Ondřej Horecký

6. 10. 2023

Britský předseda vlády Rishi Sunak se na závěr konference Konzervativní strany v Manchesteru vyslovil k politicky citlivému tématu ohledně tématiky transgenderu a používání inkluzivního jazyka.

„Neměli bychom se nechat šikanovat, abychom uvěřili, že lidé mohou mít jakékoliv pohlaví, jaké chtějí,“ prohlásil britský premiér a předseda vládnoucí Konzervativní strany a dodal: „Muž je muž a žena je žena, to je zkrátka zdravý rozum.“

„Pro rodiče by nemělo být kontroverzní chtít vědět, co se jejich děti učí ve škole o vztazích. Pacienti by měli vědět, zda nemocnice hovoří o mužích nebo ženách,“ řekl také Sunak ve zřejmé narážce na genderově neutrální jazyk, který byl vloni zaveden na webových stránkách NHS (britský systém zdravotnictví).

Slova britského premiéra potvrzují vyhraněnější přístup konzervativní strany k otázkám transgenderu. Ministr zdravotnictví Steve Barclay na stejné konferenci, jen o pár dnů dříve, oznámil, že na internet NHS již byla navrácena správná terminologie se slovem „žena“.

„Dnes mohu potvrdit, že jazyk specifický pro pohlaví byl nyní plně obnoven na stránkách zdravotního online poradenství o rakovině děložního čípku a vaječníků a o menopauze,“ uvedl v úterý Barclay.

Ministr také oznámil, že připravuje cesty, jak zabránit mužům, kteří se identifikují jako ženy, používat ženská oddělení v nemocnicích. Ministryně vnitra Suella Bravermanová zase informovala, že sexuálním násilníkům nebude povoleno měnit si pohlaví.