Jannis Falkenstern

23. 3. 2022

PUNTA GORDA, Florida – guvernér Ron DeSantis 22. března prohlásil plavkyni Emmu Weyantovou, rodačku ze Sarasoty, za „právoplatnou vítězku závodu NCAA 2022 na 500 yardů volným stylem žen“ namísto biologického muže jménem Lia Thomasová.

Na závodech v Atlantě 17. března uplavala nejlepší čas 4:33:24 Thomasová, studentka Pensylvánské univerzity. Weyantová z Virginské univerzity skončila na druhém místě s časem 4:34:99.

„Děláme [toto] prohlášení, ve kterém říkáme, že Emma je nejlepší plavkyní na 500 (yardů) volným způsobem, protože si to zasloužila, a musíme zabránit organizacím jako NCAA, aby podváděly veřejnost – to je přesně to, co dělají,“ uvedl DeSantis v tiskovém prohlášení. „A proto se na Floridě budeme jasně vyjadřovat k tomu, když se budou snažit dělat takové věci… když se budou snažit jednat proti možnostem žen realizovat své sny, budeme o tom mluvit.“

NCAA (Národní vysokoškolská atletická asociace) na žádost The Epoch Times o komentář do doby publikace článku nereagovala.

DeSantis dále uvedl, že ženy „bojovaly po desetiletí“ za „rovné příležitosti v atletice“. A tedy umožnění biologickému muži s nimi soutěžit „podkopává“ tyto příležitosti žen ve sportu.

„Jako otec dvou dcer chci, aby mé holky a každá dívka na Floridě soutěžily za rovných podmínek o příležitosti, které mají mladé ženy ve sportu,“ řekl v lednu 2021.

V loňském roce na plném zasedání floridského legislativního sboru guvernér podepsal „Zákon o spravedlnosti v ženském sportu“, který podle něj „zachová férové příležitosti pro sportovkyně a nesmí být otevřen studentkám mužského pohlaví“, a to na základě biologického pohlaví studentky uvedeného v oficiálním rodném listu.

NCAA tehdy uvedla, že zváží stažení šampionátů ze států, které zakazují transgenderovým sportovcům účast v ženských a dívčích sportech.

„To guvernéra od podpisu zákona neodradilo,“ uvedla v písemném prohlášení Christina Pushawová, tisková mluvčí guvernéra. „Naopak to jen posílilo jeho odhodlání chránit sportovní příležitosti pro ženy a dívky na Floridě.“

Podle NCAA začala dvaadvacetiletá Thomasová v roce 2019 s přechodem (tranzicí) pomocí hormonální terapie a postupovala podle pravidel NCAA a Ivy League. Nicméně, Thomasová se stala předmětem diskusí lidí ze sportovního odvětví i mimo něj. Kladli si otázku, zda by transgenderové ženy a dívky (narozené s mužským pohlavím) měly mít možnost soutěžit v ženských sportech.

16 nejmenovaných členek plaveckého týmu Pensylvánské univerzity žádalo v dopise NCAA, aby Thomasové nebylo 17. března umožněno soutěžit v oné plavecké soutěži.

V části dopisu se píše: „Plně podporujeme Liu Thomasovou v jejím rozhodnutí potvrdit svou genderovou identitu a změnit se z muže na ženu – Lia má plné právo žít svůj život autenticky.“

„Nicméně, pokud jde o sportovní soutěže, je biologické pohlaví jinou záležitostí než genderová identita. Z biologického hlediska má Lia oproti konkurenci v ženské kategorii nespravedlivou výhodu, o čemž svědčí její umístění v žebříčku, které se ze 462. místa, když byla ještě mužem, posunulo na první místo, když je nyní ženou.“

Zákony zakazující transsexuálům soutěžit ve sportovních soutěžích, které neodpovídají jejich vrozenému pohlaví, přijalo dosud 10 států. Jsou to Arkansas, Alabama, Florida, Texas, Idaho, Mississippi, Montana, Jižní Dakota, Západní Virginie a Tennessee.

Překlad původního článku newyorské redakce: J. S.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil
Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil

Malé platy, vysoký zápřah, špinavá práce, enormní byrokracie, to vše snižuje u mladých lidí atraktivitu zemědělství. Je farmařina opravdu na vymření? Jak se bude agrární sektor vyvíjet do budoucna? To vše se dozvíte v naší reportáži.

Z Německa odchází další špičkové firmy
Z Německa odchází další špičkové firmy

Počet podniků, které opouštějí Německo, je vyšší než za posledních 15 let. Známá jména jako Meyer Burger, Landliebe a Miele jsou jen špičkou ledovce. BDI předpokládá, že více než 40 % malých a středních podniků zvažuje odchod.

I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení
I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení

V ČR by dárce krve neměl jít na odběr v určité lhůtě po očkování proti covidu. V USA se dárcův očkovací stav zjišťuje, i když důvody tohoto požadavku nejsou přehledné.

Maďarský parlament schválil vstup Švédska do NATO
Maďarský parlament schválil vstup Švédska do NATO

Maďarský parlament dnes schválil vstup Švédska do NATO.

Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni
Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni

Možná budete překvapeni tím, kolik různých typů imunitních buněk vaše tělo má a jak účinně navzájem spolupracují. Ještě zajímavější je, že většina těchto imunitních buněk vzniká v kostní dřeni…