Konzervativní strana zbavila dočasně funkce 81letou radní, která prohlásila, že nechce, aby se na hlavní ulici v jejím městě objevovaly LGBT vlajky s tím, že „sex patří do ložnice a soukromého života“.

Angela Kilmartinová, konzervativní radní z Withamu na jihovýchodě Anglie, byla v sobotu 18. března informována Konzervativním svazem Withamu, že byla suspendována kvůli příspěvkům, které napsala na sociálních sítích, v nichž kritizovala vlajky Pride.

„Nechci, aby na mé Hlavní ulici vlály Pride vlajky a nechci ani, aby na mojí Hlavní ulici vlály heterosexuální vlajky,“ napsala Kilmartinová v odpovědi na jeden komentář na Facebooku a dodala: „Sex patří do ložnice a soukromého života, ne k projevování preferencí na veřejnosti,“ dodala.

Městská rada Withamu, jejímž členem je i Kilmartinová, jmenovala v červnu 2020 ambasadora LGBTQ+ a během „měsíce hrdosti“ (Pride Month) se na radnici vyvěšuje duhová vlajka.

Kilmartinová své komentáře obhajovala a deníku The Epoch Times řekla, že se setkala s „ohromující odezvou mlčící většiny“. „Vím jen to, že mě za mé názory v médiích podpořily statisíce lidí,“ řekla.

Kilmartinová, která je radní již 16 let a byla také starostkou a předsedkyní okresní rady, uvedla, že ji withamští konzervativci suspendovali na dobu 21 dní, než ji vyšetří.

Časově neurčený snímek Angely Kilmartinové. (S laskavým svolením Angely Kilmartinové)

„Jsem v obležení lidí, kteří tvrdí, že jsem měla plné právo něco říct,“ řekla a dodala: „Nikdy jsem nic takového nezažila a jen si opakuju, co mi všichni říkají: ,Je to mlčící většina, stojíme za vámi, prosím, braňte nás.‘“

Vlajka hrdosti

Duhová vlajka, známá také jako vlajka hrdosti gayů nebo prostě vlajka hrdosti, je symbolem hrdosti leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT) a sociálních hnutí LGBT+.

Aktivisté za svobodu projevu vyjádřili znepokojení nad tím, že duhovou vlajku vyvěšuje mnoho mocenských institucí a že se z toho stalo nezpochybnitelné politické hnutí. Nazývají to „tyranie hrdosti“.

Jeden z kritiků řekl deníku The Epoch Times, že tyto symboly představují „kvazistátní oficiální ideologii“.

V červenci 2022 navštívila policie v hrabství Hampshire dům Darrena Bradyho, armádního veterána, kterého obvinila z vyvolávání „neklidu“ tím, že na Twitteru z legrace sdílel memo s vlajkou „Progress Pride“ upravenou jako hákový kříž.

BBC informovala v roce 2021, že farní rada Bockbrook and Borrowash v hrabství Derbyshire čelila odporu kvůli tomu, že se rozhodla vyvěsit vlajku Pride na jeden den místo na celý měsíc. Rok předtím rada vlajku nevyvěsila vůbec s tím, že by to mohlo vyvolat „dojem, že jedna část naší komunity je vyzdvihována více než všechny ostatní“.

Podpora rozmanitosti okresu

Podle informací Epoch Times probíhají u Kilmartinové dvě vyšetřování. Mluvčí okresní rady v Braintree sdělila deníku The Epoch Times e-mailem: „Jsme zklamáni, že jsme se dozvěděli o tomto postu, protože okresní rada Braintree má politiku, která podporuje rovné a spravedlivé zacházení se všemi.“

„Rada oslavuje a podporuje rozmanitost okresu a uznáváme ji v rámci naší vlastní organizace a ve všem, co děláme. Očekáváme, že naši radní a zaměstnanci budou dělat totéž,“ uvedla.

„Dále jsme si vědomi toho, že radní Kilmartinová byla zbavena funkce v konzervativní skupině, dokud neproběhne jejich vlastní vyšetřování této záležitosti,“ dodala. Deník Epoch Times se obrátil na Withamské konzervativce s žádostí o komentář.

Zpolitizované hnutí

Marc Glendening, vedoucí oddělení pro kulturní záležitosti v think tanku Institute of Economic Affairs, sdělil deníku The Epoch Times e-mailem, že Kilmartinová „má z liberálně-demokratického hlediska naprostou pravdu“, když se staví proti vyvěšování vlajky LGBT+.

„Veřejné orgány by se neměly snažit využívat zařízení, na něž přispívají všichni daňoví poplatníci, k prosazování jakéhokoli politického nebo kulturního či stranického postoje. Neměly by tedy, jak říká, prosazovat jak proheterosexuální, tak homosexuální či jakýkoli jiný druh sexuality,“ uvedl Glendening.

Podle něj je vlajka LGBT+ „stejně jako Black Lives Matter hluboce politická v tom smyslu, že je prosazováním transgenderové ideologie“.

„Symboly reprezentující tato hnutí byly vytvořeny na staré duhové vlajce gayů a lesbiček. Obě tato hnutí usilují o politické změny,“ dodal analytik s tím, že vyvěšením této vlajky městské rady „výslovně podporují antiliberální agendu s nimi spojenou“.

„Rozhodnutí státních institucí vyvěsit tuto kontroverzní vlajku svědčí o tom, jak se vytrácí politická neutralita, na níž závisí liberální demokracie. Nyní se postupně objevuje a je nám vnucována kvazistátní oficiální ideologie,“ myslí si Glendening.

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký.