Redakce Epoch Times

7. 10. 2023

„Nezbývá než obsadit Gazu, nastolit vojenskou vládu a vyčistit toto místo od teroristů a infrastruktury,“ říká brigádní generál v záloze Amir Avivi v rozhovoru s izraelskou redakcí deníku Epoch Times. Avivi je zakladatelem a předsedou Fóra pro obranu a bezpečnost Izraele (IDSF). Během své služby zastával Amir řadu vysokých funkcí v izraelské armádě (IDF), včetně zástupce velitele bezpečnostních sil, ředitele kanceláře náčelníka štábu, zástupce velitele divize Gaza, velitele divize Sagi, velitele batalionu 605 a velitele školy bojového inženýrství.

Jak je možné, že všechny tyto síly nerušeně přecházejí z Gazy do Izraele? Existují fotografie konvojů motocyklů a vozidel, které vjíždějí na izraelské území.

Není pochyb o tom, že zde došlo k selhání zpravodajských služeb. Jsme zcela zaskočeni. A podle všeho, bez zpravodajských informací nedošlo ani k posílení sil. Hamás a Islámský džihád provádějí spoustu výcviku k překonávání takových a jiných překážek, jako je plot. Žádná překážka není absolutní a zdá se, že překážku na několika místech překonali infiltrací. Úroveň připravenosti v jižní oblasti a v Gaze nebyla vysoká a nepřibyly tam žádné posily. Se vší pravděpodobností se jim podařilo překvapit a dosáhnout měst, obcí a křižovatek.

Na rozdíl od všeho, co jsme viděli v posledních 20 letech, neexistuje žádná alternativa – musíme vstoupit do Gazy a porazit Hamás. Nemůžeme si dovolit, aby existovaly vojenské síly s desítkami tisíc raket a celými prapory teroristů, které se neustále regenerují. Vidíme, že přestože jsme před rokem a půl útočili několik týdnů a zřejmě tvrdě zasáhli jejich schopnosti, nakonec je rychlost jejich obnovy značná a k odstrašení nedochází. Nakonec je od akce, kterou provedli, může odradit jen jedna věc, a tou je strach z okupace a zničení.

Jaké možnosti má izraelská armáda kromě okupace Gazy? Jaké jsou alternativy v rámci území?

Nemůžete si vymyslet svět války a snažit se vést omezené války. Válka je válka, neexistuje možnost porazit nepřítele bez pozemního manévru. Taková schopnost neexistuje, zejména ne nepřítel, který je zcela v podzemí, zejména ne nepřítel, který se skrývá v civilních objektech, školách. Proto neexistují žádná zázračná řešení. Chcete-li porazit Hamás, musíte do něj vstoupit a porazit ho. Znamená to celou Gazu? Znamená to severní pásmo Gazy? To bude ponecháno na izraelské armádě, aby to naplánovala. Obávám se však, že bez pozemního manévru se ocitneme přesně tam, kde jsme byli, jen velmi pravděpodobně s mnohem vyššími náklady. Pokud nebudeme připraveni na manévr v Gaze, je jen otázkou času, kdy nás zasáhnou ze severu.

Očekáváte, že se arabští občané Izraele připojí k útoku na Izrael? A pokud ano, kteří a kde?

Tento scénář jsme již viděli v Jeruzalémě, ve smíšených městech, v Haifě. Abychom takovým scénám zabránili, je nutná masivní mobilizace, včetně vyslání vojáků do některých měst. Nesmíme dopustit, aby se tato událost přelila z bojů v Gaze. Může se přelít na sever, do Judska a Samaří i do samotného Izraele. Čím více sil bude zmobilizováno, nasazeno v bojovém režimu, tím větší šanci máme situaci zvládnout a zaměřit se na rozprášení Hamásu.

Boje se již vyostřily. Mluvíme o bojích na izraelském území. Mluvil jsem s dalším bezpečnostním expertem, který mi řekl, že má potíže dostat se i do divize Gazy. Místo se stalo jakousi „válečnou zónou“.

To je pravda. Předpokládám, že se tento problém v nejbližších hodinách vyřeší. V tuto chvíli situaci zcela obracíme. Čím více sil dorazí, tím více bude těchto teroristů eliminováno a situace se v Izraeli stabilizuje. Podle mého názoru je to otázka hodin. Velkou otázkou je, co bude následovat. Izraelské síly jsou v současné době v mobilizaci. Zásadní rozhodnutí, které stojí před izraelskou vládou a armádou, je, jaká bude operační akce proti Hamásu. Když se řekne, že jsme ve válce, pak se válka musí promítnout do činů. Tvůrci strategických rozhodnutí musí rozhodnout, jaký vzorec akce bude přijat, a to je v podstatě hlavní rozhodnutí, před kterým nyní izraelská vláda stojí.

Proč Hizballáh v současné době neodpaluje rakety na obyvatele severního Izraele? Proč se nepřipojuje?

To je dobrá otázka. Musím říci, že pokud se Hizballáh nepřipojil k tomuto překvapivému útoku od začátku, pak se jeho schopnost tak učinit v budoucnu pravděpodobně snižuje. Protože od okamžiku, kdy izraelská armáda vstoupí do plné pohotovosti a začne nasazovat síly i na severu, to znamená, že Hizballáh už nás na severu s největší pravděpodobností nebude moci překvapit. Musím tedy říci, že navzdory tomu, že operace Hamásu, ačkoli má v současné době velmi výrazný taktický úspěch, strategicky se tato organizace možná dopustila osudové chyby, protože v podstatě šla do boje sama. Pokud se izraelským silám podaří udržet Hizballáh mimo boje, pak rozhodně existuje možnost zasáhnout Hamás tvrdě, ne-li rozhodně. Může se ukázat, že Hamás nakonec udělal velmi vážnou chybu.

Co znamená udeřit na Hamás? Myslíte si, že by mělo být zlikvidováno například vedení Hamásu v zahraničí?

Myslím si, že je třeba obsadit alespoň severní pásmo Gazy, ne-li celé pásmo Gazy, abychom tam zlikvidovali veškerý teror a obnovili situaci, jaká byla před 30 lety, před Oslem (míněny dohody z Osla, pozn. red.). Neexistuje žádný jiný způsob, jak obyvatelům severu vrátit bezpečnost. Jediné, co si ještě dokážu představit, je obsazení nárazníkového bezpečnostního pásma v délce dvou až tří kilometrů uvnitř, což je téměř celé pásmo Gazy, protože pásmo Gazy je dlouhé asi pět kilometrů, alespoň na severu. A zůstat tam uvnitř.

Související témata