Arizonská Sněmovna reprezentantů přijala 3. března návrh zákona, který, po vstoupení v platnost, umožní zakázat účast transgenderovým studentům ve školních sportovních kláních.

Návrh zákona (H.B. 2706) ukládá povinnost školním sportovním týmům nebo vzdělávacím institucím označit klání jako „výslovně určené“ pro „muže, kluky“, „ženy, dívky“ nebo „smíšené pohlaví“. Dle návrhu sportovní týmy „žen nebo dívek nesmí být otevřené mužskému pohlaví“.

Pokud by pohlaví studenta bylo předmětem sporu, bude rozhodovat prohlášení doktora, který pohlaví určí na základě genetické analýzy.

Návrh zákona iniciovala poslankyně Nancy Bartová (rep.). Pro organizaci Save Women’s Sports uvedla, že návrh zákona není o zákazu, ale o „zachování hratelné úrovně pro dívky a ženy“.

Zároveň dodala, že návrh umožní ženám „mít možnost rovnocenné příležitosti, kterou jim garantoval Title IX“. (pozn. překladatele: Title IX je americký civilně-právní zákon, který je součástí antidiskriminační legislativy v oblasti vzdělávání přijaté v USA v roce 1972).

Odpůrci návrhu argumentují tím, že návrh nechrání LGBTQ děti a transgenderovou mládež, kteří jsou vystaveni posměškům a osobním útokům.

Návrh zákona byl přijatý v poměru 31-29 dle stranické linie republikánů.

Překlad a redakční úprava původního článku americké redakce: J. S.