Ondřej Horecký

25. 4. 2023

Čeští transsexuálové se ohradili vůči snahám radikálních transgender aktivistů hovořit za všechny trans lidi při prosazování úprav v zákoně o úředních změnách pohlaví.

„Nepřejeme si být používáni radikálními organizacemi a politiky jako štít k prosazování medicínsky i společensky kontroverzních požadavků,“ uvádí se v otevřeném dopise adresovaném českým poslancům.

Výzvu sepsali lidé, kteří „procházejí nebo si již prošli změnou pohlaví s lékařskou diagnózou F64.0 transsexualita,“ píše se v dopise. Jde tedy o lidi, kteří podstoupili nebo hodlají podstoupit chirurgický zákrok ke změně pohlaví, ne o osoby, které se za druhé pohlaví pouze označují, ale o operaci neuvažují. Jak uvedla pro Epoch Times zástupkyně uskupení, které dopis vypracovalo, Eva Svobodová, chtějí se jen začlenit do většinové společnosti bez zvláštních požadavků na toleranci a vynucování si práv na úkor většiny.

Změna pohlaví „na čestné slovo“

Dopis je reakcí na prohlášení z konce března, kdy vládní zmocněnkyně pro lidská práva, Klára Šimáčková Laurenčíková a ministerstvo spravedlnosti představili návrh nové úpravy legislativy o úředních změnách pohlaví, který mají v nejbližší době naši zákonodárci projednávat.

Podle novely by si úředně mohl změnit pohlaví každý občan starší 15 let, který o tom sepíše osobní prohlášení a bude mít potvrzení od lékaře. Doposud platí, že změna pohlaví je uznávána, pouze projde-li člověk chirurgickým zákrokem – kastrací.

„Kdokoliv, včetně školáků od patnácti let, by se nově mohl jen na základě osobního prohlášení a potvrzení od sexuologa nechat úředně prohlásit za muže nebo ženu. Tlak na přijetí této úpravy je doprovázen manipulacemi, citovým vydíráním a silnými slovy o „vynucených kastracích“. Stejnou rétorikou ale můžeme opáčit, že návrh nutí stát, aby přijal odpovědnost za „ženy s penisem“ a „rodící muže“, ohrazují se autoři dopisu.

Trans aktivisté upozorňují, že operaci ke změně pohlaví si přeje jen část z komunity transgenderů, pro ten zbytek není důležitá a stačí jim hormonální léčba. Tiskový mluvčí organizace Trans*parent Daniel Zikmund nás odkázal na studii Národního ústavu pro duševní zdraví, podle které si 90 % dotázaných z LGBT+ komunity v České republice „přeje konec nutnosti kastrací při úřední změně pohlaví“.

Právě spolek Trans*parent označují autoři otevřeného dopisu za „radikální lobbystickou organizaci“, která úzce spolupracuje s vládní zmocněnkyní pro lidská práva, a která má pouze 12 oficiálních členů.

„Tímto chceme upozornit, že zdaleka ne všichni lidé s transsexualitou podporují radikální aktivity typu „změna pohlaví na čestné slovo“, přestože se údajně vedou jejich jménem a na jejich přání. K propagaci je stále dokola využíváno pár radikálních aktivistů, kteří se věnují prosazování konceptu „nebinárního“ pohlaví a dehonestaci práce sexuologů. Nemají žádný mandát mluvit za transgender osoby a už vůbec nereprezentují žádný jednotný názor lidí s transsexualitou,“ píše se v dopise.

Spolek Trans*parent se odmítl pro naše médium k otevřenému dopisu transsexuálů vyjádřit.

Transsexualita není transvestitismus

Transsexuálové podotýkají, že než dojde k jakýmkoliv změnám v legislativě, které se nevyhnutelně dotknou každého z nás, musí proběhnout veřejná diskuze, kde budou mít hlavní slovo renomovaní odborníci, nejenom mediální aktivisté.

Násilně prosazený zákon protlačený vládou a médii bez souhlasu většinové veřejnosti by podle nich mohl poškodit „doposud nekonfliktní vnímání trans-lidí většinovou společností“ a vést k nárůstu transfobie. Pro jedince žádající si operativní změnu pohlaví by také znamenat zhoršenou dostupnost v již tak kapacitně přetížené odborné péči.

„Doposud byli transsexuálové společností přijímáni jako lidé narození v nesprávném těle, kteří se na základě lékařské diagnózy snaží svoji situaci vyřešit a normálně, spokojeně a „binárně“ žít zbytek života jako muži a ženy. Nyní jsou bráni jako rukojmí pár politiků a aktivistů, kvůli kterým hrozí, že budou veřejností vnímáni jako agresivní skupina vnucující pro velkou část eticky nepřijatelná pravidla, nebo dokonce za zvrhlíky, deroucí se do dámských šaten,“ uvádí se v dopise.

Změny v pravidlech by vedly k tomu, že trans osoby, které se identifikují jako ženy, ale stále mají penis a varlata, budou vpuštěni do ženských šaten, sociálních zařízení a prostor určených pro biologické ženy. Právě tyto požadavky se například ve Velké Británii střetávají s velkým odporem žen, který dokonce vedl šéfa opozice ke změně rétoriky a podpoře vládní snahy zakázat trans osobám používání toalet a dalších prostor určených ženám.

„Naší největší obavou je násilné protlačování výhod a nesmyslných práv zanedbatelné menšiny, která jsou velmi snadno zneužitelná, jak je známo ze zahraničí. Jako nejvíce ohroženou skupinu vidíme všechny ženy, jejichž zneužívání či obtěžování by bylo pro určité jedince mnohem snazší a velmi těžko postižitelné,“ napsala pro Epoch Times zástupkyně českých transsexuálů Svobodová a dodala, že novela, v případě, že bude schválena, přinese „podle zkušeností ze zahraničí i našich osobních, zcela jistě mnohem více negativních důsledků, než těch pozitivních“.

Autoři dopisu také vyzývají státní orgány, aby investovaly do sexuologického poradenství, místo aby se slučovala diagnóza transsexuality s diagnózou F64.1 transvestitismus a experimentovalo se s protichůdnými hormony.  

Zajímavý je rozdíl ve vnímání netolerance společnosti vůči sobě. Zatímco transgender osoby a osoby nebinární (nehlásí se ani k jednomu pohlaví) často hovoří o nedostatku respektu, pochopení a tolerance, transsexuálové se s tímto problémem tak nepotýkají.

„Většina z nás nejspíš nepociťuje vůči sobě netoleranci. Proč? Protože se nikdo z nás nesnaží si svá práva vynucovat, jelikož jsme svá rozhodnutí dlouho zvažovali a prošli si náročným procesem, díky němuž se každý z nás snaží o zcela běžný a bezproblémový život, stejně jako každý běžný muž či žena“, napsala nám Svobodová.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.

Retrospektiva „doby covidové“ jako odrazový můstek pro stmelení společnosti. Rozhovor s Janem Piňosem
Retrospektiva „doby covidové“ jako odrazový můstek pro stmelení společnosti. Rozhovor s Janem Piňosem

S Janem Piňosem jsme si povídali o zkušenosti s komunistickým režimem a jeho paralelami v době covidové. Představil projekt Archa 21, jehož cílem je nabídnout pozitivní hodnoty občanské společnosti.

Studie: Tetování je spojeno se zvýšeným rizikem lymfomu. Na velikosti nezáleží
Studie: Tetování je spojeno se zvýšeným rizikem lymfomu. Na velikosti nezáleží

Získejte informace o negativních důsledcích této oblíbené formy sebevyjádření. Jedno tetování může zvýšit pravděpodobnost rakoviny až o 21 procent… 

Chronická bolest chodidel – dvě časté příčiny, pět snadných cviků pro úlevu
Chronická bolest chodidel – dvě časté příčiny, pět snadných cviků pro úlevu

Silné svaly nohou jsou nezbytné pro pohyblivost a udržení rovnováhy. Funkční vzorce a svalová slabost jsou hlavními...