pro jeho zemi vhodné. „Dvě třetiny Maďarů věří, že život člověka začíná, když je slyšet jeho srdce,“ řekl ministr. Zákon podle něho není přitěžující okolností a spíše lépe vystihuje názor, že by pro rozhodnutí podstoupit interrupci měly být skutečně hluboké problémy.

Jádrem problému potratů je podle některých názorů také etika partnerských vztahů a výchova dětí k odpovědnosti. Často jsou dobře navázaný partnerský vztah a silné rodinné vazby dobrou oporou v případě, když žena nečekaně otěhotní. Silné rodinné vazby mohou být nápomocné vytvořit mladému páru zázemí, díky kterému mohou oba za nečekané početí dítěte přijmout odpovědnost a nemusejí uvažovat o tak těžkém rozhodnutí, jako je ukončení života jejich nenarozeného dítěte.

Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Ministryně Černochová jednala s argentinským protějškem Petrim o prohloubení spolupráce v obranném průmyslu
Ministryně Černochová jednala s argentinským protějškem Petrim o prohloubení spolupráce v obranném průmyslu

O prohloubení bilaterální spolupráce v obranném průmyslu i současných bezpečnostních výzvách dnes v Praze jednala ministryně obrany Jana Černochová (ODS) se svým argentinským protějškem Luisem Alfonsem Petrim.

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev
Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur (34,9 miliardy Kč) z výnosů ruských aktiv zmrazených v Evropě pro Ukrajinu, uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.

Češi se podílí na výzkumu rentgenové dvojhvězdy v Mléčné dráze
Češi se podílí na výzkumu rentgenové dvojhvězdy v Mléčné dráze

Čeští vědci se podílí na průlomovém výzkumu takzvané rentgenové dvojhvězdy. Jde o jeden z nejenergetičtějších úkazů ve vesmíru.