ČTK

16. 11. 2023

Válka na Ukrajině i další konflikty ve světě ohrožují hodnoty vzájemného respektu a mezinárodní systém vybudovaný po druhé světové válce. V úvodu dnešní konference Aspen Institutu Central Europe v Praze to uvedl prezident Petr Pavel. V projevu na téma hodnot apeloval na to, aby současní i budoucí lídři aktivně prosazovali civilizační hodnoty i uvnitř demokratické společnosti a důsledně vystupovali proti populismu.

Dění na Ukrajině podle Pavla nabourává základní hodnoty, možnost žít v míru, rozvíjet stát podle svého, vychovávat děti a připravovat je na budoucnost. „Jsou ohroženy hodnoty práva menších států na existenci, uplatnění vlastních potřeb, ale i celý mezinárodní systém, jak byl vybudován po druhé světové válce,“ řekl prezident.

Hájit právo Ukrajiny na suverenitu a územní celistvost znamená hájit principy, na kterých stojí i naše země, konstatoval Pavel. „Je v našem bezprostředním a životním zájmu, abychom tyto principy hájili i my. S nasazením všech prostředků, které jsou zapotřebí, aniž bychom konflikt eskalovali, ale zároveň abychom dali napadené zemi do ruky všechny nástroje k tomu, aby se ubránit mohla,“ uvedl.

Zachování systému nastaveného po druhé světové válce podle Pavla i Česku a menším zemím garantuje bezpečný rozvoj a možnost určovat svou vlastní budoucnost. „Jestli dopustíme erozi principů, na kterých stojí dnešní svět, tak si předplácíme do budoucna problémy i pro naši zemi,“ podotkl.

Volební kampaně v řadě zemí se v poslední době stále víc vymykají pravidlům slušnosti, korektnosti a férového boje, řekl Pavel při dotazu na nedávné slovenské a polské volby. Lži, urážky a manipulace v kampani neprospívají politické kultuře, doplnil. „Argument, že v kampani se snese všechno, protože po volbách bude vše jinak, je hodně pokrytecký,“ uvedl.

Pavel je rád, že volby na Slovensku a v Polsku byly demokratické a svobodné, kampaně ale byly podle něj mimořádně vyhrocené a rozdělily společnost. „Pokud ale takový přístup vede k úspěchu, má tendenci inspirovat,“ varoval. Věří, že nové vedení obou zemí nezmění zásadně orientaci, co se týče třeba členství v EU či NATO. „Věřím, že najdeme společný jazyk alespoň ohledně základní podpory Ukrajiny, protože prohra Ukrajiny by znamenala prohru nás všech,“ míní.

Budoucí lídři musí podle Pavla aktivně hájit a prosazovat společné civilizační hodnoty i uvnitř demokratické společnosti. „Je třeba důsledně vystupovat proti projevům populismu, nesnášenlivosti a nacionálního šovinismu, a to hned v zárodku,“ uvedl Pavel.

Související témata

Přečtěte si také

Německo se chystá radikálně změnit dotování obnovitelných zdrojů
Německo se chystá radikálně změnit dotování obnovitelných zdrojů

Německá koalice chce upustit od minimálních výkupních cen energie z obnovitelných zdrojů i od dotací za negativní tržní ceny. Tím, že stát podpoří pouze jednorázové investiční náklady, majitelé fotovoltaických elektráren přijdou o zaručený příjem.

Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují
Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují

Zatímco vědci usilují o zlepšení lidského zdraví a blahobytu, výzkum zisku funkce by mohl způsobit více škody než užitku. Mnoho virů v přírodě je vysoce smrtelných, nicméně člověka nakazit nemohou. Strach nastává, až když tyto viry prolomí druhovou bariéru.

Jak na nemoci denivek a růží
Jak na nemoci denivek a růží

Denivky trpící houbou listových pruhů jsou obvykle vysazeny ve stínu nebo v blízkosti vody. Otázka: Moje...

Šokující svědectví: promluvil dosud první člověk, který přežil násilné odebírání orgánů v Číně
Šokující svědectví: promluvil dosud první člověk, který přežil násilné odebírání orgánů v Číně

Pravděpodobně jediný známý člověk, který přežil násilné odebírání orgánů čínským režimem, vyprávěl svou zkušenost na tiskové konferenci 3. 7. ve Washingtonu.

Pět způsobů, jak podpořit plánování rodiny
Pět způsobů, jak podpořit plánování rodiny

S klesající světovou populací možná nastal čas přehodnotit naše plánování rodičovství. Zprávy z posledních několika desetiletí...