Terri Wu

7. 4. 2023

Aktualizace 7. 4.: úprava chyby v překladu

Bidenova administrativa ve čtvrtek navrhla novou směrnici*, jejímž cílem je zakročit proti školním pravidlům, která „kategoricky zakazují transgenderovým studentům účast ve sportovních týmech, které jsou v souladu s jejich genderovou identitou“. Navrhovaná směrnice, která by byla v přímém rozporu se zákony ve 20 státech, včetně Texasu a Floridy, by se vztahovala na veřejné základní a střední školy, vysoké školy, univerzity a další federálně financované instituce.

* jde o směrnici/nařízení s novou interpretací tzv. Hlavy IX, který spadá pod americký občanský zákoník. Hlava (Title) IX je částí zákona o vzdělání z roku 1972 a týká se zákazu diskriminace na základě pohlaví na školách, resp. v programech a aktivitách financovaných federálními prostředky

Podle zveřejněného „fact-sheetu“ ministerstva školství návrh umožňuje některá omezení pro transgender studenty-sportovce na základě stupně nebo úrovně vzdělání a úrovně soutěží v jednotlivých sportech.

Dokument uvádí, že zatímco vysokoškolské sporty kladou důraz především na úspěch v soutěžích, prostředí na nižších stupních může upřednostňovat týmovou práci, kondici a základní dovednosti.

„S ohledem na to ministerstvo očekává, že podle navrhovaného nařízení by se žáci základních škol obecně mohli zařadit do školních sportovních týmů v souladu se svou genderovou identitou,“ a že pro školu by bylo obzvláště obtížné odůvodnit nedodržení tohoto pravidla, píše se v dokumentu.

Některé organizace na obranu práv vidí nová pravidla v opačném světle – tedy v tom smyslu, že změna pravidel Hlavy IX umožní biologickým mužům soutěžit v ženských sportech.

Christiana Kieferová, vedoucí poradkyně organizace Alliance Defending Freedom (ADF), napsala v e-mailovém prohlášení pro The Epoch Times: „Navrhovaná pravidla Bidenovy administrativy jsou fackou do tváře sportovkyním, které si zaslouží rovné příležitosti soutěžit ve svých sportech. Ministerstvo školství přepisem Hlavy IX ponižuje ženy a říká jim, že na jejich sportovních cílech a umístění nezáleží.“

„Když se společnost a zákony snaží ignorovat realitu, lidem to ubližuje. Ve sportu na to doplácejí ženy a dívky,“ dodala.

ADF, konzervativní křesťanské právnické uskupení, zastupuje v současnosti několik sportovkyň v několika státech a usiluje o revitalizaci ocenění, o které přišly ženské sportovkyně kvůli biologickým mužům, a o zastavení politiky umožňující mužům účastnit se ženských soutěžích.

Naopak, pro skupiny hájící práva LGBT je nově navrhovaná změna nedostatečná.

„Jsme znepokojeni tím, zda navrhované pravidlo může skutečně odstranit diskriminaci, kterou transgender studenti zažívají kvůli všudypřítomným předsudkům a ignorováním toho, kým jsou,“ uvedla Sasha Buchertová, vedoucí právnička organizace Lambda Legal. „Tito studenti musí mít plné a rovné šance na účast, protože účast na sportovních akcích přináší mladým lidem mnoho dlouhodobých výhod, včetně důležitých zdravotních přínosů a šancí na rozvoj vůdčích schopností, disciplíny a sebedůvěry.“

V dokumentu ministerstvo školství rovněž zmínilo pravidla účasti na soutěžích stanovená řídícími sportovními orgány, jako je Národní vysokoškolská atletická asociace (NCAA). Ačkoli jednotlivé sporty mohou mít různá pravidla účasti, NCAA obecně umožňuje biologickým sportovcům mužského pohlaví zapojit se do ženských soutěží po předložení dokladu o jednoleté nebo víceleté „léčbě“ potlačující hladinu testosteronu.

Sarah Parshall Perryová, senior právnička washingtonského think tanku Heritage Foundation a bývalá právní poradkyně na ministerstvu školství, označila směrnice NCAA za „směšně nedostatečné“.

„Dovolte mi, abych se vyjádřila jasně: jeden rok terapie potlačující testosteron nijak významně nemění rychlejší reakci svalů, větší hustotu kostí, větší svalovou hmotu a vyšší kapacitu plic, kterou biologičtí chlapci ve srovnání s dívkami disponují,“ řekla Perryová během nedávného slyšení v Ohiu. „Tyto biologické rozdíly, které biologickým mužům poskytují rozhodující, ne-li naprostou výhodu oproti ženám ve sportovních soutěžích, nelze potlačit, tečka.“

Citovala studii z roku 2018 (pdf) dvou profesorů právnické fakulty Dukeovy univerzity. Porovnávali osobní rekord olympijské vítězky Allyson Felixové v běhu na 400 metrů – 49,26 sekundy – s rekordy biologických mužů. „Jen v jediném roce 2017 ji muži a chlapci na celém světě překonali více než 15 000krát,“ napsali autoři.

Překlad a redakční úprava původní zprávy americké redakce: Juraj Skovajsa

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Dlouhé nošení, potlačování hluku a bezdrátové připojení: Jak sluchátka poškozují náš sluch
Dlouhé nošení, potlačování hluku a bezdrátové připojení: Jak sluchátka poškozují náš sluch

Sluchátka mohou být pohodlná, ale pohodlí má svou cenu. „Cokoli, co blokuje slyšení přirozených zvuků zvenčí, může vyvolat toto vnímání hlasitějšího tinnitu,“ řekla audioložka Prutsmanová.

VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce
VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce

Přijít s opravdu dobrým migračním paktem je dle europoslance Tomáše Zdechovského jako vytvořit dobré hudební dílo. Diskutovali jsme i o řadě dalších témat, která občany „pálí“.

Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje
Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje

Evropská unie svými klimatickými politikami a Green Dealem uměle snižuje vlastní ekonomický výkon a přivádí nás do chudoby, sdělil bývalý premiér Mirek Topolánek.

„Průvod planet“: 6 planet se v červnu srovná do řady s Měsícem
„Průvod planet“: 6 planet se v červnu srovná do řady s Měsícem

3. června, pouhých 20 minut před východem Slunce vašeho místního času, se na obloze srovná 6 planet do jedné řady s Měsícem...

Neplodnost trápí čím dál více českých párů. Dětí „ze zkumavky“ přibývá
Neplodnost trápí čím dál více českých párů. Dětí „ze zkumavky“ přibývá

Špatný životní styl, kouření, nadváha, ale i současný trend zakládat rodinu v pozdním věků jsou určitými aspekty, které mohou vést k neplodnosti...