Juraj Skovajsa

2. 11. 2023

Když letos v červenci zasáhl blesk na skautském táboře tři jeho účastníky v lese, jeden z nich, nezletilý chlapec, zůstal ležet na zemi bez známek života. Pohotoví skauti ze 3. skautského oddílu OMNIA Spálov začali s poskytováním první pomoci a přivolali záchranáře, kterým pak lesem běželi naproti, líčí okolnosti tisková zpráva Senátu.

„Pomoc těchto skvělých mladých lidí poskytnuta bez zaváhání byla rozhodující pro záchranu lidského života. Skautské dovednosti, výcvik a zásady určitě při řešení této krizové situaci sehrály pozitivní roli. Jsou z mého regionu a popravdě – jsem na ně za náš region velmi pyšná,“ komentovala místopředsedkyně horní komory parlamentu Jitka Seitlová, která předsedovi Miloši Vystrčilovi navrhla oddíl k vyznamenání.

Spolu dnes předali zástupcům skautského oddílu pamětní ocenění ve Valdštejnském paláci.

„Za záchranu života jsem dnes udělil Stuhu předsedy Senátu na návrh místopředsedkyně Jitky Seitlové 3. skautskému oddílu OMNIA Spálov. Tyto stuhy se nově udělují skupinám nebo jednotlivcům za ochranu zdraví, majetku nebo životů lidí,“ uvedl předseda Senátu.

„Při dnešní diskuzi jsme zjistili, že situace nebyla vůbec jednoduchá, jeden z raněných střídavě přestával a začínal dýchat. Ocenění to zvládli i tím, že jsou k tomu jako skauti trénovaní. Jeden ze zúčastněných si dokonce myslel, že se jedná o nasimulovanou krizovou situaci, rychle proto přiběhl a začal správně konat. Následně zjistil, že je ve vážné situaci, kdy řeší smrt nebo život svého kamaráda, a velmi dobře to zvládl. Ocenění si zaslouží oddíl za to, jakých způsobem vychovává děti,“ dodal.

Zpracování tiskové zprávy Kanceláře Senátu.

Související témata