ČTK

17. 10. 2023

Kontroly v Německu zavedené v pondělí večer kvůli nelegální migraci komplikují na dálnici D8 nákladní dopravu. Pomalu jedoucí kamiony jsou na on-line kamerách vidět nedaleko Petrovic na Ústecku. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic. Obdobná situace je také na hraničním přechodu u Hory Svatého Šebestiána na Chomutovsku. Policie posílila dopravní hlídky. ČTK to řekla mluvčí policie Veronika Hyšplerová. V sousedním Karlovarském kraji se zatím problémy v dopravě u hranic neprojevily.

“Policie se snaží dopravu usměrňovat,” sdělila Hyšplerová. Podle ní lze komplikace v dopravě v důsledku stacionárních kontrol v Německu zřejmě očekávat i v dalších hodinách a dnech. Proto by řidiči měli věnovat pozornost informačním tabulím, kde jsou uvedeny informace o případných omezeních, dodala.

V pondělí večer bylo podle fotoreportéra ČTK na odpočívadle nedaleko hraničního přechodu Breitenau – Krásný Les několik desítek až stovka policistů z Německa. Hlídky kontrolovaly dodávky a autobusy, od některých posádek vozidel chtěly doklady. Kolony se netvořily. Kontroly se podle policie budou týkat i železničních spojů, především vlaků na trase z Prahy do Drážďan.

V Karlovarském kraji se dnes ráno na hranicích s Německem kolony netvořily, vyplývá z informací Policie ČR i dopravních kamer u hraničních přechodů. Zvýšené kontroly na německé straně se tak zatím na dopravě v Česku výrazněji neprojevily. Podle krajského policejního mluvčího Jakuba Kopřivy čeští policisté pokračují v dosavadním režimu namátkových kontrol.

Obnovení kontrol, které budou prozatím trvat deset dní s možným dvouměsíčním prodloužením, oznámila v pondělí spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová. Ta uvedla, že kontroly budou pružně reagovat na aktuální situaci, policisté tak mohou působit na jakémkoli úseku hranice. O kontroly s Českem nejvíce usilovalo Sasko, které vedle Česka hraničí také s Polskem, přes které rovněž vede migrační trasa.