Redakce Epoch Times

25. 10. 2023

NEW YORK – Od chvíle, kdy Symfonický orchestr Shen Yun začal hrát, se nad Nicole Fieneovou, která navštívila první z pouhých dvou koncertů, jež orchestr v této sezoně odehrál, začal vznášet jakýsi vnitřní klid.

Na koncert, který se konal v newyorské David Geffen Hall, pozvala několik svých přátel. O přestávce řekla pro Epoch Times: „Mohla bych to poslouchat donekonečna. Nechci, aby to někdy skončilo.“

„Cítím vnitřní klid, moje mysl je prostě velmi jasná, tělo je velmi uvolněné. A ten zvuk je tak dokonalý,“ sdělila dále.

„Prostě cítím tu opravdu pokojnou energii,“ dodala, a zároveň se snažila přijít na to, co je „zdrojem“ této poklidné energie. „Je to talentem hudebníků a je to velmi zvláštní představení.“

„Myslím, že je zcela jasné, že ta hudba vychází ze stejně čistého místa, velmi čistého. Je to prostě taková čistá energie.“

Hudební zážitek ji inspiroval v jejím pohledu na svět: „Myslím, že ve světě je potřebné znovu nastolit ryzost, jako třeba mít ryzí zdroj věcí, ve všech výtvorech v hudbě a umění. V našich myslích a srdcích. Když vycházíte z ryzího místa, můžete toho tolik získat a tolik pozitivního ovlivnit,“ řekla Fieneová.

Její známý Steve Brecker přitakával a popsal, jak na něj hudebníci zapůsobili.

„Je to plné klidu,“ dodal. „Cítím to uvnitř. Jde to do mého nitra, není to jen vnější. Cítím to vnitřně.“

Zážitek popsal jako „prostě úžasný, ohromující, krásný“.

Program koncertu sestával z oblíbených skladeb klasické hudby, jako například Finlandia a Novosvětská symfonie, a také z vlastních děl skladatelů Shen Yun Performing Arts. Soubor se sídlem v New Yorku je proslulý tím, že spojuje Východ a Západ a do klasického symfonického orchestru začleňuje tradiční čínské nástroje a melodie.

„Myslím, že hudba byla nádherná. Bylo to tak povznášející a inspirující,“ řekla Lorraine Nestmanová, která navštívila představení se svým manželem Carlem.

„Bylo to povznášející. Připadal jsem si jako v epickém filmu. Bylo to opravdu krásné,“ dodal pan Nestman. „Měl jsem pocit, že jsem se přesunul z jednoho místa na jiné.“

Koncert začal skladbou z vlastní dílny „Spása na konci věků“ evokující legendu o vzniku Číny, v níž Stvořitel z nebes sestoupí na zem a založí čínskou civilizaci, čímž pro lidstvo položí základy tradiční kultury a morálky.

Koncert Symfonického orchestru Shen Yun v newyorské David Geffen Hall 22. října 2022. (The Epoch Times)

Představení okouzlilo také Veroniku Sanchezovou, která se jej zúčastnila se svým manželem, podnikatelem, Josém Hernandezem.

„Bylo to krásné. Mělo to prvky smutku, ale i triumfu. Velmi emotivní, velmi krásný, nádherný koncert,“ řekla paní Sanchezová. „Ta hudba vskutku vypráví příběh.“

„Spojuje svět,“ dodala a také sdělila, že jí tato hudba přinesla klid do duše a úlevu od neduhů světa.

Její manžel sdělil, že Symfonický orchestr Shen Yun vytvořil „nový mezinárodní jazyk“, a doporučil ho všem, „mladým, starým, ať si uvědomí, o čem je svět“.

„Je to nádherné vystoupení, se skvělým prožitkem. Každý by se na něj měl přijít podívat. Mohli by tak pocítit, o čem je orchestr, o čem je hudba a harmonie,“ řekl pan Hernandez. „Jsme lidské bytosti. Potřebujeme ten lidský kontakt, propojenost.“

The Epoch Times je hrdým sponzorem souboru Shen Yun Performing Arts. O reakcích publika informujeme od založení Shen Yun v roce 2006.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.

Retrospektiva „doby covidové“ jako odrazový můstek pro stmelení společnosti. Rozhovor s Janem Piňosem
Retrospektiva „doby covidové“ jako odrazový můstek pro stmelení společnosti. Rozhovor s Janem Piňosem

S Janem Piňosem jsme si povídali o zkušenosti s komunistickým režimem a jeho paralelami v době covidové. Představil projekt Archa 21, jehož cílem je nabídnout pozitivní hodnoty občanské společnosti.

Studie: Tetování je spojeno se zvýšeným rizikem lymfomu. Na velikosti nezáleží
Studie: Tetování je spojeno se zvýšeným rizikem lymfomu. Na velikosti nezáleží

Získejte informace o negativních důsledcích této oblíbené formy sebevyjádření. Jedno tetování může zvýšit pravděpodobnost rakoviny až o 21 procent… 

Chronická bolest chodidel – dvě časté příčiny, pět snadných cviků pro úlevu
Chronická bolest chodidel – dvě časté příčiny, pět snadných cviků pro úlevu

Silné svaly nohou jsou nezbytné pro pohyblivost a udržení rovnováhy. Funkční vzorce a svalová slabost jsou hlavními...