Szilvia Akbar

3. 6. 2022

Hlavním tématem největší světové konference konzervativců byla globální kulturní válka mezi „konzervativci a levičáky“. V Maďarsku se setkali zastánci tradičních hodnot, kteří se připojili ke světovému setkání konzervativců.

„Křesťanská, nikoli liberální demokracie“ bylo motto první evropské konference konzervativních sil. V politice není křesťanská svoboda abstraktní záležitostí, zaznělo v propagačním videu k pořádané akci, které dále uvádí, že „občany světa“ by měli nahradit „občané vlasti“, a místo internacionalismu by měla nastoupit „láska k vlasti“.

Ve dnech 19. a 20. května hostilo Maďarsko největší světové setkání konzervativců CPAC (Conservative Political Action Conference), jehož hlavními tématy byli „Bůh, vlast a rodina“.

„Všemohoucí Bože, Pane vesmíru, věříme, že je naší povinností sázet stromy pro naše potomky, jako to dělali už naši předkové.“ Tímto prohlášením zahájil rabín Slomó Köves první konferenci CPAC na evropské půdě.

Konzervativní politici, myslitelé a novináři z celého světa se sešli v Budapešti, aby hledali odpovědi na otázku, „jak chránit západní hodnoty před útoky levice“.

Trump: „Orbán je dobrý člověk“

Bývalý americký prezident Donald Trump účastníky překvapil svými pozdravy, které zaslal prostřednictvím videozáznamu, a poděkování organizátorům. „My i vy bojujeme důležitou bitvu. A ty se držíš skvěle!“ vzkázal Trump maďarskému premiérovi.

„S Viktorem Orbánem jsme si velmi blízcí. Je to velký vůdce a gentleman,“ řekl Trump.

Ve svém poselství se zmínil o Orbánově volebním vítězství a přiznal, že obvykle veřejně nevyjadřuje uznání politikům mimo USA, ale v jeho případě tak učinil, protože Orbán je „dobrý člověk a jeho práce pro vlast je jedinečná“.

„Jsme ve válce s každým, kdo chce tyto hodnoty zničit“

Mezi hosty byla řada významných osobností, které bojují za konzervativní hodnoty v politice, ale také v mediálním světě.

„Konzervativní svět se stále více stává globální silou,“ vysvětlil britský politik Nigel Farage ve videoposelství. Je to ve znamení otevřené a svobodné diskuse.

Farage považuje Orbánovo volební vítězství za „fantastické“, neboť zvítězil proti globalistům a „všem penězovodům“. Aniž by zmínil jeho jméno, poukázal na miliardáře George Sorose, který „vedl tolik kampaní proti Orbánovi“.

Farage prohlási, že je „hrdý na CPAC a Maďarsko“, že se postavilo „globálnímu establishmentu“. „Chceme spolupracovat jako suverénní státy,“ zdůraznil Farage. Ačkoli se názory Británie a Maďarska na otázky ropy nebo na jednání s Ruskem liší, základní hodnoty jsou podle Farageho v obou zemích stejné.

„Věříme v jednotu našich společností, věříme v židovsko-křesťanskou kulturu, která je oporou západní civilizace,“ říká Farage.

„Jsme ve válce s každým, kdo chce tyto hodnoty zničit. To je to, co drží všechny země zapojené do CPAC pohromadě,“ řekl Farage.

Podle syna brazilského prezidenta Eduarda Bolsonara je CPAC v Maďarsku důležitý, protože „my konzervativci nemáme tolik příležitostí diskutovat v mainstreamových médiích“. Podle něj je také obtížné dostat se na univerzity, přestože se jedná o místa původně určená k diskusi. Syn brazilského prezidenta Jaira Bolsonara se ke konferenci připojil prostřednictvím videa.

Úkolem CPAC je zachovat tradice a zároveň „hledět dopředu a reformovat to, co chceme dělat“, míní Bolsonaro. Kdyby konzervativci „mluvili pravdu, vyhráli by všechny debaty a přinesli by do země svobodu“.

„Západní civilizace je v ohrožení“

Konference se zabývala také otázkou masové migrace, která probíhá od roku 2015, a pozvala předního odborníka na problematiku migrace Marka Krikoriana. Masová migrace podle Krikoriana sice představuje hrozbu pro západní civilizaci, ale není jejím největším nebezpečím. „Stejně jako v hororech přichází nebezpečí zevnitř domu, ne zvenčí.“

Podle něj šlo o to, že „vedoucí třída“ již nedokázala přijmout tradiční hodnoty společnosti, čímž oslabila své vlastní sociální sebevědomí.

Podle Krikoriana byly dřívější migrační proudy úspěšné, protože se migranti nechali asimilovat. Naučili se jazyk vybrané země a našli si práci. Pokud by se tak stalo, migrace by nepředstavovala hrozbu pro západní civilizaci.

Klaus: Maďarsko ukázalo, že ve volbách může zvítězit konzervativní síla

„Setkáváme se v historickém okamžiku,“ zahájil svůj projev na CPAC bývalý český prezident Václav Klaus. Druhá světová válka si podle Klause vyžádala nejen miliony obětí, ale změnila i mezinárodní politické uspořádání po jejím skončení.

Tento řád se opět obrátil naruby s „tragickou a nesmyslnou“ válkou na Ukrajině. „Bude obtížné obnovit důvěru mezi zeměmi,“ řekl český politik.

Pokud jde o současnou politickou situaci, Klaus míní, že Maďarsko ukázalo, že ve volbách může zvítězit konzervativní síla, a „to […] je pro nás všechny inspirující“.

Když Klaus po pádu komunismu zakládal Občanskou demokratickou stranu (ODS), „neodvažovali jsme se ji nazývat konzervativní, protože komunisté si toto slovo přivlastnili“. Chtěli „zakonzervovat“ komunistické hodnoty.

Klaus viní konzervativní síly z toho, že umožnily šíření levicově-liberálních myšlenek v Evropě. Konzervativci byli „arogantní a naivní“ a neobtěžovali se šířit a zachovávat tradiční hodnoty po období komunismu. V té době bylo podle Klause načase vrátit se k základním hodnotám.

Klaus vysvětluje, proč neoliberální ideologie přináší společnosti nebezpečí, tím, že standardizuje sociální a politické normy. Vše je podle něj navrženo tak, aby rozhodovací moc byla centralizovaná, což oslabuje demokratické vedení jednotlivých zemí.

„Je důležité, abychom křehký Západ chránili před jeho vnitřními intelektuálními nepřáteli,“ říká Klaus.

Boj proti komunismu

Mike Waltz sloužil jako důstojník v Zelených baretech, kde cvičil bojovníky za svobodu v boji proti komunismu. Jako poradce tehdejšího amerického prezidenta George W. Bushe říká, že v dnešním světě je boj proti komunismu důležitější než kdy jindy.

Vidíme rozmístění Ruska na Ukrajině, ale také Komunistické strany Číny. „Vidíme genocidu, kterou prosazuje čínská vláda. A také vidíme, jak socialisticko-komunistická moc na Kubě opět potlačila občany,“ upozorňuje Waltz.

„Faktem je,“ pokračoval Waltz, „že pod komunistickými režimy na celém světě zemřelo více lidí než pod jakoukoli jinou formou vlády – více než sto milionů lidí“.

Mladí lidé si to však podle Waltze neuvědomují. Přibližně 30 % americké mládeže dokonce dává přednost komunismu. „Myslí si, že komunismus je dobrá věc, i když o marxismu a leninismu a o tom, jak tyto ideologie zničily životy stamilionů lidí, nevědí prakticky nic,“ říká Waltz.

Waltz jako politik podpořil návrh zákona, podle kterého se na floridských školách musí vyučovat o zvěrstvech komunismu. Studenti musí podle něho znát nebezpečí komunismu a socialismu.

„Kulturní válka médií“

Média jsou hlavní zbraní levice a my jsme ve válce médií, říká lídr sociální sítě Parleru, George Farmer, který na konferenci prohlásil, že se jedná o globální kulturní válku. „Místo krve a železa vidíme data a satelity. Místo vlajek vidíme loga. Místo generálů vidíme vlivné osoby.“

Ani mediální válka není krátkodobá, míní Farmer. Podobně jako Václav Klaus i Farmer tvrdí, že konzervativci zaspali dobu po pádu komunismu. A mediální války si nevšimli. Teprve když se situace vyhrotila, podnikli první kroky.

V roce 2016 se do boje zapojily nové síly a konzervativci si díky brexitu uvědomili, že mohou něco změnit. „Mnoho pravd však liberálové již tehdy popřeli.“

Největší a nejsilnější zbraň však zůstala nedotčena: internet. Levicoví liberálové už nemají monopol na informace, každý si může udělat vlastní názor na to, co je pravda, říká Farmer. Již není potřeba „hlídacích psů“, jako tomu bylo dříve v případě televizních nebo rozhlasových stanic.

Nepřítel, jak Farmer nazývá levicové síly, však přestřelil. Levičáci se podle něj zachovali jako „páni vesmíru“ a smazali účet bývalého amerického prezidenta.

„Pokusili se také zničit mou společnost Parler.“ Tím si však podle Farmera zpečetili svůj osud a jejich počínání jen odhalilo počátek rozkladu jejich moci. Celý svět tak mohl vidět jejich „machinace“, už se nemohli skrývat ve stínu, dodal. Kulturní válka tak podle něj přitáhla pozornost celého světa.

Twitter byl první obětí tohoto boje, říká Farmer. Neustálým blokováním a mazáním účtů donutili nejbohatšího muže světa, Elona Muska, aby se i on pustil do boje, dodává Farmer v reakci na odkoupení společnosti Twitter. Více zde…

Farmer spoléhá na technologii „blockchain“

Boj ještě zdaleka není u konce, ale podle Farmera jsou šance na vítězství poměrně vysoké. A další fázi již předznamenává technologie blockchain. Blockchain je považován za velkou databázi, která je distribuována decentralizovaně a každý, kdo se na ní podílí, si může uložit kopii historie dat. Tím je chráněn před neoprávněnou manipulací, protože kopie jsou přístupné opakovaně.

Kromě toho, že se tato technologie často používá u kryptoměn, lze ji využít i u smluv, protože nepotřebujete notáře.

Tato technologie, jak říká Farmer, je „nesmazatelná technická kultura“. Konzervativci by měli oslovit a podpořit přidružené společnosti a fondy. Parler se podle něj snaží jít právě touto cestou.

„Otec je muž, matka je žena“

V roce 2020 Maďarsko zakotvilo do svých základních práv, že otcem je muž a matkou žena. Je to přírodní zákon a navíc tradice trvající již několik tisíc let. Proto se tohoto tématu chopili i organizátoři konference CPAC.

Pozvání na konferenci přijala oblíbená influencerka Donalda Trumpa, Candace Owensová. Pochválila rodinnou politiku v Maďarsku a hovořila také o tom, že šéfové vlád jiných zemí, kteří tuto otázku neřeší konzervativně, nemusí být nutně „neschopní“.

Dodala, že i oni jsou pod tlakem moderních feministických ideologií. Podle Owensové jde o vymýcení mužnosti, maskulinity. Zastánkyně tohoto přístupu nemohou být podle Owensové vůbec nazývány feministkami, protože neusilují o rovnost pohlaví.

Jako příklad uvedla příhodu ze svého programu. Řekla, že děti mohou rodit pouze ženy, a byla za to silně kritizována zástupkyněmi moderních feministický hnutí, že „šíří nenávist a nenávidí lidstvo“. Owensová se podivovala nad tím, proč má být její výrok „nenávistný“ a proč by měl být výrok, že děti mohou rodit pouze ženy, „protilidský“.

„Ale takhle funguje levicová genderová ideologie a její zastánci,“ řekla moderátorka. V USA to podle ní začalo právy LGBTIQ+ na manželství a za čtyři roky „jsme dospěli k tomu, že ženy mohou být muži a muži mohou být ženami“. Každý den mohou lidé změnit svůj názor na to, jestli jsou ženy nebo muži, popisuje absurdní situaci v USA Owensová.

„Je to hrozný vývoj,“ komentuje situaci moderátorka.

Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K. Redakčně upraveno.

Přečtěte si také

30 věcí, které je třeba vědět o Kamale Harrisové, nové demokratické favoritce
30 věcí, které je třeba vědět o Kamale Harrisové, nové demokratické favoritce

Pokud bude příští měsíc na národním sjezdu Demokratické strany formálně nominována, utká se v listopadu v boji o Bílý dům s bývalým prezidentem Donaldem Trumpem současná viceprezidentka Kamala Harrisová.

Maďarsko a Slovensko chtějí, aby Evropská komise urgentně zasáhla ve věci zastavené ropy z Ukrajiny
Maďarsko a Slovensko chtějí, aby Evropská komise urgentně zasáhla ve věci zastavené ropy z Ukrajiny

Jednání Ukrajiny podle nich porušuje asociační dohodu mezi EU a Ukrajinou a zásadně ohrožuje energetickou bezpečnost obou zemí.

Rozhovor o jádru a vyhlídkách české energetiky s „energetickým realistou“ Milanem Smutným
Rozhovor o jádru a vyhlídkách české energetiky s „energetickým realistou“ Milanem Smutným

S Milanem Smutným jsme probrali vládní rozhodnutí o dostavbě jaderných bloků, nelichotivé vyhlídky v energetice či přechod závislosti od Ruska ke komunistické Číně. „Namaloval“ i hypotetický scénář pro rok 2030.

Atentát na Trumpa byl největším selháním za desetiletí, vypověděla šéfka Tajné služby
Atentát na Trumpa byl největším selháním za desetiletí, vypověděla šéfka Tajné služby

Atentát na amerického exprezidenta Donalda Trumpa byl největším operačním selháním Tajné služby Spojených států za poslední desetiletí.

Mnohé potravinářské přísady jsou škodlivější, než se předpokládalo
Mnohé potravinářské přísady jsou škodlivější, než se předpokládalo

Více než 73 % potravin je ultrazpracovaných. Některé složky jsou „obecně uznávané jako bezpečné“, ale výzkum...